Bayilik Sözleşmesinin Tek Taraflı Feshi

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:53

Bayilik sözleşmesi hakkında herkesin aklına takılan soru " Bayilik sözleşmesi tek traflı fesh edilir mi ? " . İşte bayilik sözleşmesinin tek taraflı feshi adlı yazımız..

Bayilik Sözleşmesinin Tek Taraflı Feshi
Fatih Bozoğlu user

İş hayatında yeni adımlar atmak ve girişimci ruhlarını ortaya koymak isteyen kişiler,  yatırım yapacakları sektöre karar verme noktasında çok ince eleyip sık dokuyabilir. Ancak ne yazık ki çoğunlukla bu yeni yatırımda her şeyin yolunda gitmemesi ihtimali göz ardı edilir. Bu noktada girişimcilerin karşılaştığı en büyük problem, yeterli hukuki danışmanlık alınmadan imzalanan bayilik sözleşmeleridir. Bayilik alan ya da bayilik veren firmalar özellikle, sözleşmede karşılıklı fesih ya da bir tarafın sözleşmeyi fesih etme hakkının olduğu durumlarda, sözleşmede ilgili maddelerin yeterince açık bir şekilde belirtilmemesinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Bayilik Sözleşmesi Maddeleri Hukuksal Düzende Belirleyicidir

Bayiliğin sona erdirilmesi noktasında göz önünde bulundurulacak olan temel prensipler, marka ve girişimci arasında imzalanan bayilik sözleşmeleri ile belirlenmektedir. Bu noktada imzalanan sözleşmelerde her iki tarafın sorumluluklarının, yükümlülüklerinin ve haklarının net çizgiler ile çizilmiş olması çok önemlidir. İmzalanan sözleşme kapsamında hem bayilik alan hem de bayilik veren firmaların, hem sorumluluklarını hem de aralarındaki iş ilişkisinin hangi durumlarda sonlandırılabileceğini bilmesi gerekmektedir.

Bayilik Sözleşmelerinde Fesih Maddeleri Açık ve Net Bir Şekilde Yer Almalıdır

Bayilik sözleşmesinin, anlaşmazlık yaşanması durumunda en önemli noktası haline gelen fesih; sözleşmenin taraflarından birinin ya da aynı anda her ikisinin kararı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu maddede detaylı bir şekilde belirtilen haklı sebeplerin gösterilmesi durumunda, tarafların birbirlerine karşı sorumlulukları ortadan kalkmaktadır.

Taraflar arasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ne tür bir yol izleneceğinin tespit edilmesi açısından; tüm bayilik sözleşmelerinde süre, sözleşmenin fesih koşulları, yetki sınırları ve haklı fesih nedenlerinin açık ve net bir şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir.  Ancak, bayilik sözleşmesinde haklılık sebebinin ne olduğu açık ve net bir şekilde belirtilse de, taraflardan biri tarafından fesih nedeni olarak öne sürülen sebebin haklı olup olmadığı, her sözleşmenin ve olayın özelliğine göre değerlendirilmektedir.

Haklılık durumunun belirlenmesindeki en önemli faktör, taraflar arasındaki güven ilişkisinin sarsılması ile birlikte bundan sonraki ticari ilişkilerin zedelenip zedelenmeyeceğidir.  Eğer yapılan bayilik sözleşmesinde taraflardan birinin tek taraflı fesih hakkı bulunmuyorsa, taraflardan birinin yaptırım sınırını ortadan kaldırmaktadır. Bayilik alan kişinin hiçbir koşulda tek taraflı fesih hakkının bulunmaması, bu girişimcilerin bayilik veren firmaların yaşatma ihtimali olan olumsuz durumlar karşısında hukuki olarak itiraz edememesi sonucunu doğurmaktadır.

Bayilik veren firmanın bayilik sözleşmesini tek taraflı fesih hakkının bulunmaması ise bu kez bayilik veren firmalar zarara uğrayabilir. Bu durum; bayiler tarafından bu markaların imajının zedelenmesi ya da markayı ticari zarara uğratacak faaliyetlerin gerçekleşmesi durumunda; bayilik veren firmanın yaptırımlarını kısıtlamaktadır. Ayrıca, taraflardan birinin cezai şartlardan muaf olması fesih şartlarına göre belirlenmektedir. Bu nedenle, hem bayilik alan hem de bayilik veren firmanın bayilik sözleşmesinin hazırlanması ve imzalanması aşamalarında, fesih maddesini titizlikle incelemesi, mümkünse bu konuda hukuki destek alması faydalı olacaktır.

Ticari hayata adım atarken bayilik alan ya da bayilik veren firmalardan biri olmanız durumunda, bayilik sözleşmesinin hazırlanması ve imzalanması sürecinde hukuki danışmanlık almanın öneminden bahsettiğimiz bu yazımızı gözden geçirmenizi öneriyoruz. Almış olduğunuz hukuki danışmanlık, uzun ya da kısa vadede karşılaşma riskiniz bulunan sorunları kolaylıkla çözümlemeniz konusunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler