Enerji İçecekleri Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:32

Enerji içecekleri sektörü hızla büyüyor!

Enerji İçecekleri Sektörü Büyümeye Devam Ediyor
Enes Öksüz admin

Ülkemizde enerji içecekleri sektörünün geçmişi çok eskilere dayanmıyor ancak dünya geneline bakıldığında bu sektörün oldukça sağlam temellere oturduğu ve geniş hedef kitlesiyle yatırımcıları cezbettiği biliniyor.  

İçeriğindeki maddelerin sağlığa zararlı olduğu, fazla tüketildiğinde sağlık problemlerine yol açtığına dair genel bir kanı olsa da bazı içeceklerin enerji verdiği, içindeki vitamin ve minerallerle tüketicilerinin kendilerini iyi hissetmelerine sebep oldukları kabul ediliyor. İçeriklerinin değişmesi ve her geçen gün farklı formüllerin gelişmesi enerji içecekleri sektörüne apayrı bir dinamizm katıyor. Hedef kitlesine sunduğu avantajlarla ön plana çıkan enerji içecekleri markaları bayilik veren firmalar arasındaki rekabeti de arttırıyor. 

Enerji İçeceklerinin Hedef Kitlesi Genişliyor

İçeriğindeki maddelerle tüketicilerine gün boyu yüksek enerji veren enerji içeceklerinin hedef kitlesinin çok büyük bir kısmını gençler oluşturuyor. 

“Gençler zaten enerjiktir, bu gibi içeceklere neden gereksinim duyarlar?” diyorsanız verilecek birçok yanıt olduğunu hatırlatmak isteriz. 

Özellikle yoğun sınav temposunda olan üniversite öğrencileri sabahlara kadar ders çalışıyorlar ve sınav esnasında gereken enerjiyi bu içeceklerle sağlıyorlar. Dikkat toplanmasını da kolaylaştıran enerji içecekleri gençler arasında sadece bu sebepten bile oldukça popüler. Sadece sınav zamanında da değil elbette, gün içerisinde enerji gereksinimi yüksek olan gençler de bu içeceklere oldukça rağbet gösteriyor. Bunun haricinde enerji içeceklerinin tadını güzel bulan ve hatta diğerlerinden farklılaşmak isteyen gençler de bu içecekleri her geçen gün daha çok tercih ediyor. 

Enerji içeceklerini tercih eden sadece öğrenciler değil, sporcular da bu ürünlere yüksek ilgi gösteriyor. Antrenmanlar sırasında gerekli enerjiye sahip olmak, performanslarını yükseltmek amacıyla bu ürün gruplarına başvuruyorlar. 

Yeni Ürünler Sektörü Hareketli Tutuyor 

Enerji ürünlerinin içerdikleri kimyasalların sağlık için zararlı olduğunu düşünenlerin sayısının fazlalığı, enerji içecekleri markalarının bu konuda önlem almasına yol açıyor. Yeni formüller ve yeni ürünlerle taleplerin devamı ve artması sağlanıyor. Sadece gerçek meyveler kullanılarak üretilen çeşitleri ile endişeli kesimin de gönlünü kazanan markalar hızlı bir büyüme oranı yakalamayı çoktan başardılar. 

Aroma ve içerik anlamında yeniliklere çok müsait olan bu sektörün 2015- 2019 yılları arasında yıllık %11’lik bir büyüme oranı yakalayacağı ön görülüyor. Amacı hedef kitlenin gereksinimleri dahilinde yeni ürünleri piyasaya sokmak ve en çok tercih edilen hazır içecekler arasında yer almak olan enerji içecekleri markaları, agresif büyüme hedefleriyle kâr etmeye devam ediyorlar.  

Meşrubat pazarının güçlü savaşçıları arasında yer alan enerji içecekleri firmaları son dönemde çıkardıkları şekersiz alternatiflerle de tüketici kitlelerini arttırmaya devam ediyorlar. Sadece 10-20 kalori arasındaki değerleriyle özellikle kadın hedef kitlesinin beğenisini kazanan içeceklerle, rakipsizlik yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. 

İçecek Sektöründe Bayilik Almak İsteyenlerin Dikkatine

Hedef kitlesinin giderek genişlemesi, ürün çeşitliğinin fazla olması ve gençler arasında prestijli olarak kabul edilen enerji içecekleri markalarından bayilik alarak kârlı bir girişime adım atabilirsiniz. 

Genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde bu markalarla satış ortaklığı yapabilir ya da mevcuttaki işletmelerinizde satılan ürün gruplarına bu içecekleri dahil edebilirsiniz. 

Özellikle üniversite çevresinde faaliyet gösteren bakkallar, süper marketler, büfeler, cafeler gibi işletmelerin de bu ürünlere gösterdikleri talebin artması, söylemlerimizi doğrulamaktadır. 

Sosyal medya pazarlamasının özenle yapıldığı, aromasından içerisindeki maddelere, renginden ambalajına kadar tüm ayrıntıların özenle şekillendirildiği enerji içeceklerinden siz de yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir önceki Bayiliğin Değerini Arttırmak Mümkün başlıklı yazımızda bayilik veren firmalar için marka değerini yükseltebilmek üzerine fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler