Etiketlerde Yeni Dönem: Yerli Üretim Logosu

Son Güncellenme: Sun May 2024 04:48

Yerli tüketim bilincini aşılamak ve özendirmek amacı ile hazırlanmış olan yerli üretim logosu, üreticiler içinde hayati önem arz ediyor. Tüketici yerli üretimi tercih ettiği taktirde, türk piyasasının değer kazanacağı öngörülüyor.

Etiketlerde Yeni Dönem: Yerli Üretim Logosu
Fatih Bozoğlu user

Resmi Gazete’de “Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmasıyla birlikte yeni bir dönem başlıyor; artık Türkiye’de üretilen mallarda Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen şekil, logo veya işaretleri kullanmak zorunlu oluyor.

Yerli malını, yerli üreticiyi, yerli üretimi ve aynı zamanda yerli tüketicinin korunması amacıyla atılan adımlar Yerli Üretim Logosu yayımlanmasıyla somutluk kazandı. Siyah ve kırmızı renklerde olan logo; Türkiye ekonomisinin kalkınmasının kolaylaşması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi adına önem arz ediyor.

Logo tüketiciler tarafından kolaylıkla fark edilebilecek kısımlarda yer alacak ve böylelikle alışverişlerde tüketicilerin daha doğru kararlar vermesi ve haklarının korunması sağlanabilecektir.

İç piyasada tüketicilerin zarara uğramasına neden olan firmaların denetimlerinin sıklaştırılması ve akabinde devreye alınan Yerli Üretim Logosu ile hükümetin üretime verdiği destekler de tüketicinin haklarını koruyan politikaları da somutlaşmıştır.

Yerli Tüketim Logosu ile Yerli Mallarının Tüketimi Özendirilecek

Tüketicilerin haklarının korunmasının yanı sıra yerli üretimin teşvik edilmesini de sağlayan yeni logo ekonomik istikrarın sürdürülebilmesini mümkün hale getirecek. Tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi gibi bir amaca hizmet etmesi de yeri tüketime teşvik etmesi de logonun yeni bir dönemi başlatacağı yönünde yapılan yorumları güçlendiriyor. Alışveriş yapan ancak aldığı malların güvenilirliğinden endişe duyan tüketiciler Yerli Üretim Logosu sayesinde bilinçli bir tüketiciye dönüşebilecek; tercihlerini yerli üretim doğrultusunda yaparak Türkiye’de üretilen malların değer kazanmasına aracılık edecek.

Türkiye’de Üretilen Tüm Ürünler Bu Logoyu Taşıyacak

Türkiye’de yabancı firmaların ürettiği ve kendi logolarını taşıyan ürünlerde de Yerli Tüketim Logosu yer alacak. Bakanlıkça yapılan açıklama kapsamında Türkiye sınırları içerisinde üretilen tüm ürünlerin yerli ürün sayılacağının belirtilmesi yabancı sermayeye sahip ürünlerin akıbetiyle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmıştır.

Yerli Tüketim Bilinci Aşılanacak

Geçmiş yıllarda yerli ürünlerin tüketilmesini teşvik edecek birçok uygulama günümüzde tarihe karıştı. Bakanlık yeni logo ile eski günlere gönderme yapmayı hedefliyor. Yurt dışında üretilen, yerli üreticilerin rekabet gücünü düşüren malların satın alınma oranını azaltmayı ve bu amaca da tüketicileri bilinçlendirerek ulaşmayı hedefleyen yetkililer logo ile birlik mesajının verileceğini belirtiyor.

Türkiye’nin Kurumsal Kimliği Güçlendiriliyor

Yurt dışı ülkelerinde yıllardır etkisini sürdüren yerli üretim logo uygulaması ile Türkiye de kurumsal kimliğini geliştirmek için adım adıyor. Markalarıyla, kaliteli üretimleriyle ve yerli üreticileri ile kalkınmayı hedefleyen bir ülke olarak yabancı ülkelerde üretilen mallara karşı yerli üretime pozitif ayrımcılık yapmaya başlıyor. Türk halkının son aylarda maruz kaldığı döviz dalgalanmaları ve bu dalgalanmaların yansıması olarak karşılaştığı orantısız zamlar hakkındaki farkındalık Yerli Tüketim Logosu ile mümkün hale getiriliyor.

Logo ile Birlikte Etiketler de Değişecek

Perakende olarak satılan ürünlerin etiketlerinde de değişikliğe gidiliyor. Tüketicilerin ekonomik anlamda korunmaları adına başlatılan yeni uygulamada ürün etiketlerinde ürünlerin birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının belirlendiği tarih bilgisi etiketlerde yer alacak. Etiketlerin yeniden düzenlenmesi tüketicilerin haklarının korunmasını ve firmaların haksız kazanç elde etmesi olasılığını azaltmayı amaçlıyor. Etiketlerde ürünlerin fiyatlandırmasının yapıldığı tarihin yer alması ayrıca önemli bir düzenleme olarak ön plana çıkıyor. Son günlerde haksız fiyat artırımları ve stokçu çalışan perakende zincirlerinin politikasıyla tüketicilere zarar vermesi Bakanlıkça etiket düzenlenmesiyle engellenmeye çalışılıyor. Bu düzenlemelerde sıklaştırılan denetimlerin de etkisi büyük; 1296 üründe haksız fiyat artışının tespit edilmesi, 680 ürün etiketinde mevzuata uyulmaması tedbirlerin alınmasını hızlandırdı.

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler