İşletmenizi Facebook’ta Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:53

Facebook sayfanız doğru yapılandırıldığında bu sayfa mevcut müşterileriler ile olan ilişkilerinizi sürdürmek ve yeni müşteriler ile yeni ilişkiler kurmak için büyük fayda sağlıyor.

İşletmenizi Facebook’ta Nasıl Pazarlayabilirsiniz?
Enes Öksüz admin

İlk çıktığı zamanda herkes Facebook’un çocuklar ve gençler için olduğunu düşündü. Ancak bu düşünceyi değiştirmek için önümüzde birçok örnek bulunuyor. Günümüzde pazarlama için Facebook’u kullanan birçok şirket var ve bunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Facebook’un geldiği konumu kavrabilmek için geçmişine bakmak yeterlidir. Eylül 2008 ile Şubat 2009 arasında Facebook’un 35-44 yaş arası kullanıcıların sayısı %51 oranında arttı. 45-54 yaş arası kullanıcılarının sayısı ise %47 oranında artış gösterdi. Bu esnada 26-34 yaş arasındaki kullanıcıların sayısı ise %26 arasında arttı. Bu durum Facebook’un sadece çocuklar ve gençler için olmadığını gösteren en büyük kanıtlardan birisi.

Önerilen İçerik: Kuşağı ve Öncesi için Pazarlama Stratejileri

Facebook Sayfaları

Facebook kullanıcılarına Facebook Sayfalarını sunuyor. Bu özellik ile işletmenizin kendi profili oluşturabilirsiniz. Bunun en güzel yanı ise ücretsiz olması. Bu sayfalar işletmenize Facebook’ta bir kimlik yaratıyor ve markanızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Mevcut müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz işletmenizin sayfasını beğeniyor. Beğendikten sonra markanız ile ilgili işletme sayfanızda paylaştığınız herşey kullanıcılara gösteriliyor. Ayrıca bir kişi işletme sayfanızı beğendiğinde beğenen kişinin arkadaşlarına bu kişinin sizin işletme sayfanızı beğendiğine dair bildirim gidiyor. Sayfaları kullanarak sadece işletmeniz hakkında bilgiler paylaşmak yerine fotoğraf, video, uygulama ya da mesajlar paylaşarak sayfanızı beğenenlerin dikkatini işletmenize çekebilirsiniz.

Sayfa Kategorileri

Facebook’ta işletmeniz için bir sayfa oluştururken platform size, yerel bir işletme sayfası mı, marka ya da ürün sayfası mı, sanatçı, grup ya da ünlü birinin sayfası mı olacağınız soruyor. Bu kategorilerin hepsi size işletmeniz hakkında basit ve detaylı bilgiler ve iletişim bilgilerini girmenizi sağlıyor. Sayfa kategorisini seçtiğinizde sizin sayfanız bu kategoride yer alan diğer sayfalarla birlikte gösterilecektir. O yüzden işletmeniz için doğru kategoriyi seçtiğinize emin olmanız gerekmektedir. Facebook sayfanız doğru yapılandırıldığında bu sayfa mevcut müşterileriler ile olan ilişkilerinizi sürdürmek ve yeni müşteriler ile yeni ilişkiler kurmak için büyük fayda sağlıyor.

Facebook Grupları

Facebook gruplar, Facebook sayfalarına oldukça benzerdir. Ancak arada bazı farklar bulunmaktadır. Gruplar işletmeniz ya da markanız yerine bir grup insanlar arasında kurulmaktadır. Gruplar, sayfalardan farklı olarak farkındalık yaratmak için kullanılmaktadır. Sayfalar beğenilebilirken gruplara üye olmak gerekmektedir. Grupların kötü yanı ise yaptığınız paylaşımlar sayfalardan yapılan paylaşımlar kadar yayılmamaktadır ve grup üyelerinin arkadaşlarına ulaşmak biraz daha zordur. Facebook grupları, sayfalara göre daha kapalı komünler olarak düşünülmektedir.

Sizin İçin Hangisi İyi?

Facebook pazarlaması için en çok sorulan sorulardan birisi de sayfaların mı yoksa grupların mı tercih edilmesi gerektiğidir. Bu sorunun cevabı yapacığınız pazarlamanın hedeflerine göre değişmektedir. Facebook sayfalarından paylaştığınız mesajlar kullanıcılara bildirim olarak gitmektedir. Ancak gruplardan yolladığınız mesajlar özel mesaj olarak gönderilmektedir. Müşteri profiliniz ile daha kişisel bir iletişim ağı kurmak isteyenler için gruplar daha iyiyken, daha çok kişiye ulaşmayı hedefleyenler için sayfalar daha avantajlıdır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler