Franchise Alırken Yapılan 5 Büyük Hata

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:28

Franchise almak siz ve ticari girişiminiz için önemli bir karar. Bu karar sırasında zarar etmenize sebep olabilecek hatalara göz atın.

Franchise Alırken Yapılan 5 Büyük Hata
Metehan Avcı user

Kendi işinin patronu olmak çoğu kişinin hayalidir ancak bunun için bazı riskleri de göze almak gerekir. Bir franchise sistemine dahil olmak genellikle heyecan verici bir şekilde başlasa da sürecin bir noktasında hata yapan franchise gazileri size heyecandan sonra stres ve daha fazla stres geldiğini söyler. Bir franchise sistemine dahil olunacağı zaman göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır ve bunlar arasında doğru kararı vermek çok zor olabilir.

Sektör seçiminden lokasyon seçimine pek çok farklı noktada önemli kararların verilmesinin gerektiği bu süreç içerisinde tüketicilerin bir franchise sistemine dahil olurken yaptıkları 5 yaygın hatayı sizler için bir araya getirdik. Neyse ki, bir franchise sistemine dahil olunurken yapılan bu beş büyük hata, ilk etapta var olduklarının farkında olunması durumunda kolayca önlenebilir.

1. Piyasayı anlamamak veya uygun araştırmaları yapmamak

Son dönemlerde popüler olan ancak bölgenizde gerçekten ihtiyaç duyulmayan bir şeyle ilgilenmek yapılabilecek en büyük hatalar arasında yer alıyor. Sektörünüzü seçmeden önce bölgenizdeki franchise pazarını ve uygun bir müşteri tabanına sahip olup olmayacağınızı düşünmelisiniz. Bu işe gerçekten ihtiyaç var mı? Bu tür bir işletme veya işletmenin sattığı ürün iyi mi? Konum sizi olumlu etkileyecek bir faktör haline gelecek mi? Piyasada yakın zamanda bir değişiklik bekleniyor mu? Seçilen sektör sizin için dönemin modasına uygun veya tutku dolu bir proje olabilir, ancak bu genellikle başarılı olmak için yeterli olmayacaktır.

Orangetheory Fitness ile Franchise Geliştirme ve Emlak Direktörü Dan Adelstein, “Pek çok insanın yatırım yapmak için bir franchise ararken ortaya koyduğu yaygın hatalar, herhangi bir franchise yatırımı ile ilerlemeden önce titizlikle davranılması gereken konularda gerçekleşir” diyor. “Aday franchise sahiplerinin ilk önce kendilerine sormaları gerekir; kişisel olarak kendi işimi kurmaya yatırım yapacak zamanım var mı? Erken büyüme aşamalarında beni ayakta tutacak yeterli sermayem var mı? Uygun finansmana sahip miyim? Ancak ne yazık ki insanlar bu adımları geçmeden ve ne kadar derine daldıklarını bilmeden kendilerini bir anda yatırımın içinde buluyorlar."

2. Franchise almayı planladığınız işletmenin diğer franchise sahipleriyle zaman geçirmemek

Franchise almak isteyen girişimciler aileleri, arkadaşları, avukatlar, iş geliştirmeciler ve farklı sektörlerden pek çok tanıdıkları ile konuşup fikir alışverişinde bulunuyorlar. Ancak bu noktada asıl konuşmaları gereken kişileri göz ardı ediyorlar: Franchise almayı düşündükleri markadan franchise sahibi olan başka girişimcileri. Hiç kimse söz konusu iş hakkında bu kişilerden daha fazla bilgi sahibi değildir.  Bu nedenle franchise mülkiyeti, pazar araştırması, müşteri davranışları gibi konularda karar vermenize yardımcı olabilecek konular hakkında paha biçilemez bilgilere sahip olan bu kişiler ile ne kadar erken iletişime geçerseniz inanılmaz derecede yaygın olan bu fırsatı kaçırma hatasına düşmekten kurtulabilirsiniz.

3. Bağımsız olabileceğinizi düşünmek

Franchise almak isteyen birçok girişimci bunun nedeninin kendi işinin patronu olmak olduğunu dile getiriyor. Ancak gerçek bu değil! Franchise Expo'dan Greg Marco’nun da belirttiği gibi "İşlerini yürütmeye gelince, franchise verenler - tıpkı girişimciler gibi - kendilerine ve başka kimselere güvenme eğilimindedir. Bu arada, franchise sahiplerinin de kendilerine güvenmeleri beklenir. Bir girişimci olarak, bağımsızlığınızı evcilleştirmeniz ve franchise verene güvenmeniz gerekecek. Nihayetinde, franchise veren, sistemi sizden daha iyi tanıyor.”

Başka bir deyişle, başka nedenlerle franchise sahipliğinin sizin için uygun olup olmadığını gerçekten düşünmelisiniz. Çok fazla sayıda franchise sahibi bu yanlış zihniyet ile sisteme giriyor ve dikkatli davranılmamasının sonucu başarısız franchise işletmeleri ortaya çıkabiliyor.

4. Sistemin nasıl uygulanacağını öğrenmemek

Bir franchise oyuncusu olarak yapılması gereken Amerika’yı yeniden keşfetmek değil, sistemi takip etmektir. Başarılı bir işletme sahibi olabilmek için işletim sisteminin nasıl uygulanacağını çok iyi öğrenmeli ve eğitim programlarına gereken önemi vermelisiniz. Bir franchise alanın, sistemi uygulamak için belgelenmiş bir eylem planına sahip olması ve bu franchise çalıştırmanın nasıl işe yarayacağını gerçekten öğrenmek için zaman harcaması inanılmaz derecede önemlidir.

5. Yürümeden koşmaya çalışmak

Birden fazla işletme sahibi olmak istemiyorsanız girişimci olmazsınız, ancak birden fazla işletme açmadan önce sistemin nasıl uygulanacağını öğrenmek önemlidir. Franchising konusunda, aynı markanın birden fazla işletmesini açmak mümkündür, ancak bayiler, öncelikle franchise alanın bir işletmede başarılı olduğunu görmek ister! Franchising konusunda, özellikle aynı franchise sahibi markalara sahipse, farklı markaların birden fazla işletmesini açmak da mümkündür, ancak eğer birden fazla franchise veren varsa, biraz dirençle karşılaşabilirsiniz. Buradaki en iyi tavsiye, ilk önce kendinizi tek bir markada kanıtlamak ve koşmadan önce yürümektir!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler