Facebook Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerinde Devrim Yaratabilir!

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:08

Facebook yeni emojileriyle paylaşım beğenilerini çeşitlendirdi. Artık en derin duygular da tek bir tık ile ifade edilebilecek. Peki ya sosyal medya pazarlaması yapan şirketler bu durumdan nasıl etkilenecek?

Facebook Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerinde Devrim Yaratabilir!
Enes Öksüz admin

Dünya genelinde 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan ve sosyal medya platformları arasında tartışmasız en yaygın şekilde kullanılan Facebook, beğenme durum emojilerine; yani “Facebook Reactions” ifadelerine yepyeni emojiler ekledi. Yeni emojiler “Wow”, “HaHA”, “Üzgün”, “Kızgın ve “Aşk” Facebook kullanıcıları tarafından benimsendi ve pozitif tepkiler gördü. Paylaşımlarla ilgili hislerini daha yoğun bir şekilde ifade etme olasılığına kavuşan kullanıcılar yeni emojileri çok beğense de bu değişim şirketlerin pazarlama departmanları için büyük bir belirsizlik kaynağı haline dönüştü.

Facebook Neden Yeni Emojiler Ekledi?

Facebook Neden Yeni Emojiler Ekledi?

Facebook’un bu değişime gitmesinin ardında “Beğenmedim” ve “Beğendim” seçeneklerinin her duruma uygun olmayışı yatıyor. Üzücü bir paylaşım yapıldığında kullanıcılar bu paylaşımları beğenip beğenmeme konusunda kararsız kaldıkları ve yanlış anlaşılmamak  adına etkileşime girmedikleri için Facebook bu konuda bir adım atma gereği duydu. Örneğin hastalık, kaza ve vefat durumları ile ilgili yapılan paylaşımlarda beğeni verenler, aslında bu paylaşım karşısında duydukları üzüntüyü dile getirmek isterken yanlış anlaşılmalar oluşabiliyordu. Yeni emojilerle birlikte bu anlam bulanıklığı giderilmiş oldu. İnsana dair en güçlü duyguları ifade etmek için bu emojiler seçildi ve kullanıcıların kendilerini daha net ifade etmelerinin yolu açıldı.

Standart “Beğeniler” Nasıl Olacak?

Standart “Beğeniler” Nasıl Olacak?

Yeni emojilerin eklenmesiyle birlikte orijinal “Like” butonunun popülerliğinin azalacağı düşünülüyordu, ancak popülerliğinde herhangi bir değişim olmadı. İnsanlar beğendikleri gönderileri yine alıştıkları şekilde değerlendirmeye devam ediyor; tek farklılık artık muallakta kalındığı için değerlendirilemeyen birçok gönderiye yorum bırakılması oldu. Geçmiş dönemde kullanıcıların tepkisini çektiği halde beğenilmeyen postlardan farklı olarak yeni paylaşımlar hakkında paylaşılan görüşler arttı.

Son Yenilikler Facebook’un Data Değerlendirmesini Nasıl Etkileyecek?

Son Yenilikler Facebook’un Data Değerlendirmesini Nasıl Etkileyecek?

Facebook ürün müdürü Sammi Krug’un yaptığı açıklamada yeni emojilerin birbirleriyle aynı şekilde değerlendirileceği yönünde olmuştur. Facebook algoritmalarının kullanıcı reaksiyonlarını aynı şekilde ölçtüğünü söyleyen Krug; bu durumun geçici olacağını da vurguladı. İlerleyen zamanla birlikte kullanıcıların paylaşımlara gösterdiği reaksiyonlar ayrı ayrı değerlendirilecek ve kullanıcıları sinirlendiren veya üzen paylaşımlar haber akışında gösterilmeyecek.

Değişim ve dolayısıyla tepkiler nispeten yeni olduğu için emoji değerlendirme standartları tam olarak belli değil ve Facebook’un kesinleşmiş bir politikası da yok. Bu anlamda Facebook’un geç kaldığı düşünülse de işin aslı öyle değil; yeni emojilerin kullanıcılar tarafından nasıl kullanılacağını ölçmek için bir süre beklemeye geçen Facebook, analizleri tamamlandığında adım atmaya hazırlanıyor.

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Etkilenecek?

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Etkilenecek?

Kullanıcılara hislerini daha derin bir şekilde ifade etme fırsatı sunan yeni emojilerin pazarlama stratejilerine de etkisi olması bekleniyor. “Toplumsal duyarlılık” verileri son yıllarda en popüler analiz konularından biri olsa da Facebook’un yeni emojiler geliştirmesiyle birlikte şirketlerin eline büyük bir güç geçiyor. Tüm kullanıcılarının paylaşımlar ile ilgili duygularının öğrenilmesini sağlayan bu yenilik şirketlerin sosyal medya pazarlamalarının temeli haline gelebileceği düşünülüyor.

Sosyal medya pazarlaması yapanların yeni emojileri nasıl kullanacakları konusu henüz tartışmalı. Hedef kitlelerinin tepkisi daha bariz bir şekilde alınacağı için paylaşımların çok daha dikkatli ve özenli yapılması gerektiği konusunda uzmanlar hem fikir. Paylaşılan içeriklerin ve videoların dikkat çekici olması artık yetmeyecek. Alınan geri bildirimler ise şirketlere bir sonraki paylaşımları için yol gösterici nitelikte olacak.

Sonuç olarak; kullanıcıların hislerini daha rahat ifade edebilmeleri için geliştirilen yeni emojiler şirketlerin dijital pazarlama stratejileri için önemli veriler sunacak. Yeni emojilerin gücünü lehine çevirebilen ve analizlerini doğru yapabilen şirketler ise potansiyel müşterileri tarafından daha kolay tercih edilebilir hale gelecek.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler