İnsanlığın bilgi birikimi arttıkça yeni iş kollarında da doğru orantılı olarak artış yaşanıyor. Özellikle son yıllarda haberlerde ve yazılı medyada sık sık gördüğümüz solucan gübresi üretiminde de bayilik veren firmalar birer birer ortaya çıkıyor. Solucan gübresinin yüksek verimliliği, tamamen doğal olması ve üretime ciddi bir ivme kazandırması solucan gübresi üretimi yapan firmaların kâr marjlarını arttırıyor. Solucan gübresi üreten ve satış ağını genişletmek isteyen firmalar da bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Bu yazımızda tarım ve hayvancılık sektöründeki verimliliği arttıran ve giderek yaygınlaşan kullanımı ile dikkat çeken solucan gübresi üretimi ve bu alanda verilen bayiliklerle ilgili bilgi paylaşacağız. 

Solucan Gübresi Neden Tercih Ediliyor?

Üretimi oldukça kolay olan; aynı zamanda da toprağı canlandıran solucan gübresinin diğer gübrelere oranla çok daha olumlu sonuçlar verdiği biliniyor. %100 organik gübre olarak sebze ve meyve üretiminde yaygın olarak kullanılıyor ve bu kullanım sonucunda ürünlerin verimliliği kadar miktarında da artış yaşanıyor. Solucan gübresinin içerisinde bitkilerin sağlıklı büyümesi için gerek olan mineraller bulunduğu için diğer gübrelere oranla solucan gübresi çok daha sağlıklı olarak nitelendiriliyor.

Önerilen İçerik: Organik Ürünler Pazarı Geleceğinize Yön Verebilir!

Fiyatının diğer gübrelere nazaran biraz daha pahalı olması ise Türkiye’de oldukça boş sayılan bir pazarın yavaş yavaş hareketlenmesine neden oluyor. Solucan gübresi yetiştiriciliği yapan girişimciler basit tesislerde binlerce Kırmızı California solucanı yetiştiriyor; onları sebze ve meyve artıkları ile besliyor ve ortaya bitki hastalıkları oluşma riskini minimize eden bir ürün çıkarabiliyor. Genellikle kırsal alanlarda gerçekleştirilen üretim yerel olarak pazarlandığı için satışlar kısıtlı oluyor. Solucan gübresi yetiştiren girişimciler internetten satış yapmaya başlasa da üretimlerin tamamını son alıcıyla buluşturabilmek için bayilik sistemine yöneliyor. Aslına bakarsanız solucan gübresi üretimi yapan kişi ya da firmaların yayılma modeli hep bahsettiğimiz bayilik iş modeli temellerine dayanıyor. Önce üretim yapılıyor, en yakın hedef kitleye satış yapılıyor; üretim fazlası oldukça da yeni pazarlara girilmeye çalışıyor. 

Solucan Gübresi Bayilikleri Almadan Önce

Solucan gübresi bayilikleri almayı düşünüyorsanız bayilik veren firmalar arasında detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Gübrelerin içerikleri ve verimlilik oranları başarılarınızı etkileme gücüne sahip olduğu için dikkatli seçimler yapmalısınız. Bu iş kârlı diye bir anda bu sektöre girmek çok da doğru bir seçim olmayacaktır. Yaşadığınız lokasyon ve çevreniz gübre satışı yapmaya uygunsa kazancınız da doğru orantılı olarak artacaktır. Fazla kullanılması durumunda dahi bitkilere zarar vermeyen solucan gübresinin kullanım ağının geniş olması size büyük bir koz verecektir. Seralardan tarlalara, evlerinde çiçek besleyenlerden tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilere kadar herkes potansiyel müşteriniz haline dönüşebilir. Yüz yüze pazarlama teknikleri kullanarak ve müşteri ilişkilerinizi standartlaştırarak bu bayilik fikrinden ciddi paralar kazanabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bir Firmaya Bayilik Almadan Sorulması Gereken 10 Soru

XML Bayilikleri Mümkün Müdür?

Solucan gübresi satışında XML bayiliklerinin mümkün olup olmadığı son dönemde daha çok tartışılmaktadır. Aslına bakılırsa solucan gübre satışının internet üzerinden yapılabiliyor olması bu tartışmayı sonlandırmıştır. Bazı üreticiler yerel pazara hakim olma çabası içerisindeyken internetin kendilerine sunduğu olanakları kullanmayabilir, bu durumda doğru üreticiyi tespit edip XML bayilikleri alarak internet üzerinden satış yapabilirsiniz.