Facebook Haber Kaynağından Organik Sayfa Paylaşımlarını Kaldırmayı Test Ediyor!

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:31

Facebook Haber Kaynağından ticari sayfaların organik paylaşımlarını kaydırmayı test ediyor. Henüz global ölçekte bir değişim söz konusu değil, ancak ilerleyen günler ne gösterecek; hep birlikte öğreneceğiz. Detaylar yazımızda…

Facebook Haber Kaynağından Organik Sayfa Paylaşımlarını Kaldırmayı Test Ediyor!
Enes Öksüz admin

Organik paylaşımları ile Haber Kaynağında yer alan sayfalar bu durumdan bir hayli şikayetçi…

Facebook Haber Kaynağı olarak bilinen “News Feed”; yıllardır kullanıcı deneyimini iyileştirmek için farklı değişimlere uğradı. Bu değişimler henüz sonlanmadı ve Facebook Haber Kaynağı üzerinde gösterilecek paylaşımların kategorilere ayrılması için testlere başladı.

Facebook; Haber Kaynağı bölümünde yalnızca kişilerin arkadaşlarından ya da aile üyelerinden gelen paylaşımların gösterilmesini ve ticari sayfaların paylaşımlarının “Explore Feed” üzerinde kalmasını test ediyor. Facebook çalışanları da bu testlerin yapıldığını doğruluyor.

Facebook’un asıl amacının kullanıcılarına ilgi duydukları bilgileri aktarmak olduğu gerçeği bu değişimin temellerini oluşturuyor. Kullanıcılar için ilk önceliğin arkadaşlarından ve aile üyelerinden gelen paylaşımların takip edilmesi olduğu düşünülüyor. Bu nedenle Haber Kaynağının mümkün olduğunca ticari sayfalardan arındırılarak kullanıcı deneyiminin arttırılması amaçlanıyor.

Önerilen İçerik: Facebook Online Yemek Siparişi Hizmeti Verecek

Test kapsamında kullanıcılara iki ayrı yayın sunuluyor. Yayınların ilkinde sadece yakınlarının paylaşımları diğerinde ise sayfa paylaşımlarının bulunması sağlanarak kullanıcıların görsel ve videolarla nasıl etkileşime geçeceklerinin anlaşılması  planlanıyor. Henüz küresel çapta bir test yapılmayacak olsa da Sri Lanka, Bolivya, Slovakya, Sırbistan, Guatemala ve Kamboçya gibi ülkelerin pilot olarak seçildiği biliniyor.

2013 yılından bu yana ticari sayfaların Facebook üzerinden aranma oranları düşüyor. Bu değişim kullanıcı tercihlerinin farklılaştığını açıkça gözler önüne serse de haber kaynaklarının keşfedilmesi tamamen bırakılmış değil. Haber kaynaklarında ticari sayfaların aranmaya devam etmesi ve Facebook’un da bir şirket olarak gelir elde etmek istemesi testlerin yapılmaya başlamasının ardında birden çok sebep olduğunu düşündürmeye yetiyor.

Testlerin Ardındaki Nedenler

İlk olarak Facebook Haber Kaynağı kapsamında ilgi duyulmayan birçok haberle karşılaşması kullanıcı şikayetlerinin artmasına neden oluyor. Facebook reklamlarıyla akışta yerini alan sayfalar Facebook kullanıcıları tarafından ilgi görmediği ve kullanıcıların şikayetlerini arttırdığı için Facebook yayın önceliğini doğrudan bağlantılı olan kişilerin paylaşımlarına vermeyi daha mantıklı görüyor.

İkincisi; Facebook üyeler için ücretsiz bir platform ancak bu durum Facebook’un para kazanmak zorunda olan bir şirket olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kişilerin dikkatini çekmek ve bu yolla para kazanmaya devam etmek Facebook’un en temel stratejisini oluşturuyor. Ancak firmaların organik olarak haber kaynağında yer alması Facebook’a para kazandıran bir durum değil! Reklamların konumunun değiştirilmeden organik olarak görülen sayfa paylaşımlarına yapılan müdahale de Facebook’un şirket olarak pragmatik davrandığının bir sonucu olarak düşünülüyor.

Üçüncü olarak; Sayfa sahipleri Facebook’a paylaşımlarını önceliklendirmesi için ücret ödemeye itiraz etmiyor. Yıllardır azalan rağbet karşısında ticari sayfalar ön plana çıkmak için zaten Facebook’a yatırım yapmayı kabul etmişlerdi. Bu nedenle bu testlere yayıncıların dahi itiraz etmesinin çok da mümkün olmadığı düşünülüyor.

Dördüncü ve son olarak; Facebook’un bir şirket olarak gelecekteki kazançlarını korumanın bir yolunu bulması destekleniyor. Facebook yetkilileri Facebook’un reklam gelirlerinin düşmesinden endişeleniyor. Organik sayfa paylaşımlarının çoğalması doğal olarak şirketin reklam gelirlerinin giderek azalmasına yol açıyor. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için Facebook’un tek bir alternatifi yok; kişisel yayınlarda sayfa tanıtımlarının yapılmasını isteyen reklam verenlerin daha fazla ödeme yapmasından, doğrudan reklam verilmesine dek birçok alternatifi olduğu kabul ediliyor. Önümüzdeki günlerde Facebook’un hangi stratejiyi tercih edeceği ise merakla bekleniyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler