Bayilik Veren Firmalar Giyim Sektöründe Fırsatlar Sunuyor

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:20

Bayilik veren firmalar giyim sektörüne ilk adımı atacak yatırımcılar için avantaj sağlıyor.

Bayilik Veren Firmalar Giyim Sektöründe Fırsatlar Sunuyor
Enes Öksüz admin

Ticarete atılmak isteyen pek çok girişimci tarafından en çok tercih edilen sektörlerin başında giyim sektörü geliyor. Moda akımlarının sürekli değişmesi ve giyim firmalarının insanların erteleyemeyeceği bir ihtiyacına hizmet etmesi nedeni ile her dönemin popüler sektörleri arasında yer alan giyim sektörüne yatırım yapanlar her devrin kazananları arasında yer alıyor. Bayilik veren firmalar giyim sektörüne ilk adımı atacak yatırımcılar için büyük avantaj sağlıyor. Her sektörde olduğu gibi giyim sektöründe de sıfırdan başlamaktansa hali hazırda faaliyet gösteren ve marka bilinirliği olan firmalardan bayilik almak pek çok girişimci tarafından tercih ediliyor. Ayrıca sektörel inceleme yapıldığında hem Türkiye’de hem de dünyada en büyük franchising zincirleri sıralamasında giyim sektörünün ikinci sırada olduğu ve giderek genişleyen bir pazar olduğu görülüyor. Dolayısıyla bayilik veren giyim firmaları girişimcilerin neden bu kadar ilgisini çektiği açıklanmış oluyor.

Bayilik Almak Yatırımcılara Pek Çok Avantaj Sağlıyor!

Bayilik veren giyim firmaları oluşturduğu hazır müşteri kitleleri sayesinde bayilik alan girişimcilerin müşteri kazanmak için fazladan bir çaba göstermesini zorunluluk olmaktan çıkarıyor. İsim yapmış bir işletmenin güvencesi altında olmak sektöre yeni giren yatırımcıların karşılaşabileceği risklerin minimize edilmesini ve kısa sürede kar elde edilebilmesini sağlıyor. Başarısı kanıtlanmış bir işletmenin itibarına sahip olan bayiler aynı zamanda merkez tarafından yürütülen reklam kampanyalarının da desteği ile kısa sürede potansiyel müşterilerini sadık bir müşteri kitlesi haline getirebiliyor. Uluslararası standartlara uygun ürün ve hizmetleri müşterilerine sunan bayiler, aynı zamanda düzenli eğitim ve denetimler sayesinde sürekli gelişerek hizmet kalitelerini ve müşteri memnuniyetlerini en üst düzeye ulaştırabiliyor.

Giyim Sektöründe Bayilik Almanın Maliyeti Ne Kadardır?

Franchise veren firmalar ve fiyatları incelendiğinde rakamların oldukça geniş bir aralıkta seyrettiği görülüyor. Markanın büyüklüğü, mevcut müşteri kitlesi ve pazarda sahip olduğu pay yatırımcılardan talep edilen rakamın belirlenmesinde etkili oluyor. Bazı markalar sektöre yeni girecek olan yatırımcılarından yüksek bayilik ve isim hakkı bedelleri talep edebiliyor. Bazı firmalar ise ek masrafların yer almadığı bayilik paketleri sunabiliyor. Bununla birlikte sermayeniz olmasa bile kendi işinizin sahibi olmanızı sağlayan ve giyim sektöründe ücretsiz bayilik veren firmalar da bulunuyor.

Ücretsiz Bayilikler Girişimcilerin Yüzünü Güldürüyor

Sermayesiz bayilik veren giyim firmaları bayilik alabilmek için gereken yatırım maliyetini ortadan kaldırdıkları gibi aynı zamanda verdikleri destekler sayesinde bayilik alan yatırımcılarına ekstra avantaj sağlamaya devam ediyor. Genellikle sektörde kısa sürede hızlı bir büyüme kaydetmek isteyen markalar ücretsiz bayilik vermeyi tercih ediyor ve belirli bir bayi sayısına ulaştıktan sonraki süreçlerde bayiliklerini ücretli hale getirebiliyor. Bu nedenle bu tarz firmalar tercih edildiğinde yayılma politikalarının başlangıcında bayilik başvurusunda bulunmanın daha karlı olduğu biliniyor.

Ülkemize yabancı yatırımcıların gösterdiği ilgi giyim sektörünün giderek büyümesi ile birlikte artıyor. Ve yatırımcılar için Türkiye pazarında bulunan ve pazara yeni girecek olan yabancı giyim markaları da yatırım fırsatları sunuyor.

Bayilik almadan önce markanın sunduğu şartların, bayilik alınacak sektörün, işyerinin açılacağı lokasyonun genel şartlarının, satmayı planladığınız ürünlerin tercih ettiğiniz bölgeye uygunluğunun dikkatle incelenmesi gerekiyor. Eğer siz de ticari hayata atılmak istiyor ama sermayem yok diyorsanız bayilik veren iç giyim firmaları, bayilik veren kozmetik firmaları, bayilik veren tesettür giyim firmaları arasından kendinize en uygun olanı seçip bayilik başvurusunda bulunarak ilk adımı atabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler