Topraktan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Son Güncellenme: Thu Jan 1970 02:00

Topraktan ev sahibi olmakla inşaatı tamamlanmış bir daireyi satın almak arasında yaklaşık %20 fiyat farkı bulunuyor. Eğer siz de daha kârlı bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız topraktan ev satın almayı değerlendirebilirsiniz.

Topraktan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Enes Öksüz admin

Yatırım yapmak ya da ev sahibi olmak isteyen pek çok insan kârlı bir seçim yapmak için topraktan ev almayı tercih ediyor. Topraktan ev satın almak demek aslında inşaatı yeni başlamış olan binadan müteahhit ya da müteahhit firma ile anlaşarak daire satın almak anlamına geliyor. Oldukça kazançlı bir yöntem olan topraktan ev sahibi olma daha ekonomik bir seçim yapmak isteyenleri cezbediyor. Öyle ki topraktan ev sahibi olmakla inşaatı tamamlanmış bir daireyi satın almak arasında yaklaşık %20 fiyat farkı bulunuyor. Eğer siz de daha kârlı bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız topraktan ev satın almayı değerlendirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken doğru karar vermek ve dolandırılmamak için birtakım hususlara dikkat etmeniz son derece önemli.

Topraktan Ev Satın Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Topraktan ev satın alacağınız zaman şu noktalara dikkat etmenizde yarar var:

1. Müteahhit ve Firmayı Mutlaka Araştırın

Topraktan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada müteahhit ve müteahhit firmasını incelemek maddesi yer alıyor. Binayı inşa edecek müteahhit ve firmayı detaylı bir şekilde araştırmadan ve güvenilirliğinden emin olmadan kesinlikle ev satın almamanızı öneririz. Müteahhit ve firmanın daha önce yaptığı konut projelerini incelemeli, konut projelerinin anlaşılan teslim tarihinde teslim edilip edilmediği araştırılmalıdır. 

2. Kat İrtifakı Tapusunu İnceleyin

Topraktan ev satın alırken ihmal edilmemesi gereken konulardan biri de kat irtifakı tapusunu incelemek olmalıdır. Kat irtifakı tapusu, bina yapımı tamamlandığında alacağınız dairenin hangi katta bulunacağı ve binadaki yerinin hangi cephe olacağı bilgilerini içerir. İnşaat henüz temel durumunda olsa bile bir evin kat irtifakını üzerinize alarak gayrimenkulün tarafınıza teslim edileceği tarihe kadar evi garanti altına alabilirsiniz.

3. Binanın Yapılacağı Arsanın Tapu Kayıtlarını İnceleyin

Binanın yapılacağı arsanın tapu kayıtlarının incelenmesi ve belediyenin imar planına uygun olup olmadığının teyit edilmesi noktasında da titiz davranmalısınız. 

4. Teslim Tarihinde Anlaşın

Topraktan ev satın almanın belki de en zor tarafı, henüz teslim alacağınız bir evin olmaması ve teslim tarihinin de belirsiz olması. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak için mutlaka müteahhit ya da müteahhit firma ile anlaşmaya varırken bir teslim tarihinde mutabık kalın. 

5. Kat ve Oda Numarasını Tespit Edin

Topraktan ev satın alırken imzalayacağınız sözleşmede kat ve odaya ait numarayı planlı kroki üzerinde tespit etmeyi unutmayın. Kat ve oda numarası gibi detayların tespitlerinin yapılması, ileride yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçilmesi açısından büyük önem taşıyor.

6. Tüm Detaylar Sözleşmede Yer Almalı

Topraktan daire satın alırken, dairenin yer alacağı binanın inşaatı bittiği zaman, nasıl bir daireye sahip olacağınıza dair bütün detaylara sözleşmede yer vermelisiniz. Söz konusu bu detaylar arasında dairenin metrekaresi, cephesi, kaçıncı katta bulunduğu, yerleşim planı, sahip olacağı oda sayısı, banyo sayısı gibi bilgiler yer alabilir.

Toprak Ev Alırken Bunlara Dikkat!

●    Evin kullanım izni almaya uygun olup olmadığını araştırın.
●    İnşaatı yapan müteahhit ya da şirketin güvenilirliğini araştırın.
●    Satış sözleşmesinin noter onaylı olmasına dikkat edin.
●    İnşaat şirketinin satış sonrası hizmetler veren bir bölümünün olup olmadığını öğrenin.
●    İnşaatın yapılacağı alanın tapu kayıtlarını inceleyin.
●    Belediyenin imar planına uygun olduğundan emin olun.
●    Satın alırken mutlaka bir sözleşme hazırlayın ve tüm detaylara bu sözleşmede yer verin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler