İşletme Sahiplerinin SEO Hakkında Bilmesi Gerekenler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:08

Yapılan incelemeler sonucunda internet kullanıcıların %90’ından fazlasının yalnızca sonuç sayfalarının ilk sıralarında yer alan web sitelerini ziyaret ettiklerini ortaya koymaktadır.

İşletme Sahiplerinin SEO Hakkında Bilmesi Gerekenler
Enes Öksüz admin

İnternet ve dijital pazarlama platformları işletmelere en çok kâr sağlayan mecralardır. Artık her işletmenin bir web sitesi olmalıdır; üstelik bu web sitesinin de belirli kurallar çerçevesinde oluşturulması gerekir. “Sadece bir web sitesi olsa yetmez mi” derseniz maalesef yetmeyeceğini üzülerek belirtmek isteriz. Daha çok kişiye ulaşmak, satışlarınızı arttırmak ve internet ortamında prestijli şirketler arasında yer almak istiyorsanız; web sitenizin Google gibi dünya devi arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralarda yer alması çok ama çok önemlidir. 

Arama motoru sonuç sayfalarında; faaliyetlerinizle ilgili yapılan aramalarda ilk sıralarda yer alırsanız prestij kazanırsınız, daha çok kişinin dikkatini çeker ve potansiyel müşterilerinizle buluşma şansınızı arttırırsınız. Peki bu nasıl olacak? Elbette SEO çalışmalarıyla…

SEO kavramına çoğumuz aşinayızdır, ancak detayları konusunda çok da bir bilgimiz yoktur. En basit şeklinde tanımlamak gerekirse, SEO çalışmalarının web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında yükseltilmesi için yapılan çalışmaların tümü olduğu genellemesi yapılabilir. Bir web sitesinin internet kullanıcıları için görünürlüğünü arttıran bu çalışmalar bir işletmenin en stratejik yatırımlarını oluşturmaktadır. 

İşletmeler İçin SEO Neden Önemlidir?

Bir işletmeniz varsa, işletmenizin web sitesinin Google’da üst sıralarda yer almasını istersiniz. Yapılan incelemeler sonucunda internet kullanıcıların %90’ından fazlasının yalnızca sonuç sayfalarının ilk sıralarında yer alan web sitelerini ziyaret ettiklerini ortaya koymaktadır. 

Başarılı SEO çalışmaları sonucunda web sitenizin sıralamadaki yeri yükselir ve bunun sonucunda web sitenizin günlük ziyaretçi sayısı ciddi bir oranda artar. Şöyle düşünün; fiziki işletmenize günde 100 müşteri, web sitenize ise 500 ziyaretçi geliyor olsun. Eğer Google sonuçlarında ilk gösterilen sizin siteniz olursa faaliyet alanınıza bağlı olarak 500 ziyaretçi yerine 5000 ziyaretçiye kendinizi tanıtma imkanı bulabilirsiniz. 10 kat artan ziyaretçi trafiği sonucunda kendinizi tanıttığınız ve hizmet ya da ürünlerinizi pazarlama imkanı bulduğunuz kişi sayısında ciddi bir artış yaşanır. 

Sonuç? Potansiyel müşteri sayınız dramatik bir şekilde yükselir, daha çok kişiyle etkileşime geçersiniz, daha çok talep araması alırsınız ve elbette satışlarınızı arttırırsınız. Siz de işletmenizin hacmini arttırmak istiyorsanız bir an önce SEO çalışmaları yapan firmalarla iletişime geçmelisiniz.

SEO Hizmeti Alırken Dikkat!

SEO bu denli önemli olunca, sadece bu hizmetlere odaklanan birçok firma ortaya çıkmıştır. Kimileri bir hafta içerisinde sizi arama motoru sonuç sayfalarının ilk sırasına yerleşeceğiniz konusunda iddialı söylemlerde bulunurlar. 

Bu vaatleri veren SEO firmalarından uzak durmalısınız!

SEO çalışmaları zaman alır, bir anda Google’ın sitenizi indekslemesi, kullanıcı etkileşimin artması beklenmemelidir. Orta- uzun vadeli başarılar; söz konucu SEO olunca, çok daha verimli olacaktır. Hizmet alacağınız firmanın kurumsal olması, size danışması, sektörünüzle ilgili sorular sorup rakiplerinizle ilgili bilgi alması gerekir. Hedefleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda web sitenizde kapsamlı çalışmalar yapacağını belirtmelidir. Sadece ucuz olduğu için bir firmayla çalışmaya başlamamalı ve kullandıkları SEO tekniklerinin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. 

Siyah Şapkalı SEO Teknikleri Sizi Amaçlarınızdan Saptırabilir

Google’ın bir siteyi arama sonuçlarında önceliklendirmek için belirlediği 200’ü aşkın kriter vardır. Web sitenizde kullandığınız başlıklardan, görsellere; içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerden, içeriklerin özgünlüğüne; web sitenizin alan adının yaşından, açılma hızına kadar birçok bağımsız değişken eş zamanlı olarak değerlendirilir. 

Siyah şapkalı SEO teknikleri Google’ı yanıltmaya yönelik stratejiler içerir; içeriklerde aşırı anahtar kelime kullanımı, kopya içerikler, link alabilmek için açılan sahte sayfalar gibi uygulamalar Google’ın gelişmiş analizleriyle kısa zamanda fark edilir. Eğer bu tekniklerle web siteniz bir süre ilk sıralara gelebilme şansını yakalamışsa, kısa zamanda Google tarafından yasaklı siteler arasına gönderilecektir.

Bir önceki haberimizde Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz? başlığı altında, işletmelerin müşteri ilişkileri sorunlarını inceledik. Sizin de yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler