Aperatif Dükkanları İçin İlham Veren 5 Yaratıcı Örnek İsim

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:35

Aperatif dükkanı için isim önerileri mi arıyorsunuz? O zaman size ilham verecek bir kaç örnek!

Aperatif Dükkanları İçin İlham Veren 5 Yaratıcı Örnek İsim
Enes Öksüz admin

Siz de aperatif dükkanı açmayı düşünenlerden misiniz? Aperatif dükkanı açmadan önce pazarın potansiyelini ve ne kadar hızlı büyümek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Evet, çok sayıda aperatif dükkanı var ancak alışveriş merkezlerinde, konutların ve iş merkezlerinin yoğun olduğu yerlerde ve diğer yüksek trafikli mekanlarda yer alan aperatif dükkanları geniş kitlelere ulaşabiliyor.

Yeni bir işe adım atan girişimciler için en önemli adımların başında işletmenin isminin bulunması geliyor. Yaratıcı, başarılı ve dikkat çekici bir isim bulmak hem işletmenin karakterinin tanımlanmasını hem de müşterilerin ve potansiyel müşterilerin dikkatlerinin çekilmesini sağlıyor.

İşe Beyin Fırtınası Yaparak Başlayın

Farklı fikirlerin canlanmasını sağlamak için en mükemmel yollardan birinin beyin fırtınası yapmak olduğunu biliyoruz. İşletmeniz ile ilgili aklınıza gelen ya da işletmenizi tanımlayan 4-5 kelimelik bir liste yapmak bu kelimeler ile farklı kombinasyonlar oluşturulmasına ve son derece yaratıcı isimler bulunmasına yol açabiliyor. Ya da yine işle ya da işletme ile ilgili birkaç soyut kelime seçilip eğlenceli ve ilginç başlıklar geliştirilebiliyor.

Tabii ki bir işletme için en etkileyici ismi seçme aşamasında yalnızca bulunan ismin kulağa hoş gelmesi yeterli olmuyor.  Seçilen isim markayı müşterilerinin nasıl tanımlayacağı konusunda etkili olduğundan rastgele seçilmiş bir isim ile işletmenin temsil edilmesi bir bakıma girişime hak ettiği ilginin verilmemesi gibi de değerlendirilebiliyor.

Seçilen İsmin Telaffuzu Çok Önemli

Eğer işletmelere yabancı dilde bir isim verilecek ise bir değil iki kere düşünülmesi gerekiyor. İsmin yazılışı ve okunuşu arasında farklılık olması durumunda işletmenin ismi farklı şekillerde telaffuz edilebiliyor. Ayrıca bu tarz isimler herkesin doğru yazım şeklini bilmemesi nedeni ile arama motorları aracılığı ile işletmeye ulaşılmasını zorlaştırabiliyor.

İşletme İsmi Çarpıcı Ve Akılda Kalıcı Olmalıdır

İşletme isminin akılda kalıcı, çarpıcı ve dikkat çekici olması insanların işletmeleri daha hızlı hatırlamasında etkili oluyor. Ayrıca seçilen ismin nadir olması ve rakiplerin isimlerine benzememesi de önem taşıyor.

Doğru Marka İsmi Nasıl Olmalıdır?

Doğru marka ismi tanımlaması sektörün profesyonelleri tarafından hedef kitlenin okuyup algılayabileceği isimler olarak yapılıyor. Markanın stratejisini ortaya koyması beklenen isimlerin hedef pazarlarda yanlış anlama gelebilecek isimlerden seçilmemesi gerekiyor. Ayrıca seçilen ismin mutlaka Türk Patent ve Tescil Kurumu nezdinde marka tescil başvurusunun yapılarak koruma altına alınması tavsiye ediliyor. İsim seçilirken marka tescil kriterlerine ve hukuki kriterlere uygun olup olmadığının araştırılması da bu nedenle büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra artık hangi sektörde yer alırsanız alın mutlaka bir web sitesine sahip olma zorunluluğu bulunuyor. Bu nedenle seçilen ismin bir web sitesi alımına da uygun olması öneriliyor. İşletmelere seçilen isim ile logonun da birbirini tamamlıyor olması gerekiyor. Güçlü bir işletme sahibi olabilmek ve bir marka yaratabilmek için müşterilerinizin sizleri hem görsel hem de işitsel olarak hatırlayacağı ve sizinle özdeşleştireceği bir tarz yakalayabilmek sektördeki rakipleriniz karşısında avantajlı bir duruma gelmenizde etkili oluyor.

Hem lezzetleri hem de isimleri ile akılda kalan aperatif dükkanları arasında Kırıntı, Comedus, Nar Dükkan, Panayır, Potato Lab gibi isimler öne çıkıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler