İş Fikrinizi 3 Adımda Test Edin

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:33

İş Fikrinizi 3 Adımda Test Edin
Enes Öksüz admin

Bazı iş fikirleri sadece masada güzeldir bazılarının ise hayata geçtiğinde güzelleşeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak her iş kurma girişiminin kendine has riskleri olduğunu ve risk almadan başarılı olmayacağınızı aklınızda tutarken iş fikirlerinizi doğru bir şekilde sunmayı da aklınızdan çıkarmamalısınız. Masada arkadaş ya da aile ortamında konuşurken hatta yeni tanıştığınız birisine fikrinizi anlatırken işinizin tutacağını düşünebilirsiniz. Sadece bu araştırmalarınıza güvenerek yola çıktığınızda ise hüsrana uğrama ihtimalinizin bir yerlerde size göz kırptığını aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Yönlendirmeler Yanlışa Sürükler

Yeni bir doğrayıcı getirmek istiyorsunuz, insanların bir şeyler doğramaktan hoşlanmadığını biliyorsunuz. Pek çok insanı mutfak robotları çok parçalıyor ve elle kesmek çok yorucu derken duyuyorsunuz. Tüm bu geri bildirimlerle birlikte insanlara onları yormayacak, istedikleri gibi ayarlayabilecekleri yeni bir doğrayıcı olsa satın alırlar mı sorusunu yönelttiğiniz zaman alacağınız cevap “kesinlikle evet” ve türevleri olur. İşte yeni işinize başlamanız için ihtiyacınız olan geri dönüşler. Şimdi rahatlıkla yatırım yapabilir ve en iyi doğrayıcıyı getirmek yerine yeniden geliştirmeyi bile düşünebilirsiniz. Ancak satış noktasına geldiğiniz zaman insanların “bir mutfak robotum var” ya da “kendim doğramayı seçiyorum” gibi cevaplar vererek ürününüzü almadığını göreceksiniz. Peki burada yapılan en temel hata nedir? 

İnsanlar bu tür bir fikri sormak üzere konuşmaya başladıkları zaman farkında olmadan taraflı konuşurlar. Karşısındaki insanı ikna etmeye odaklı bir konuşma süreci yaratan kişiler haliyle ortada fiziksel bir ürün yokken insanları kolayca ikna edebilirler. Girişimciler aradıkları bilgiye yöneldiğinden dolayı insanlarla ön araştırma yaparken algıları her zaman fikirlerinin doğruluğu üzerine açıktır. Eleştirileri ya da ama ile başlayan cümleleri bu süreçte daha az duymak hata yapmaya neden olabilir. Hata yapmaktan nasıl kurtulursunuz? Hatadan kurtulmak aslında oldukça basit. Üç adımdan oluşan yeni bir yaklaşım yöntemi deneyerek büyük hatalarınızdan kurtulabilirsiniz.


Varsaymak Yerine Netleştirin 

Kurmak istediğiniz iş ile ilgili varsayımlarınız mutlaka vardır. Bu varsayımları test ettiğiniz anda başarılı olmak için bir adım atarsınız. Başlangıç olarak varsayımlarınızın bir listesini çıkarın ve listedeki her maddeyi bir şekilde daha net hale getirmeye çalışın. Ürün ya da hizmetin özelleştirilmesini sağlamak için farklı seçenekler sunmanız gerektiğine dair bir varsayıma sahipseniz bu varsayımınızı netleştirin. Müşterilerinize ürün ve hizmet satın alırken özelleştirme seçenekleri sunmayı ve gelirlerinizi arttırmayı hedefleyin. Bu yöntemi farklı şekillerde kullanmak size daha esnek olabilme imkanı sunmanın yanı sıra fikirlerinizi geçiştirmemenizi de sağlar. 

Netleştirdiklerinizi Test Edin 

Ürün ve hizmetlerinizin özelleştirilme seçenekleri ile daha çok gelir getireceğinizi düşündünüz ve bir adım attınız. Peki bu adımın kesinliğinden nasıl emin olacaksınız? Elbette test etmeniz gerekir. Kendinize müşteri grupları oluşturun ve iki grubunda benzer kitleden olmasına özen gösterin. Daha önce fikrinizi duymamış, sizden alışveriş yapmamış kişilere özel teklif oluşturabilecekleri bir mail gönderin. Benzer bir gruba ise normal ürün satış linkini gönderin. Gönderdiğiniz linkler takip edilebilir olmalı ve sitenizde mail içeriğini destekleyen iki ayrı alana yönelmeli. Sonrasında insanların tıklama oranları ve sayfada gezinme süreleri size fikrinizin doğruluğu konusunda bilgi verecektir. 

Sorularınızla Yönlendirmeyin

Hedef kitlenize sorduğunuz sorular  ister istemez yönlendirmenize maruz kalır. Bu durumu yaratıp kendinizi zor duruma sokmamak için doğru soruları sormayı deneyin. Fiyatına güvendiğiniz bir ürün var ve karşınızdaki insanın benzer bir ürünü satın almaktan vazgeçtiğini biliyorsunuz. Bu insana fiyatı yüzünden mi satın almaktan vazgeçtin? Sorusunu sorduğunuz anda almak istediğiniz cevaba doğru emin bir adım atmış olursunuz. Fiyat ile yönlendirilen kişinin cevabı “evet fiyatı yüzünden” olacaktır. Oysa siz sorunuzu “bu ürünü satın almama kararını nasıl verdiniz?” diye sormuş olsaydınız fiyattan çok bağımsız bir cevap alma ihtimalinizi de korumuş olurdunuz. Almak istediğiniz cevabı almak size her zaman kazandırmayacağı için bu duruma dikkat etmenizde fayda vardır. 

 

Genişlemeden Önce Düşünmeniz Gereken 5 Durum başlıklı bir önceki yazımızda, bayilik vermeye başlamadan önce size ilham verecek öneriler bulabilirsiniz. Franchise olma yolunda ilerleyen bir işletmeye sahipseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler