Basketboldan Öğrenebilecek Liderlik Dersleri

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:00

Basketbol bir oyun, iş dünyasıyla basketbol arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir diyenlere özel bir yazı hazırladık; basketboldan öğrenebilecek liderlik derslerini bir araya getirdik…

Basketboldan Öğrenebilecek Liderlik Dersleri
Enes Öksüz admin

Basketbol bir oyun, iş dünyasıyla basketbol arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir diyenlere özel bir yazı hazırladık. İşin aslı iş dünyasında başarılı olmak için temel gereksinim birbirini tamamlayan bir ekibe sahip olmaktır. Bunun en belirgin örneği de basketbol takımlarıdır. Takım olabilmeyi başaran kişilerin yarattığı sinerjiyi ve elde edebilecekleri başarıların hafife alınmaması gerekir. 

Çıkış noktamız takım olabilmek hedefimiz ise mutlak başarı. İşte basketboldan hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak liderlik dersleri…

En İyi Takımı Kurun

Bir takım olabilmek için herkesin muhteşem olması mı gereklidir? Yoksa birbirlerini tamamlamaları ve sonuç odaklı ilerleyebilmeleri mi başarıları üzerinde belirleyicidir? İşin aslı çok üst düzey takımları bir kenara koyarsak asıl önemli olanın takım olmayı becerebilmek olduğunu biliriz. 

Şirketinizde çalışanlardan muhteşem bir ekip kurmalısınız, her biri alanının en iyisi olmasına gerek yok, yaptıkları arasında uyum olsun ve tüm çalışanlar uyum içerisinde hareket etsin. Bunu başarırsanız gerçekten iyi bir lider olabilirsiniz. 

Takımınızın Her Bir Sorumluluk Verin

Her takımda olduğu gibi her şirkette de beklentinin yüksek olduğu kişiler vardır. En iyi performansı göstermeleri, yenilikçi olmaları ve başarılarının sürekli olması beklenir. Ancak kimi zaman diğerleri kendini önemsiz hissedebilir. 

Bir lider olarak ekibinizdeki her bir bireye sorumluluk verip başarıya dahil olmalarını sağlayın. Herkesin bir işe karşı kendini sorumlu hissetmesi başarılarınızı arttıracaktır. Basketbol maçlarında puan getiren son sayılara odaklanın, sizce bu sayılar her zaman en çok tahmin edilen kişiler tarafından mı atılıyor?, çıkış noktanız sağlam olursa başarınız kaçınılmaz olacaktır.

Açık İletişimi Teşvik Edin

Takım olabilmenin en önemli şartlarından biri de her bir üye arasında iletişim kurulabilmesini sağlamaktır. En başarılı basketbol takımlarını incelediğinizde tüm oyuncuların birbirlerini sevmeseler bile birbirlerini dinlediklerini gözlemleyebilirsiniz.

Aynı durum şirket çalışanları için de geçerlidir. Doğru koordine olmak, birbirlerinden haberdar olmalarını sağlamak için birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamalısınız. Bu alışkanlığın sizin davranışlarınızla elde edilebileceğini göz ardı etmeyin. Siz de ekibinizdeki herkesle iletişime geçmeli ve onları dinlediğinizi hissettirmelisiniz. İletişimin davranış modeli olarak benimsenmesi takım ruhunuzu canlandıracak ve başarılarınızı şüphesiz kat be kat arttıracaktır. 

Bencil Olmayın 

Maç izliyorsunuz, bir oyuncu sadece kendi sayı atmak istiyor, uygun pozisyonda pas vermiyor, takım arkadaşlarından bağımsız istediğini hamleleri yapıyor. Bir seyirci olarak tepkiniz ne olurdu? Muhtemelen “bencil” ve türevi olan kelimeler kullanıp kendisine sinirlenirdiniz. 

Aynı durum iş hayatında da geçerlidir. Genellikle yetkili kişiler ya da bu yazı özelinde bahsettiğimiz liderler, her daim sayıyı kendileri atmak isterler. Ekip içerisinde verilen emekleri göz ardı edip son vuruşu yapan olmak için hamlelerini şekillendirirler. İyi bir lider olmak istiyorsanız, bunu yapmayın! Başarı takım işidir ve bu gerçeği göz ardı etmek uzun vadede takım dışı kalmanıza neden olabilir. 

Vizyon Sahibi Olun

Basketbol takımlarının her daim vizyonları vardır; hedefleri, hedeflere kimlerle erişecekleri ve hedeflerine ulaşmak için izleyecekleri stratejiler belirlidir. İyi bir lider olmak istiyorsanız sizin de belli olmalı!

Stabil bir bakış açısına sahip olmalı ancak gerektiği zaman hamlelerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Takımınızı sırtlamalı ve başarılı olmak için takım ruhunu kurmalısınız. Ekibinizde aksaklıklar mutlaka olacaktır ancak bu aksaklıkların giderilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını yaparsanız takımınız tüm zorlukların üzerinden gelecektir. 

Basketbol bir oyun, iş dünyasıyla basketbol arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir diyenlere özel bir yazı hazırladık; basketboldan öğrenebilecek liderlik derslerini bir araya getirdik…

Bİr önceki haberimizde Rekabetçi Sektörler Programı  Hakkında Merak Edilenler başlığı bu destek programını inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler