İş Yerinde Siz, “Siz” Değil Misiniz?

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:16

Bazı işyerleri toksiktir; zehirler çalışanları. Söylemesi zor ve maruz kalması çok daha zor olsa da ayrımcılık yapılır; çalışanlar gruplaşır ve çalışma ortamı çekilmez bir hal alır. Nasıl mı? İşte detaylar…

İş Yerinde Siz, “Siz” Değil Misiniz?
Enes Öksüz admin

Daha önceki yazılarımızda çalışanların motivasyonu düşüren çalışma ortamları ile ilgili detay paylaşmıştık. Yöneticileri tarafından sürekli sorgulanan; bir sürü bürokratik sürece uyması beklenen; sadece olumsuz özellikleri nedeniyle yargılanan kişilerin iş yerlerinde huzurlu olmalarının mümkün olmadığından bahsetmiştik.

Genelde yöneticilerin yaptıkları hatalara değindiğimiz o yazıdan farklı olmak üzere; bu yazımızda iş yerinde çalışanların huzurunu kaçıran olaylara ve diğer çalışanların rahatsız edici tavırlarına odaklanacağız. İş yerinde ayrımcılığın olması ve kadınların maruz kaldığı durumlar özelinde çalışma ortamlarının en çok huzur kaçıran 10 özelliğini sıralamaya başlıyoruz.

1. Toplantılarda Sadece Erkekler mi Oluyor?

İş yerinde iyi anlaştığınız erkek arkadaşlarınızla toplantıda çok sık bir araya geliyorsanız ve aranızda çok az kadın bulunuyorsa; şirket sizin tekelinizde olabilir. Toplantı yapacak mertebeye “erişemeyen!” kadınları destekleyip çabalarının karşılığını almalarını sağlarsınız çalışma ortamınızın kültürüne zarar veren bu kutuplaşmayı engelleyebilirsiniz.

2. Doğum İzni Şirket Kültürü ile İlgili Önemli İpuçları Verir?

Doğum izni sadece kadınlara verilmez, doğumun hemen akabinde erkekler de babalık izni alabilir. Şirketinizin doğum izni politikası ebeveynlerin genelini kapsamıyorsa, büyük bir soru işaretiyle bu maddeyi sonlandırıyoruz.

3. İltifatlar Dozunu Aşıyorsa !

İş yerindeki kadınlara iltifat etmek anlaşılabilir, bir ölçüye kadar! İltifatın dozu kaçarsa ve iltifat; iltifat olmaktan çıkarsa şirket yetkililerin acilen duruma müdahale etmeleri gerekir. Bu tarz olayların yaşandığı şirket kültürünü zehirli değil yozlaşmış olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

4. Tebrik Edilmeyi Sadece Erkek İş Arkadaşlarınız mı Hak Ediyor?

Bazı işyerlerinde tüm başarıların kahramanları erkekler olur, sadece erkeklerin çalıştığı yerlerde bu durum olağan karşılansa da kadınların çalıştığı iş yerlerinde de benzer durumlar yaşanabiliyor. Erkekler başarıları, kadınlar görünümleri nedeniyle tebrik ediliyorsa, iş yeri ortamının zehirli olduğu sonucuna varılabilir.

5. İş Sonrası Organizasyonlarına Kimler Katılıyor?

Erkeklerin birlikte hareket etmeyi sevdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Spordan bahsetmek, arkadaşlarla iş sonrası stres atmak gibi faaliyetlere bayılırlar. Aslına bakılırsa kadınlar da sever. Peki neden organizasyonlarda sadece erkekler olur? Biz de bu sorunun yanıtını bilmiyoruz. Aynı zamanda neden ortak paydada buluşulup paylaşımların arttırılmadığını da anlamıyoruz.

6. Erkekler ve Kadınlar Aynı Maaşı Alıyorlar mı?

Çalışılan pozisyona, alınan sorumluluğa ve başarıya göre ücret farklılığı olabilir, olmalı da. Ancak aynı sorumluluğu aynı şekilde yerine getiren çalışanlar arasında ücret farklılığı olması çok da adil olmasa gerek. Ne dersiniz?

7. Erkeklerle Kadınların Tepkileri Nasıl Sınıflandırılıyor?

Erkekler ve kadınların olaylara gösterdikleri tepkiler farklı olabilir, en azından ifade edişlerinde farklılık yaşanması anlaşılabilir. Ancak kadınların kaprisli ve agresif tavırları, erkeklerde tutkulu ve hırslı olarak yorumlanıyorsa; bir sorun olduğu düşünülebilir.

8. Çalışanların Geri Bildirimleri Ne Kadar Dikkate Alınıyor?

İş yerinde kadın ya da erkek çalışanları ayrıştırmadan bu soruyu soruyoruz; geri bildirimler ya da şikayetler nasıl işlem görüyor? İnceleniyor mu yoksa sorun büyümesin diye hasır altı mı ediliyor? Çalışanların sorunları ile ilgilenilmiyorsa çalışanlar sorunlarını belirtmeye devam edebilirler mi? Açık uçlu bir soru ile sonlandırdığımız bir madde daha…

9. İş Yerinde Kaç Kadın Çalışıyor?

İşe alımların cinsiyete göre yapıldığı iş yerlerin hala var olduğunu biliyor musunuz? Erkeklerin de kadınların da görev aldığı mesleklerde erkekler kadınlardan çok daha fazla iş imkanıyla karşılaşıyor. Sizin iş yerinizde oranlar nasıl?

10. Çalışanlar Kendilerinden Tam Olarak Ne Beklendiğini Biliyorlar mı?

İş yerinde çalışanlar her zaman kendilerinden beklenenleri tam olarak bilemiyor. Gerek görev tanımları gerek sorumlulukları kendilerine net olarak ifade edilmiyor. Peki performans ölçümlerinin kriterleri ne? Bilen bir adım beri gelsin lütfen…

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler