Türk İnsanının Sevmesi Muhtemel Atıştırmalıklar

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:58

Farklı lezzetleri sunarak yenilikçi ve dikkat çekici bir iş kurabilirsiniz. Türk damak tadına uygun ancak henüz popülerleşmemiş lezzetler ile büyük bir girişimin parçası olabilirsiniz.

Türk İnsanının Sevmesi Muhtemel Atıştırmalıklar
Enes Öksüz admin

Değişik lezzetler sunmak başarılı iş fikirleri arasında yer alabilir. Alanında farklılık yaratacak ve insanların dikkatini çekecek lezzetleri keşfettiğiniz zaman bunu iş fikri olarak düşünebilirsiniz. Eğer bu fikir uygulanmaya başlamışsa bu alanda bayilik veren firmalar ile iletişime geçerek kendi işinize daha kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Gıda üzerine çalışmak isteyen ancak mevcut seçenekleri yaygın ve klişe bulanlar için ilginç mutfak ve yiyecek önerileri iş fikri olarak öne çıkabilir. 

Tako

Meksika böreği ya da dürümü olarak adlandırabileceğimiz bu lezzet kırmızı ya da beyaz et ile birlikte çeşitli sebze ve garnitürlerin kullanılması ile çeşitlendirilir. Takoya adını veren İspanyollar olsa da bu lezzet acısı, çeşnisi ve baharatlarıyla Meksika’ya özgü bir lezzet olarak kendini kanıtlar. Tortilla ekmekleri ya da tako kabuğu adı verilen özel malzemeler ile hazırlanan takoların içeriğini kumpir hazırlamak gibi düşünebilirsiniz. Limon, acı, kişniş gibi lezzet katmanı yüksek içeriklere sahip olan takolar bu özelliği ile herkese kolayca hitap edebilir. Mısırdan yapılan tako kabuğunu temelinde şekillenen takı çeşitleri sert ve yumuşak olarak ikiye ayrılır. Bu ayrım kabuk tercihine bağlıdır. Isıtılmış tortilla ekmeği ya da lavaş ile elde edilen tako kabukları daha yumuşak sunulabilir. Tako kabuğu ise mevcut haliyle sert olsa da işlemden geçirilerek yumuşatılabilir. Ana iki çeşit ile sunulan tako iç ana malzemesine göre de çeşitlere ayrılır. Kırmızı et, tavuk eti ve balık tako için 3 ana çeşit elde edilmesini sağlar. Bu üç çeşit göz önünde bulundurulduğunda tako içeriği Türk mutfağına ve damak zevkine rahatlıkla uyarlanabilir olması sebebiyle bir iş fikri olarak geliştirilebilir. 

Muffin 

Neşeli olan her şey son zamanlarda başarıya ulaşıyor. Bunun en temel nedeni insanlar artık kendileri için özel olan ürünleri satın almayı tercih ediyor olması. Kocaman kabarmış bir kağıtlı kek yerine üzeri özel kremalarla süslenmiş ihtişamlı bir muffin daha çok tercih ediliyor. Aslında muffin grubunda yer almadığı için her zaman benzerlerinden farkını rahatlıkla ortaya çıkarabiliyor. Muffin süslemesinde genellikle kuru meyveler, yemişler ve lezzetli kremalar kullanılsa da cupcake ve benzerlerinde daha gösterişli süslemeler tercih edilebiliyor. Muffin mayası olmayan ekmek kategorisine girdiğinden dolayı bu lezzeti hem tatlı hem de tuzlu olarak sunmak, muffin tariflerini sağlıklı atıştırmalıklar sınıfına sokmak ve bu alanda hizmet veren bir işletmede sunmak mümkündür. Muffinler sabah kahvaltılarından tutun da öğle atıştırmalarına kadar insanlar için her an her saniye çözüm sunarken şekil olarak benzeri olan ürünler daha çok hoş sohbet anlarında ya da kutlamalarda tercih edilen ürünlerdir. Bu nedenler muffin kültürü hafifi, yoğun, tatlı, tuzlu gibi çeşitleri ile çok geniş bir kitleye rahatlıkla hitap edebilir ve geliştirilebilir bir iş fikri olabilir. 

Donut

Fastfood zincirlerle ülkemize gelen sonrasında birkaç marka ile satışı yapılan ancak hiçbir zaman diğer tatlılar kadar popüler olmayan bir tatlı olan donut ülkemizde kahve kültüründe atılan radikal adımlar sebebiyle yeniden gündeme gelmeye başlayan lezzetler arasında yer alıyor. Take away kahvecilerin giderek yaygınlaşması ve insanların bu kahvecilere yönelmesiyle birlikte kahvenin yanında oldukça kolay tüketilebilir bir lezzet olan donutlar öne çıkıyor. Amerika’nın meşhur tatlı çöreği bir neslin sadece televizyonlarda görüp merak ettiği donut artık daha yaygın bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden sadece genel birkaç çeşidi ile karşımıza çıkan ve henüz rakibi olmaması nedeniyle lezzet çıtası orijinaline göre biraz düşük olan donut çeşitleri değişen trendlerle birlikte farklılığını ortaya koyuyor. Çikolata, reçel, marmelat, krema gibi dolgu ve kaplamalar ile sunulan donut çeşitleri waffle popülerliğine kahve kültürü ile ulaşmayı başaracak lezzetler arasında yer alıyor. 

Soft Dondurma

Soft dondurmanın çıkış hikayesi bir talihsizlik olsa da pek çok insan için mutlaka tercih edilen bir lezzet olması nedeniyle öne çıkıyor. Dondurmanın ilk çıkışı arabalı bir sokak dondurmacısının dolabının bozulmasından sonra birkaç saat içerisinde dondurmalarını yeni bir lezzet olarak elden çıkarmaya çalışmasıyla gerçekleşiyor. Sonrasında bu fikir büyük fastfood restoranlarına satılıyor ve günümüzde de soft dondurma hala zincir fastfoodlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Yaz ya da kış fark etmeksizin çocukların güvenle tüketebileceği ısıda ve kıvamda olan bu dondurmalar kendilerine has tatlandırma yöntemleriyle de dikkat çekiyor. Ülkemizde yaygın sunumu vanilyalı olan dondurmalar reçel, şekerli süslemeler hatta popüler abur cuburların kırıntıları ile bile yapılabiliyor. Bu alanda bir marka yaratılması ve ürünün zincir fastfoodlardan çıkarılıp daha kolay ulaşılabilir hale getirilmesi ise başarılı bir iş fikir olarak görülüyor.

Bir önceki haberimizde Yerinizde Saymayın: Sıfırdan Değil Yeniden Üretin! başlığı altında ürün geliştirme konusunda motive edici fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler