İşletmenizin Tanınırlığı Arttırmak için Önce Kişisel Markanızı Yaratın

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:19

Firmanızı büyütmek ve müşterilerinizin sadakatini kazanmak istiyorsanız kişisel markanızı oluşturabilirsiniz. Size güvenen, size inanan kişilerin firmanızı da tercih edeceğinden yola çıkarak yol haritanızı yeniden çizebilirsiniz.

İşletmenizin Tanınırlığı Arttırmak için Önce Kişisel Markanızı Yaratın
Enes Öksüz admin

İş dünyasındaki rekabet gün geçtikçe artıyor, özellikle sanal rekabet hız kesmeden doruklara tırmanıyor. Bu zorlu şartlarda işletmenizin hayatta kalmasını, piyasadaki konumunu korumasını ve hatta bir adım öteye geçerek müşteri sadakatini kazanmasını istiyorsanız öncelikle müşterilerinizin güvenini kazanmalı ve markanızın bilinirliğini arttırmalısınız.

Markanızın bilinirliğini birçok şekilde arttırabilirsiniz. Genellikle tüm yöntemler zaman ve fazlaca yatırım gerektirir. Müşterilerin markalarla doğrudan iletişimi tercih etmemeye başlaması marka bilinirliğinin temellerini farklılaştırmıştır. Artık markalardan ziyade markaları temsil eden kişilerin tanınması önem kazanır hale gelmiştir.

Markalara karşı müşterilerin değişen bu tavırları markaları temsil eden, markalarla özdeşleşen kişilerin stratejilerini ön plana çıkarmaktadır. Müşterilerinizle doğrudan bağlantı kuran kişi siz olursanız, markadan ziyade sizi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Üstelik ilk etapta gereksiz gibi görünse de bu durumu markanızı büyütmek için önemli bir fırsat haline getirebilirsiniz. Size güvenmelerini sağlayarak rakipleriniz arasından sıyrılabilir, markanızın rekabet gücünü arttırabilirsiniz.

Kendinizi Tanıtın

Müşteriler sizin ürünlerinizle ya da markanızla ilgilenmezler. Kendilerini önemserler ki bu konu eleştiriye açık değildir. Ürün içerikleriniz onların hayatlarını iyileştirir ve açıkça fayda sağlarsa müşterileriniz size ve markanıza güvenmeye başlayacaklardır. Daha sonra da bu tutumları alışkanlık haline gelince sizin söylediklerinize güveneceklerdir. Bunun için mümkünse ürünlerinizi müşterilerinize kendiniz anlatın. Sağladıkları yararları ve onların hayatında neyi değiştireceğini açıkça ifade edin. Hem kendinizi hem de ürünlerinizi tanıtarak kişisel markanızı yaratma adına önemli bir adım atmış olursunuz.

Önerilen İçerik: Kalıcı Bir Profesyonel Çevre Kurmanın Yolları

Değer Yaratın

Gerçek bir lider gibi davranabilirseniz markanızın tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırabilirsiniz. Bu değişim müşterilerin sizin ürettiğiniz ürünleri almasını sağlar. İşletmenizin sunduğu değerleri, faydaları ve avantajları tanımlayıp güçlü yönlerinizi belirleyin. “Sizin ürününüzü alan kişiler ne fayda sağlayacaklar?” sorusunu kendinize sorun ve genel geçer anlamda kabul gören bir yanıt bulun. Sonrasında bulduğunuz yanıtın tanıtımını yapın. Kişisel markanızı yaratmak için girişimde bulunacaksınız öncelikle herkesten farklılaşmayı başarmanız gerektiğinizi unutmayın.

Önerilen İçerik: İstediğiniz Saygıya Ulaşmanın Yolları

Kendinizi Bir Marka Olarak Düşünmeye Başlayın

İsminizi duyduklarında insanların nasıl tepki vermesini istersiniz? Uzman olarak anılmak istediğiniz bir konu mu var yoksa isminizle özdeşleşmesini istediğiniz sıfatlar mı? Markanızın nasıl algılanmasını istediğinizi belirledikten sonra kişisel markanızla ilgili stratejik davranmaya başlayabilirsiniz. Bu sizin kendi karakterinizden ödün vereceğiniz anlamına gelmemekle birlikte davranışlarınızı nasıl algılanmak istediğiniz doğrultusunda şekillendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Diğer Markalarla İş Birliği Yapabilirsiniz

Kişisel markanızı oluşturmak istediğinizde iş ortaklığı yaptığınız diğer markaların imajlarının sizi de etkileyeceğini göz ardı etmemelisiniz. İş birliği yaptığınız firmaların imajlarına, marka değerlerine ve tüketiciler gözündeki değerine dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca güvenirliği sorgulanmayan markalarla çalışarak amacınıza giden yolda avantaj sağlayabilirsiniz. Çalıştığınız markalar hedef kitlenize sizinle ilgili önemli bilgiler verir. Ortaklıklarınızı gözden geçirerek kişisel markanızın temellerini sağlamlaştırabilirsiniz.

Kendinizi Hatırlatın ve Ulaşılabilir Olun

Kişisel markanızı oluşturup firmanızın satışlarını arttırmak istiyorsanız ofisinizde oturma ve bilgisayarınızın arkasına saklanma gibi bir lüksünüz olmaz. Mümkün olduğunca hedef kitlenizle iletişime geçmeyi deneyin ve size ulaşabilmeleri için uygun platformlarda yer alın. Konferanslara katılın, yeni kişilerle tanışın, sosyalleşin…Sosyal medya profillerinizden gelen mesajlara yanıt verin, şikayetlere de övgülere aynı samimiyetle yaklaşarak kendinizi mümkün olduğunca fazla ifade edin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler