Bayilik Alma Süreci Nasıl İşler?

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 08:11

Bayilik Alma Süreci Nasıl İşler?
Enes Öksüz admin

Yatırımcılar için avantajlı çözümler sunan bayilik sistemleri pek çok insan tarafından oldukça merak edilen sistemler olarak bilinir. Bu sistemlerin nasıl araştırılması gerektiğinden karar verme ve uygulamaya geçme sürecine kadar pek çok detay özellikle yeni girişimcilerin ilgisini fazlasıyla çeker. Bayilik veren firmalar sektörlerine ya da kurumsal yapılarına göre kendilerine özel sistemler kursa da genel sürecin her sistemde benzerlik gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Öncelik her zaman doğru alanı yani sektörü seçmek olarak karşımıza çıkar. İnsanların bir işe sadece karlı olduğu için yatırım yapmasından ziyade ilgi duydukları ya da keyif aldıkları alanlara yönelmeleri tavsiye edilir. Bu şekilde başlayan süreç sözleşme ve kurulum ile sona erer ve yatırımcılar yeni işlerine bayilik veren firmaların desteği ile sahip olurlar. 

Doğru Sektör Olduğundan Emin Olun

Bayilik sistemlerine dahil olmak her zaman çok cazip olsa da kişilerin çalışmak istediği, ilgi duyduğu ya da duyabileceğini düşündüğü alanlarda tercih yapmaları gerekir. Yeni lezzetler deneyimlemekten keyif alan bir yatırımcının güvenlik üzerine iş kurmak yerine restoran ya da kafe bayiliği alması çok daha etkili bir yatırım olur. Keyifle yapılan ve enerjisi yüksek işler her zaman diğerlerine oranla daha çok kazanç getirir. Bu nedenle seçim yaparken karlılık kadar sektör seçimine de önem verilmesi gerekir. 

Markanızı Siz Seçin

Sektör seçimini yaptıktan sonra bir seçim yapmak daha gerekir. Bu seçim kendiniz için en doğru markayı bulmanız olacağı için en az sektör seçimi kadar dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Her markanın kurumsal yapısının farklı olması bayilik sistemlerinin de farklı olmasını sağlar. Bunun anlamı sermayeniz, hayalleriniz ve beklentileriniz açısından en uygun markayı seçmeniz gerektiğidir. Bu nedenle marka tercihi yaparken sistemin size neler getirdiğini iyice araştırmanız en doğrusu olur. Sektörde olmak istediğiniz için size uygun olmayan bir marka ile çalışmak yerine bu alanda daha derin araştırmalar yaparak kendinize ve hayallerinize uygun bir marka bulmayı tercih etmeniz gerekir. Marka seçim aşamasında markaların kendi içlerinde farklı bayilik seçeneklerini de aklınızdan çıkarmayın. 

Şartlar ve Destekler

Bayilik veren firmalar kendi yapılarına ve sistemlerine uygun şartlar sunarlar. Şartların değişmesini yadırgamak yerine dikkate almayı tercih edin. Çünkü markalar kendi tecrübelerinden yola çıkarak bayilik sistemleri kurarlar. Bir şubenin nelere ihtiyacı olduğu, başarıya giden yolda neler yapılması gerektiği gibi bilgiler ışığında ilerlemek en doğru karar olacağı için bayilik sistemlerinin getirilerini ve şartlarını dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Bayilik sistemlerinde verilen destekler kurumsal kimlik, marka kullanım hakkı, mekan tasarımı, mekan dekoru ve dizaynı, personel eğitimi, AR-GE, tedarikçi desteği gibi çok çeşitli destekler olabilir. Bu desteklerin hepsi ya da bir kaçı sistemlerde yer alır. Elbette bu desteklerin karşılığında markaların da belirli şartları vardır. Bu şartlar yatırım, ciro, reklam gibi farklı taleplerden oluşabilir. Bayilik sistemlerine dahil olurken şartları sizi zorlayacak tekliflerden kaçınmanız gerektiğini asla unutmayın. 


Sözleşme 

Bayilik almak için tüm karar sürecinden sonra gelen son aşama sözleşme imzalama aşamasıdır. Bu aşamada sözleşmenin şartlarını iyi değerlendirmeniz önem taşır. Sözleşmenin süresi, içeriği, markanın talepleri ve destekleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Siz tüm sürece sınırsız süre ile dahil olduğunuzu düşünürken sözleşmenizin 5 yıllık olması planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Bu tür olumsuzluklar yaşamamak için mutlaka bahsi geçen tüm süreçlere dikkat etmek ama en önemlisi sözleşmeyi özenle incelemek gerekir.Bir öncekmi yazımız olan Bayilik Vermek Sizin İçin Uygun mu? ile kendinizi ve firmanızı bayilik vermek konusunda tekrar gözden geçirmenizi öneririz. 

 
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler