Sahiplerini Zengin Etmiş Girişimcilik Fikirleri

Son Güncellenme: Thu Jan 1970 02:00

Bu yazımızda sahiplerini zengin eden girişimcilik fikirleri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Sahiplerini Zengin Etmiş Girişimcilik Fikirleri
Enes Öksüz admin

Günümüzde pek çok kişi kısa yoldan zengin olmak istiyor. Bunun için de ücretli bir işe girmek ve yıllarca çaba sarf etmek çok pratik bir yol gibi görünmüyor. Bu nedenle pek çok kişi farklı iş fikirlerini hayata geçirmek ve kolayca hedeflerine ulaşmayı tercih ediyor. Ancak bu her zaman söylenildiği kadar kolay olmayabiliyor. 

Kimi fikirler dönemsel olarak popüler olup sahiplerine para kazandırsa da esas başarı daha önce uygulanmamış ancak ilgi görebilecek sıra dışı fikirleri uygulamaya cesaret edenlerin ödülü oluyor. Buldukları fikirler başkaları tarafından çılgınca hatta belki saçma olarak nitelendirilse de farklı fırsatları görmeyi başaran ve hayallerinin peşinden koşacak cesareti olan girişimciler kısa sürede zengin olabiliyorlar. 

Köpek Gözlükleri

California’lı bir çift frizbi oynarken köpeklerinin gözlerinin kamaştığını fark etmesi ile köpekleri Midknight için birkaç gözlük yaptılar. Bu gözlükler çevrelerinden bazı kişiler tarafından çok beğenilince ortaya bu iş fikri çıktı. Köpek gözlüğü Doggles piyasaya sürüldüğü zaman dünyanın en işe yaramaz icatlarından biri olduğu konuşuluyordu. Ancak ürün kısa sürede dünyanın dört bir yanından yoğun talep görmeye başladı. Bu iş girişimcilerine milyonlarca dolar kazandırsa da hala pek çok kişi bu iş fikrinin son derece saçma olduğunu düşünüyor.

Evcil Hayvan Taşı

Arkadaşları ile evde hayvan beslemenin zorluklarından bahsederken Gary Dahl evde hayvan yerine taşlara sahip olunması durumunda, bu taşların ilgi göstermelerini istemeyeceğini dile getirince gecenin kalanı boyunca arkadaşlarının alay konusu oldu. Ama Gary evine döndüğünde bu fikir üzerinde çalışmaya başladı. Başlangıçta hiç kimse bu ürünün piyasada satılamayacağını düşünse de üzerinde hayvan figürleri bulunan bu taşlar birkaç ay içerisinde her yerde yayılmaya başladı. Satışa çıkarılan kutunun üzerinde bir adet taş ve nasıl bakılması gerektiğini açıklayan bir bakım kılavuzu bulunuyordu. Son derece orijinal bir iş fikri olan bu ürünün maliyeti 1.5 satış fiyatı ise 4 dolardı. Bir yıl içerisinde 1.5 milyon tane taş satan Gary’den sipariş vermek isterseniz petrock.com adresini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Scrub Daddy

Size sünger satarak milyonlar kazanabileceğinizi söylesek ne düşünürsünüz? Vizyon sahibi genç girişimcilerin, dünyanın en büyük iş adamlarına iş fikirlerini anlattığı ünlü Shark Tank programına katılmadan önce Aaron Krause’nin Scrub Daddy girişimi pek de iyi bir performansa sahip değildi. Bildiğimiz süngeri daha dayanıklı hale getirip şeklini değiştiren ve üzerine gülen yüz ifadesi koyan Aaron Krause’nin katıldığı programdan sonra kendisi ile bir iş kadını iletişime geçti. Sonuçta 12 ay içerisinde 15 milyon dolarlık satış yapıldı.

Ölümsüz Mercan

1980’li yıllarda tatil için Florida’ya giden dalış tutkunu iki üniversiteli arkadaş resiflerin ne kadar çok zarar gördüğünü fark edince bu konu ile ilgili bir şeyler yapmak istedi. Ortaya koydukları fikir ise yapay sualtı ortamı olarak da değerlendirilebilecek olan bir mercan topuydu. Öğrencilerden bir tanesinin yakını bu fikirden çok etkilendi ve öldükten sonra küllerinin bu mercan toplarına konulmasını isteyince ortaya bir iş fikri çıktı ve mercan topları bir tür mezar haline geldi. İkili bu girişimden her yıl yarım milyon dolar kazanıyor. 

iFart App

Bu komik ve biraz da saçma iş fikri sayesinde zengin olan Joel Comm, gaz çıkarma efektli bir Iphone uygulamasını kullanmak için insanların para ödemek isteyeceğini öngördü ve işin ilginç tarafı yanılmadı. Bütün medyada yayılan bu uygulamada yer alan 26 farklı gaz çıkarma sesine insanlar bayıldılar. İlk iki haftada 113.885 kez indirilen bu uygulama sahibinin cebini doldurmaya devam ediyor.

Yapışkan Örümcek

Bu iş fikrini hayata geçiren Ken Hakuta’nın hikayesi annesinin kendisine Çin’den bir hediye göndermesi ile başlıyor. Bilinen ilk yapışkan örümcek olan bu hediyeden çok etkilenen Ken 100.000 USD karşılığında haklarını satın alıp ürünü pazarlamaya başladı. Başlangıçta satışlar oldukça düşüktü. Bir gün Washington Post muhabirlerinden biri bu ürüne denk gelip ürün hakkında bir yazı yazdı. Bu yazının ardından birkaç ay içerisinde 240 milyondan fazla satılan yapışkan örümcek Ken Hakuta’ya 80 milyon dolar kazandırdı.

Icanhascheezburger.com

Eric ve Kari’nin zengin olmasını sağlayan iş fikri şişman kedi fotoğraflarının yayınlanması ile başlayan konsept oldu. İlk başta yalnızca kedilerin ağzından absürt konuşmalar yayınlıyorlardı. Ancak daha sonra ekledikleri fotoğrafların içeriklerini değiştirip çeşitlendirdiler. Eric ve Kari internet sitelerini şu anki CEO olan Ben Huh’a 2 milyon dolara sattılar. Ardından Ben altı tane daha bağlantılı site kurup New York Times’ın çok satanlar listesine giren bir kitap yazdı. Ve firmanın sadece kitap satışından kazancı yarım milyon dolar oldu. 

Beanie Babies (Fasulye Bebekler)

Ty Warner’ın çuvalı fasulye ile doldurup tüylü kulaklar yaptığı ve bir isim verdiği fasulye bebekleri başlangıçta çok kişinin alay konusu oldu. Hatta  fasulye bebeklere “asfalt leşi” ismini bile taktılar. Ancak bu durum fasulye bebeklerin Atlanta’daki ilk oyuncak şovunda 30.000 adet satılması ile birlikte değişti. Ty Warner hiçbir zaman ürünlerinin reklamını yapmadı ve ürünlerini hiçbir zaman ana zincir mağazalarda satışa sunmadı. Böylece oyuncaklar zor ulaşılabilen ve arzu edilen birer nesne haline geldi. Ayrıca Ty Warner, ilk stokların tükenmesinin ardından belirli modelleri tamamen tedavülden kaldırdı. Böylece diğerleri daha da değerli hale geldi. Beanie Babies çılgınlığının zirvede olduğu yıl Ty Warner 700 milyon dolar kazandı.

Domain Satın Alma

Gelmiş geçmiş en iyi fikirlerden biri internetin ilk atılımını yaptığı 1990’lı yıllarında başında gerçekleşti. Bu dönemde internetin potansiyelinin farkında olan bazı girişimciler yüksek talep olacağını düşündükleri jenerik alan adlarını satın almaya başladılar. Bu işte en isabetli seçimi yapan ise Chris Clark oldu. Bu yıllarda 20 dolar ödeyerek satın aldığı pizza.com'u 2.6 milyon dolara satmayı başardı.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler