Bir İşe Başlamak İçin En Doğru Zaman Ne Zaman?

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:12

Kendi işinizi kurmak için en uygun zaman kendinizi en çok hazır hissettiğiniz zamandır. Herkesin kendini hazır hissetme kriteri farklıdır, peki ya sizinki nedir?

Bir İşe Başlamak İçin En Doğru Zaman Ne Zaman?
Enes Öksüz admin

Yeni bir işe başlamayı ve hayatınızı değiştirmeyi; yeni bir ilişkiye başlamakla özdeşleştirebilirsiniz. Özel hayatınıza da iş hayatınıza da tüm dikkatinizi, enerjinizi ve zamanınızı odaklamanız gerekir. Herkesin enerji seviyesi ve yapabilecekleri farklı olsa da söz konusu yeni bir işe başlamak olduğunda en optimum zaman dilimi bulunmalıdır. Stresli zamanlara, koşuşturmacası bol günlere hazırlıklı değilseniz yeni bir işe başlamaya da hazır olmadığınızı düşünebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bu Nedenlerle Kendi İşinizi Kurmayın!

Yeni bir işe başlayıp güzel bir başlangıca imza atmak için söylenenin ya da savulanın aksine illa ki gençliğinizin baharında olmanıza gerek yoktur. Amerika’da başarılı işletmelerin %51’in patronlarının 50 ila 88 yaş aralığında olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yaşınızın artık yeni bir iş kurmak için fazla ilerlemiş olduğunu düşünüyorsanız, bu ön yargılarınızdan bir an önce kurtulmanızı ve asıl hedefinize odaklanmanızı öneriyoruz. Yeni işinize kendinizi fiziksel ve mental olarak en iyi hissettiğiniz zamanlarda başlamalısınız; böylece işinizin gerektirdiği tüm fedakarlıklar için enerjinizi kullanabilirsiniz. 

Hazır Hissediyorsanız, İşinizi Kurmalısınız

Yeni bir iş kurmak ve hayatınızı değiştirmek istiyorsanız en çok hazır hissettiğiniz zamanı beklemelisiniz. Aksi takdirde başarılı olması muhtemel bir fikirle bile yola çıksanız, işinizin tatmin edici sonuçlar vermesini beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Herkesin kendini hazır hissetme eşiği farklıdır; kişilik, finansal durum ve aile hayatı karar verme sürecinde oldukça etkilidir. 

Kişilik; İş yönetmek kolay görünse de aslında oldukça güçtür ve kabul etmemiz gerekir ki herkes kendi işini kurup patron olabilecek yapıda değildir. Belli bir sektör hakkında bilgisi olan, uzmanlaşmış kişilerin bile kendi işlerinde başarılı olabilmesi için kendilerini motive edebilme yeteneğine, yönetim tecrübesine, pazarlama deneyimine, tedarikçilerle müşteriler arasında köprü kurabilmeye ihtiyacı vardır. Öte yandan; girişimci ruhu  taşıyan kişilerin ise kendilerini yeni bir iş kurmaya hazır hissetme ihtimali oldukça fazladır. Siz kendinizi patron olarak canlandıramıyorsanız, kendinizi hazır hissedene kadar çalışmalarınızı detaylandırmanızı öneriyoruz. Eğer “Ben doğuştan patronum.” diyorsanız, finansal durumunuzu ve aile hayatınızı değerlendirmenizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Finansal Durum; Finansal durumunuz yeni bir iş kurmaya karar vermeden önce değerlendirmeniz gereken en önemli unsurların başında yer alır. Ne kadar risk alabileceğinizi ve başarısız olmanız durumunda hayatınızı nasıl sürdüreceğinizi finansal durumunuz belirler. Mevcutta çalışıp düzenli gelir elde edebildiğiniz bir işiniz varsa ve kenarda bir birikiminiz yoksa; kendi işinizi kurmaya; finansal açıdan çok da hazır olduğunuz söylenemez. Elbette bazı iş fikirlerinizi kurumsal işinizden vazgeçmeden de hayata geçirebilirsiniz, ancak tüm enerjinizi yeni işinize vermeniz gerekiyorsa finansal durumunuzu dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz. 

Önerilen İçerik: İşletmenizi Nasıl Daha Ucuza Kurarsınız?

Aile Hayatı; Bekarsanız hayatınızda radikal değişiklik yapma konusunda daha cesaretli olursunuz, yakaladığınız küçük bir fırsata tutunup hayallerinizin peşinden var gücünüzle koşabilirsiniz. Peki ya evliyseniz, üstelik bir de çocuklarınız varsa? İşte o zaman vereceğiniz tüm kararları detaylı bir şekilde düşünürsünüz. Hem maddi hem de manevi olarak yeni bir iş kurmaya ne denli hazır olacaksınız? Sadece paranızı değil, zamanınızı ve enerjinizi de yeni işinize ayırmanız gerekir. Yaşadığınız stres, ödeme alamama, satış yapamama ve yeni strateji belirleme gibi süreçlerde ailenizle yaşayacağınız sorunları da değerlendirmelisiniz. 

Sonuç olarak; kendi işini kurmak bir lükstür ve salt para ile başarılmaz. Kişiliğiniz, ailenizin yeni işinize bakışı ve yeni işle birlikte hayatınızın ne denli değişeceği karar verme sürecinizi etkileyecektir. Her zorluğa rağmen, kendi işinizi kurmaya niyetliyseniz en hazır olduğunuz anı bekleyin ve girişimcilik ruhunuzun zincirlerini kırın. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler