Yıllar Geçse de Var Olmaya Devam Edecek Meslekler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:33

Yıllar Geçse de Var Olmaya Devam Edecek Meslekler
Enes Öksüz admin

İnternet hayatlarımızda köklü değişikliklere neden oldu desek, abartmış olmayız. Teknoloji ile internetin gücü bir araya geldi ve sosyal hayatlarımızda köklü değişikliklere neden oldu. Sosyal hayatlarımızda başlayan bu değişim iş hayatında da çığır açtı. İnternet; şirketlerin rekabet kulvarlarını genişletti; iş hayatına dinamizm kattı. Yeni meslekler ortaya çıkarken, kimi meslekler tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Bu değişim ise henüz bitmedi!

İnternet ve teknoloji hayatlarımıza bu denli entegre olmayı sürdürdükçe; geleceğimiz de teknolojide meydana gelen değişimlere göre şekillenmeye devam edecek. Teknolojinin ilerlemesi ile yeni meslekler ortaya çıkmaya devam ederken, bazı meslekler artık önemini kaybedecek! Bazı iş alanları ise her daim gözde olmayı sürdürecek. Popülaritesini kaybetmeden var olmayı ve talep görmeyi sürdürecek meslekler hangileri? İşte detaylar…

1.Satış Yönetimi – İşletme 

Satış yönetimi ve işletme her daim talep gören meslekler arasında yer bulacak. Geleneksel yöntemler terk edilse ve teknoloji bu alanlarda hakimiyetini kursa da; insanlara duyulan ihtiyaç azalmayacak. Teknolojiyi zekası ile entegre edebilen ve her defasında stratejik adımlar atabilen çalışanlara şirketlerin ihtiyacı hiç azalmayacak. 

2.Sağlık Sektörü

Teknolojinin en çok müdahil olduğu ve mevcudiyetini güçlendireceği sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Ancak artan nüfus ve sağlık hizmetlerinin insan odaklı yürümesi, bu sektörde çalışanlara sürekli ihtiyaç duyulmasına sebep olacak. Teknoloji; tıp ve ilgili eğitimleri alan kişilerin işlerini kolaylaştıracak, mesleklerini ellerinden alamayacak!

3.Ekonomi

Az ya da çok hepimizin parası var ve hepimiz paramızın miktarı ne kadar az olursa olsun kontrol edilmesine ihtiyaç duyuyoruz. Ekonomi ve finans eğitimlerini alan kişilerin işsiz kalması bu nedenle mümkün olmayacak. Tabii ki işlerin yürütülme şekli değişecek; ancak son adımı atan robot değil, insan aklı olmaya devam edecek. 

4.Mühendislik

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mühendislerin işlerinin sallantıda olduğunu düşünen bir kesim olsa da önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırıyorlar. Teknolojiye yön veren mühendislere duyulan talep azalmayacak ve bu meslekteki kişiler işlerinin başında kalmayı sürdürecek. Bilgisayar ve elektrik elektronik mühendisleri ise bir adım önde olacak. 

5.Psikoloji

Psikoloji eğitimi alanlar, sosyal bilimlerden mezun olup iş bulma şansı en yüksek kişilerdir. Bu döngü gelecekte de devam edecek. Yoğun iş hayatı, stresli günler, hayat mücadelesi derken herkesin terapiye ihtiyaç duyduğu günler çok yakında gelecek. 
6.İstatistik ve Matematik

Rakamların hayatımızı iyileştirmek üzere kullanılmasına giderek daha çok ihtiyacımız olacak. Yapılan analizler şirketlerin rakiplerinden farklılaşmasını sağlayacak ve insan faktörü bu analizlerin altın standartları haline gelecek. İstatistik okuduysanız ve  mesleğinizin teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak elinizden alınacağını düşünüyorsanız; endişelenmeyin. Yakın gelecekte de işinizin başında olmaya devam edeceksiniz.

7.Girişimcilik

Girişimcilik ruhu olmasa, yeni fikirler nasıl hayat bulacak ve iş hayatı nasıl dinamizmini koruyacak? Ne istediğini bilen, kararlı ve yaratıcı fikirlerle iş dünyasına yön veren girişimciler gelecekte de var olmaya; üstelik daha çok kazanmaya devam edecek! 

8.Bilgi Teknolojileri 

Bilişim teknolojileri alanında çalışanlar geleceğin en elit ve prestijli işlerinden birini yapıyor olacak. Bilgi teknolojileri alanında çalışan personellere şirketlerin duyduğu ihtiyaç büyümeye devam edecek; bu mesleğin evrenselliği bu alanda çalışanlara geniş bir hareket serbestisi tanıyacak. 

9.Yönetim

Yönetim derken; işletme yönetiminden bahsetmiyoruz. Makinelerin yönetimi, ekonomik süreçlerin yönetimi, otomasyon yönetimi; diğer bir deyişle ticari faaliyetine devam eden her bir şirketin tüm alt birimlerinin yönetiminden sorumlu kişiler işlerini ellerinde tutabilecekler. Sektörleri teknolojinin boyunduruğu altına girse de son söz yine yöneticilerin olacak!

10.Reklamcılık

Reklamcılık internetle birlikte zirve yapan, tarih boyunca gereksinim duyulan ve gelecekte de gereksinim duyulmaya devam edecek meslekler arasında bulunuyor. İster bir teknoloji üretilsin, ister yeni bir hizmet türesin. Rekabet olduğu sürece reklamcılık sektöründe çalışanlara ihtiyaç duyulmaya devam edecek!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler