Hava Yollarının Gelişimi Üzerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:17

Milyar dolarlık hacme sahip hava yolu sektörü üzerine yatırım yapmak için milyarder olup uçak almanıza gerek yok. Turizm acentalıkları ile kar elde edebilirsiniz.

Hava Yollarının Gelişimi Üzerine Nasıl Yatırım Yapılır?
Enes Öksüz admin

Ülke kalkınmasında birçok sektörün gelişimi büyük rol oynar. Sektörlerin eş zamanlı büyümesi ülke ekonomisini kalkındırır ve vatandaşların genel refahını arttırır. Havacılık yollarının büyümesi yani havayolu taşımacılığının kalkınması da ülke ekonomisinin büyümesi adına önemli bir sektör olarak ön plana çıkar. Bir ülkeyi dünyaya bağlayan; turizmi destekleyen, yabancı yatırımcılar için dikkat edilen kriterlerden biri olan havayolu taşımacılığı ülke ekonomisinin en önemli dinamiklerinden birini oluşturur. Son yıllarda Türkiye’de de havacılık sektörü giderek büyüyen bir ivme yakalamayı başarmıştır.

Önerilen İçerik: Turizmde Atılması Gereken Güçlü Adımlar

Yurt içi ve yurt dışı uçak seferlerinin artması, yurt içi havaalanı sayılarının fazlalaşması; Türkiye’nin neredeyse tamamını hem yurt dışından hem de yurt içinden gelecek ziyaretçilere bağlamıştır. Genellikle büyük yatırımcıların kalemi olarak düşünülen bu sektöre dahil olmanın farklı yolları olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda hava yolları gelişimi üzerine nasıl yatırım yapabileceği ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağız.

Hava Taşımacılığı ile Turizm Birbirinden Ayrı Düşünülemez

Hava yollarının ilerlemesi ile turizm sektörü arasında organik bir bağ bulunur. Turizmin gelişmesi hava yollarını; hava yollarının gelişimi ise turizm sektörünün iyileşmesini sağlar. Bir ülkede turizm yatırımlarının çoğalmasının akabinde bu ülkeye gelmek isteyen kişi sayısının ciddi oranda artacağı gözden kaçırılmamalıdır.

Önerilen İçerik: Gelişen Turizm Dalı: Sağlık Turizmi

Farklı ülkelerden gelen ziyaretçi sayılarının artmasının yanı sıra yurt içinden gelen turistler de gelişen bölgelerin üzerine dikkati çekmektedir. Talep gören lokasyonlar devlet kurumları tarafından da desteklenmeli, uluslararası seferlerin düzenlendiği hava alanları açılmalıdır. Turizmi geliştirecek önlemler arttırılarak hava yolu taşımacılığını geliştirecek yabancı yatırımlar da ülkeye çekilebilir.

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi hava yollarının gelişimini diğer sektörlerden özellikle de turizmden ayırmak mümkün değildir. Turizme yatırım yapılmasının sonucunda hava yolları hem özel, hem kamusal hem de yabancı aktörler tarafından yatırım çekecektir.

Havayolu Taşımacılığı Şirketleri Havayollarının Gelişimini Destekler

Havayolu taşımacılığı sektörünün gelişimi için olmazsa olmaz unsurlardan biri de havayolu taşımacılığı şirketleridir. Özel şirketlerin artması sektördeki tekeli sona erdirir aynı zamanda seyahat etmek isteyenlere avantajlı fiyatlardan yararlanma imkanı sunar. Dünyanın en büyük uçak şirketleri arasında ilk ikide yer alan Boeing ve Airbus şirketlerinin 2030 yılı için öngörüleri bu sektörün hala büyük bir fırsat barındırdığını gözler önüne seriyor. Yakın gelecekte daha az yakıt harcayan, daha hızlı giden ve daha teknolojik uçakların göklerde süzülmesi bekleniyor. Büyük yatırımcılar için en kârlı yatırım alanlarından biri olan hava yolu taşımacılığı sektörü taşımacılık şirketlerine yatırımın yapılması ile giderek büyüyor.

Turizm Acenteleri de Bu Sürecin Bir Parçasıdır

Turizme, havayolu taşımacılığına ya da benzeri büyük yatırım gerektiren sektörlere yatırım yapmak için yeterli sermayeye sahip olmayan girişimciler de havayollarının gelişimine katkıda bulunabilirler. Turizm acentesi açarak uçak biletlerinin satışlarını gerçekleştirebilirler ve turlar düzenleyerek dünya geneline dolaşımı arttırabilirler. Havayollarının gelişimine doğrudan olmasa da dolaylı olarak katkıda bulunarak yatırımlarının karşılığını kısa sürede alabilirler. Üstelik turizm acentelerine yatırım yapıldığı zaman yüksek oranda kâr elde etmenin önünde çok da büyük engeller olmaz. Her ne kadar turizm sektörü ülkemizde son dönemlerde kan kaybetse de siyasi düzeyde atılacak adımlarla bu sektör kısa sürede canlanabilir.

Yurt içinden yurt dışlına; yurt dışından yurt içine organize edilebilecek turlarla hem hava yolu taşımacılığının gelişimine katkıda bulunulabilir hem de turizm sektörü canlanabilir. Özellikle turist rehberlerinin son dönemde yaşadıkları zorlukların giderilmesi açısından da büyük bir adım atılmış olur. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler