Bayilik Almak İçin Nedenler

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 03:49

Yatırımcılar kendi işlerini kurmak ile bayilik sistemlerine girmek arasında her zaman ikilem yaşarlar.

Bayilik Almak İçin Nedenler
Enes Öksüz admin

Kendi işini kurmak isteyenler bayilik sistemlerinin neden avantajlı olduğunu öğrenmek isterler. İş kurmak istemenin temelinde kişinin kendi fikrini ve hayalini özgürce gerçekleştirmesi ve nakite dönüştürmesi yer alır. Bu nedenle insanlar iş fikirlerinin özgürce gelişmelerini isterler. Bayilik sistemlerinin fikrin gelişmesine izin vermeyeceğine dair gelişen ön yargıyı bir kenara bırakmak gerekir. Çünkü bayilik sistemlerinde öne çıkanlar ve yatırımcıların ilgisini çekenler düşünülenin aksine hem çok yönlü hem de fazladır. Bayilik sistemlerinde fikrinizi değil yatırımınızı ön plana çıkarırsınız. Bu sistemler hazırda olan bir fikrin geliştirilmesi ve sonunda bayilik verecek noktaya gelmesi ile ortaya çıkarlar. Bayilik veren firmalar mevcut sistemlerinin korunmasını ve marka imajlarının zedelenmemesini amaçlar. Bu nedenle yatırımcılar iş kurarken zorluk çekebilecekleri pek çok unsurla uğraşmaktan kurtulurlar. 

Başarı İhtimal Değildir

Bayilik aldığınız zaman ne kadar başarılı olacağınızı merak edebilirsiniz. Ancak sıfırdan bir iş ve marka yaratmanın riskleri bayilik sistemlerinde bulunmaz. Bu sistemler fikrin başarısından dolayı kurulduğu için zaten başarı ihtimalini düşünmeye gerek kalmaz. Bayilik sistemleri markalaşmış, insanların gözünde değer kazanmış ve başarısını kanıtlamış sistemlerdir. Bu sistemlerde işleyiş, tedarik, pazarlama ve AR-GE gibi alanlar zaten başarı bir şekilde organize edildiğinden dolayı başarının anahtarını elinizde tutabilirsiniz. 

Hazır Sistemler ile Kazanın

Yatırım yaparken düşünmeniz gereken çok fazla madde vardır. Marka oluşturmak, markayı konumlandırmak, hedef kitle belirlemek ve ve kitleye uygun çalışmalar yapmak bunlardan bir kısmı ve en zorlu olanlardır. Bayilik sistemleri bu zorlu süreçleri başarı ile gerçekleştirmiş sistemlerdir. Hazır bir sisteme dahil olduğunuz zaman yapmanız gerekenler sisteme uygun bir lokasyon seçmek ve sistemin gerekliliklerini yerine getirmek olacağı için sıfırdan bir kurulumdan çok daha ilerde başlarsınız. Bazı sistemler lokasyon konusunda yardımcı olurken bazı sistemler mevcut bayilerini haritalandırarak hangi lokasyonda ihtiyaç olduğuna karar verir ve lokasyon seçimi konusunda yardımcı olur. 

Kurumsal Kimlik ve Marka

Bayilik sistemlerinin bir diğer avantajı da kurumsal kimlik oluşturmanıza gerek olmamasıdır. Bu sistemlerin mevcut kurumsal kimliğine sisteme dahil olduğunuz anda sahip olursunuz. Bu sayede de elde edeceğiniz çok ciddi bir güç olur. Yeni bir kurumsal kimlik oluşturmak ve güçlü bir marka yaratmak sanılanın aksine oldukça zor ve masraflıdır. Yeni bir iş kurarken AR-GE ve pazarlama bütçesi hiç göz önünde olmaz ve yatırımcılar daha çok sundukları ürün ya da hizmetin kalitesine odaklanır. Bu durum kazanç elde etmeye engel olurken yatırımın geri dönüşünün de uzun bir zamana yayılmasına sebep olur. Yatırımcılar için yatırdıkları sermayeyi ne zaman geri alacakları ve ne zaman kar etmeye başlayacakları çok önemlidir. Hazır sistemlerde bu tür uğraşlar yerine doğrudan gelir elde etmeye odaklanabilirsiniz. 

Yol Haritanız Cebinizde

Yeni bir iş kurarken her adımda ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Dükkan kiralamadan iç dekorasyona, tedarikçiden personele büyük kalemlerin yer aldığı bir yapılacaklar listesi ve her yapılacak işin onlarca detayı yatırımcıları bekler. Anahtar teslim sistemlerde ise her şey önceden düşünüldüğünden dolayı oldukça kolay bir şekilde çözülür. Markanın kurumsal kimliğine uygun belirlenen iç dekorasyon çözümleri, personel ihtiyaç listesi ve personel eğitimi, ürün tedarikçileri sayesinde her adımı atmadan önce neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Başarılı bir şekilde işleyen bu sistemler size yeni bir iş kurmanın yol haritasını vereceğinden dolayı rahatlıkla işlerinize odaklanabilir ve yatırımınızı büyütebilirsiniz.

 

Bir öncekmi haberimizde; Kurumsallıktan Ne Kadar Uzaksınız? başlığı ile işletme sahiplerine fikir verecek notlara değindik. Küçük ya da orta ölçekli bir işletme sahibi iseniz göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler