Bayilik Vermek Sizin İçin Uygun mu?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:51

Bayilik vermeyi istiyor ancak henüz karar veremiyorsanız; bu yazımızda önemli öneriler sizleri bekliyor.

Bayilik Vermek Sizin İçin Uygun mu?
Enes Öksüz admin

Kendi markanızı yarattınız, işinizi büyüttünüz ve artık sıra daha radikal değişimler yapmaya geldi. Bayilik vermek ve ülke çapına yayılan bir satış ağı kurmak, satışlarınızı arttırmak, hedef kitlenizi genişletmek, işinizi büyütmek, yeni yatırımlar yapmak ve operasyonel olarak gelişmek istiyorsunuz. Peki ya bu değişime hazır mısınız?

Bayilik verme süreci dikkatli tasarlanması ve üzerinde detaylı düşünülmesi gereken bir süreçtir. Markanızın bu genişleme yolculuğuna hazır olup olmadığına henüz karar veremediyseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız…

Bayilik Vermeye Hazır mısınız?

İşletmenizi bayilik vererek büyütmek istiyorsanız öncelikle şirket yapınızın bu iş modeli için uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Bayilik iş modeli ile ilgili teknik bilgiye tam anlamıyla sahip olmanız pratikte her şeyin kusursuz işleyeceği anlamına gelmez. Bayilik vermek sadece ürünlerinizi daha çok satmak için uygulanan bir iş modeli değildir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Bayilik veren bir firma olacaksanız yetkilendirdiğiniz bayilerinize eğitim vermeli, onların rekabet koşullarını araştırmalı, personel desteği sunmalı ve aynı zamanda onları denetleyebilmelisiniz. Bayilik vereceğiniz girişimcilerle aranızdaki iletişimin sürekliliğini sağlamalı, onları güçlendirmeli ve kesinlikle şirket çalışanlarınız olarak görmemelisiniz. Bayilik iş modelinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için bu noktaların eksiksiz uygulanması gerekmektedir. 

Ürün ya da Hizmetiniz için Pazarda Boşluk Var mı?

Sunduğunuz hizmet ya da satmayı istediğiniz ürün için hedef pazarınızda yeterince yer olup olmaması bayilik verirken düşünmeniz gereken diğer önemli konudur. Piyasadaki rekabet ortamı çok yüksekse biraz bekleyebilirsiniz. Yenilikçi bir yaklaşımı yansıtıyorsanız pazarda kabul görmeniz ve satışlarınızı kısa zamanda arttırmanız çok daha olasıdır. Aksi takdirde hem firmanız hem de bayilik vereceğiniz girişimciler için şartlar daha zorlu olacaktır. Rekabet ortamının çok yoğun olmaması ise işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu konuda yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Ya marka olarak tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni çözümler üretmeniz ya da sunduğunuz hizmetlerde yenilik sağlamanız gerekir. Farklı yazılarımızda birçok kez belirttiğimiz gibi ticari başarı elde etmek istiyorsanız diğer rakiplerinizden mümkün olduğunca farklılaşmalısınız. 

Hedef Pazarınızı Doğru Belirlediniz mi?

Bayilik vermeyi düşünüyorsanız hangi bölgelere açılmak istediğinizi diğer bir deyişle hedef pazarınızı doğru belirlemeniz gerekir. Hedef pazarınızdaki hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru tespit etmeli ve bayilik vereceğiniz firmalara avantaj sağlamak adına gerekli tüm çalışmaları yapmalısınız. Ürün ya da hizmetiniz göreceli olarak yeni ise ve henüz çok yoğun talep oluşturmuyorsa hangi illerde talep görebileceğini araştırmalısınız. Her ürün ya da hizmet tüm illerde aynı ölçüde talep görecek diye bir genelleme yapmak kesinlikle yanlış olacaktır. Örneğin, uç bir örnek vermek gerekirse güneş kremi üretici olduğunuzu varsayalım, bayilik vereceğiniz bölge Karadeniz Bölgesi olursa hedef kitlenin taleplerinin yoğun olmasını bekleyebilir misiniz? Her mevsim yağışlı olan bir bölgede güneş kremi talepleri beklentinizin altında kalacaktır. 

Bayilik iş modelinden hem siz hem de bayilik verdiğiniz girişimciler kazanç sağlasın istiyorsanız hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru belirlemelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz tüm bu sorulara cevap vermeden bayilik vermeye başlamanızın erken olacağı görüşündeyiz. Sonuç olarak; bayilik iş modeli sadece ürün veya hizmetlerinizi daha çok kişiye ulaştırmak için tercih edebileceğiniz basit bir strateji değildir. Bayilik almayı düşünen girişimciler kadar bayilik veren firmalar için de detaylı kurgulanması gereken süreçler bütünüdür. Bir öncekmi yazımızda; geçen hafta boyunca BayilikListesinde yayında olan bayilik ilanlarından en fazla ilgi gören beş bayiliğin listesini Bu Hafta En Çok İlgi Gören Bayilikler başlığı altında bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler