Starbucks Bayiliği Alarak Bu Alanda Gelişmek İsteyenlere Kötü Haber Geldi.

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:42

“Starbucks franchise bedeli ne kadar?”, “Starbucks franchising süreci nasıl işliyor?” gibi en çok merak edilen soruları sizler için araştırdık. ve Sahaya Group'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Starbucks Bayiliği Alarak Bu Alanda Gelişmek İsteyenlere Kötü Haber Geldi.
Fatih Bozoğlu user

Cafe bayilik denildiğinde akla ilk gelen markalar arasında tartışmasız ilk sırada yer alan Starbucks; girişimcilerin gözbebeği olmayı sürdürüyor. Starbucks kahveleri, Starbucks tatlıları ve Starbucks özgün lezzetleri her geçen gün daha çok kişiyi etkisi altına alırken; kahve franchise almak isteyenler ister istemez Starbucks franchise fikri etrafında dönüp duruyor.

Starbucks Türkiye’de Franchise Veriyor Mu?

Starbucks Türkiye'de Franchise Veriyor Mu ?

Starbucks Coffee kurulduğu günden bu yana dünyanın dört bir köşesinde açtığı franchise şubeleri ile marka bilinirliği yüksek olan; Starbucks kahve fiyatları artsa dahi müşterileri hiç azalmayan ve hatta hedef kitlesi için sadece kahve dükkanı olmaktan çok öteye geçen bir firmadır.

Starbucks Türkiye pazarına girdiği 2003 yılından bu yana hızla büyümeyi başarmıştır. Gerek yerel kitlenin damak tadına uygun Starbucks kahve seçenekleri gerekse kahveye eşlik eden muhteşem tatlıları ile kısa sürede sektöre damga vuran firma Türkiye’de isim hakkı alma ayrıcalığını girişimcilere sunmamaktadır.

Starbucks markasının Türkiye’deki tüm operasyonları Shaya TR üstlenmektedir. Diğer bir deyişle sermaye ve diğer Starbucks bayilik şartları karşılama noktasında sorunu olmayan girişimciler isteseler de Starbucks bayilik alamazlar. Shaya Kahve A.Ş. Türkiye’de Starbucks mağazalarını kendi bünyesinde açmaktadır. Operasyonu, Starbucks dükkanları için pazar araştırmasını ve mağazaların işletmesini firma kendi kontrolüne almıştır.

Starbucks Neden Franchise Vermiyor?

Starcuks Bayilik Politikası

Starbucks az önce de belirttiğimiz gibi dünyanın en büyük firmalarından biridir ve dünya genelinde birçok Starbucks mağazası bulunmaktadır. Bayilik veren firmalar tarafından kurulan tüm hayalleri Starbucks hali hazırda gerçekleştirmiştir. İstediği takdirde yüksek franchise bedelleri isteyebilir, yatırımcılarına sunduğu yüksek karlılıkla kazançlarını daha da arttırabilir. Ancak buna rağmen marka franchise sisteminden uzak durmakta ve bölge ya da ülke bazında bu hakkı başka firmalara tanımaktadır.

Bu stratejinin temel nedeni yine Starbucks markasının başarısıyla açıklanabilir. Dünya genelinde binlerce franchisee ile ilgilenmek, onların performanslarını ölçmek, denetimlerini gerçekleştirmek ve belki de daha önemlisi yerel pazarın dinamiklerini takip etmek tek bir elden uğraşması zor süreçlerdir. Starbucks bayilik verme hakkını ülkede yalnızca bir firmaya tanımıştır. Shaya Grubu eğer tercih etseydi master franchise olarak Starbucks bayilikleri verebilirdi ancak firma da bu süreci kendi yönetmeyi tercih etti.

Sonuç; daha küçük girişimciler Starbucks başvuru yapma sürecinden ekarte edilirken, Starbucks dükkanlarının kontrolü Starbucks onayıyla tek bir gruba ait oldu. Operasyonel anlamda sürecin istikrarı da haliyle bireysel franchisee’lerin yer aldığı sistemle kıyaslandığında çok daha kolay hale geldi.

Starbucks, Nasıl Starbucks Oldu?

Starbucks, Nasıl Starbucks Oldu ?

Bu aşamada markanın kurulduğu günden bu yana izlediği politikadan bahsetmeyeceğiz. Türkiye’de çok da uzun sayılamayacak bir geçmişe sahip olan markanın Türkiye pazarındaki başarısının nedenlerine odaklanacağız.

Starbucks yani Shaya Grup öncelikle işletme lokasyonlarını çok doğru seçti. Şehirlerin en kalabalık ve prestijli noktalarında Starbucks logosu mutlaka yer aldı. Çok elit ve sade bir konsepti olan marka birbirinden leziz kahveleri tüketiciyle buluşturdu. Sürekli yenilenen ürün çeşitliliği ve çapraz satış yapmayı kolaylaştıran tatlıları ile karlılığını arttırdı. Markanın dünya geneline yayılan mağazaları da Starbucks’ın Türkiye’de tutunmasını kolaylaştırdı. Starbucks’ta kahve içmek birçok genç için sosyalleşmenin ve prestijin bir parçası haline geldi.

Starbucks şubelerinin servis şekli bile firmanın farkını ortaya koydu. Self-servis kültürü bu marka ile Türkiye’de yayıldı. Sunumu, kahve siparişlerinde müşterilerinin adının bardaklara yazılması Starbucks özgünlüğünün çekiciliğini arttırdı.

Bu nedenle Starbucks, Türkiye’de de Starbucks olmayı başardı. Henüz franchise almak isteyenler bu markayı temsil edecek fırsatı yakalayamadılar ancak gelecek günler neler gösterir bilinmez. Starbucks’tan bağımsız olarak Shaya Kahve franchise sistemini başlatırsa o zaman girişimciler için yeni bir dönem başlayabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler