İnternet Üzerinden ya da Geleneksel Yöntemler İle Para Kazandıran Yöntemler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:29

Para kazanmak için deneyebileceğiniz iş fikirlerini ve çalışma modellerini sizler için listeledik.

İnternet Üzerinden ya da Geleneksel Yöntemler İle Para Kazandıran Yöntemler
Enes Öksüz admin

Para kazanmak mevcut devlet ve dünya sisteminin olmazsa olmazlarından birisi. Sosyal devlet kavramının geçerli olduğu ülkelerde bile belirli bir refah seviyesinin üzerinde yaşayabilmek için para kazanmak önemli bir zorunluluk. Bu zorunlulukla birlikte insanların kariyer planlamaları da hayalleri ve gereksinimleri üzerine yeniden şekilleniyor. Bazı durumlarda hayaller kolayca arka plana atılabiliyor. Para kazanmak ile iyi bir kariyere sahip olmak arasında net bir korelasyon olmaması insanların bu konu üzerine daha çok düşünmesine olanak sağlıyor. Hem hayallerinin peşinde koşmak hem de refah bir hayat sürmek isteyenlerin doğru bir zaman planlaması ile hayalleri için ayrı gelir kaynakları için ayrı saatler ayırması bir çözüm olabilirken aynı zamanda alternatif para kazanma yöntemlerinin hayallere uyum sağlamasını da mümkün kılmak olasılıklar arasında yer alıyor. Hobileri paraya dönüştürmek, hayal edilen yaşam şekline kavuşmak için yeni iş fikirleri oluşturmak, yetenekler üzerinden para kazanabilmek günümüzde gelir elde etmek için yapılabileceklerden sadece bazıları. Part time ya da serbest zamanlı çalışarak gelir elde etmek günümüzde çok daha kolay gerçekleştirilebiliyor. Bu noktada yaratıcı fikirler, azim ve doğru planlama yapmak herkesin hayallerindeki hayatı yaşaması için gerekenler listesinde ilk 3 sırada yer alıyor. Beyaz yakalı olmak istemiyorsanız ya da keyif aldığınız işi yaparken bir ekip olarak çalışmak istemiyorsanız farklı yöntemler ile para kazanmayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Dijital Platformlarda Para Kazanmak

Dijital dünyanın kapsamı her geçen gün artarken insanlara sunduğu fırsatlar da ciddi anlamda dikkat çekiyor. İnternet ve dijital platformlar sayesinde para kazanma yolları çeşitlenirken hayatını yeniden düzenlemek isteyen insanlar bu çeşitliliği başarılı bir şekilde fırsata çeviriyor. Dijital dünyada para kazanmak için tercih edebileceğiniz yolların çeşitliliği hem sizi şaşırtacak hem de tam şu anda hayatınızın tüm kontrolünü elinize almanıza yardımcı olacak.

Affiliate Ortaklığı

İnternet üzerinden satış ortaklığı yapmak geleneksel yöntemlerden daha kolaydır. Bu tür bir iş yapmaya karar verdiğiniz zaman insanlara ulaşabileceğiniz bir kanal olması gerekiyor. Sosyal medya, internet sitesi ya da forumlar üzerinden farklı kitlelere ulaşabilir ve satış ortaklığı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Sistem oldukça basit ve bilindik olmasına rağmen internet üzerinden yapıldığında bazı soru işaretlerine neden olabiliyor. Satış ortaklığı ile para kazanmanın temel mantısı internet ortamında da değişmiyor. Bir platforma yönlendirdiğiniz her kullanıcı veya müşteri için kişi başına belirli bir ödeme almanızı mümkün kulan satış ortaklığı sistem internet üzerinden kolayca yapılabilecek işlerden birisi. Türkiye’de en çok bilinen satış ortaklığı AO’ndur. Avron özellikle kadınlara hitap eden ürünleri ile, satış yapmak isteyen kişileri ağına dahil eder. Bu kişiler hem yaptıkları satışlardan hem de sisteme getirdikleri satıcıların yaptıkları satışlardan kazanç elde ederler. İnternet üzerinden yapacağınız satış ortaklıkları da bu sisteme benzer olarak çalışmaktadır.

YouTube İçerikleri

Son yıllarda video ve görsel içeriklerin yükselişi hem firmaların hem de sosyal medya platformlarının yeniden şekillenmesine neden oldu. Şu an YouTube şaşırtıcı bir şekilde dünyanın en büyük 2. arama motoru olarak hizmet veriyor. İnsanlar herhangi bir soruya cevap aradıklarında uzun içerikleri okumak yerine çok daha hızlı bir şekilde tüketebildikleri videoları tercih ediyorlar. Kendinizi yetkin hissettiğiniz bir alanda video içerikler üretmeye başladığınız ve belirli adımları atlamadığınız sürece YouTube içerik üreticiliğinden oldukça güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Her ilgi alanının mutlaka bir takipçisi olduğu düşünüldüğü zaman ilk araştırmada kendinize rakip görebileceğiniz pek çok kanal bulabilirsiniz ancak bu platformda insanlar içerik tercihini aradıkları doğru bilgiye ulaşmaya odaklı olarak yaptıkları için işinizi ne kadar doğru yaparsanız o kadar geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz. Yetkin hissettiğiniz bir alan yoksa da rahatlıkla YouTube üzerinden içerik üretebilirsiniz. Günlük hayatınızı, yediğiniz yemekleri, gittiğiniz mekanları, yaptığınız alışverişleri anlatarak sizi izlemeye hevesli on binlerce hatta belki de milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Bu platformda içerik üreticisi olmaya karar verdiğiniz zaman benzer işlerle uğraşan kişileri mutlaka detaylı bir şekilde incelemeli ancak kesinlikle benzer işlerden esinlenmemelisin. Kendi tarzınızı bulurken dönemsel popüler olayları kaçırmamak sizi uzun vadede başarılı bir içerik üreticisi yapacaktır.

Fenomen Olmak

Fenomen kavramı hayatımızda yeniden anlam kazanırken artık bulunduğumuz her mekânda bir fenomen ile karşılaşıyoruz. Sosyal medya platformlarında takipçi sayısı yaklaşık olarak 10.000 ve üzeri olan herkese fenomen gözüyle bakılıyor. Elbette bu 10.000 takipçinin ne kadar gerçek olduğuna ve takip ettikleri hesapla ne kadar etkileşime geçtiklerine göre bu durum değişebiliyor. Ancak fenomen olmak sanıldığı gibi milyonlarca takipçiye sahip olmak anlamına gelmez. Belirli bir kitleye hitap ettiğiniz ve gerçekten onlarla etkileşim kurabildiğiniz sürece fenomen olabilirsiniz. Bu noktada dijital pazarlamacıların çok sık kullandığı iki terimi öğrenmeniz kendinize çizeceğiniz hedef konusunda büyük önem taşıyor. Mikro ve makro influencer olarak iki gruba ayrılan fenomenler arasında yer alırken iki grup arasındaki temel fark bilinirlik ve etkileşim olarak ön plana çıkıyor. Gerçek bir insana ait ve 500.000 takipçisi olan hesap makro olurken internet üzerinden topladığı içerikleri paylaşan ve aynı sayıda takipçiye sahip olan bir hesap mikro olabiliyor. Fenomen olmak istiyorsanız vermeniz gereken karar gerçekten ne paylaşabileceğiniz ve bunu ne kadar devam ettirebileceğiniz olmalı. Aksi takdirde kısa ve orta vadede kolayca çöp bir proje yaratabilirsiniz. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra gelmeye başlayan reklam teklifleri ile para kazanmaya başlayacaksınız bu aşamaya geldiğiniz zaman artık fenomen hesabınızı işiniz gibi görme konusunda endişelerden uzaklaşıp, işinize yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

AdSense Reklam Geliri

Reklam gelirleri dijital dünyanın tüm insanlar için sağladığı avantajlardan birisi. Sosyal medya, blog ya da web sitesi üzerinden reklam alarak gelir elde eden çok sayıda insan var. AdSense geliri elde etmek için bir web sitesine sahip olmanız ve bu siteye insanların gelmesini sağlamanız gerekiyor. Bunu yapmayı başardığınız zaman reklamlardan para kazanmaya da başlarsınız. Herhangi bir alanda web sitesi açmadan önce bu siteye yeterli içerik sağlayabileceğinizden emin olmalısınız. Sitede yer vereceğiniz konuları ve odağınızı seçmeden önce bir miktar araştırma yapmanız gerekir. Niş bir alan bulmak, arama hacimlerinin yüksekliğinden emin olmak ve düzenli olarak ilgi çekici içerikler sunabilmek AdSense üzerinden gelir elde etmek için mutlaka dikkat edilmesi gereken etmenlerdir. Bu 3 ana etmeni başarılı bir şekilde organize ettiğinizde ve projenize süreklilik elde ettiğiniz zaman para kazanabilirsiniz.

İçerik Üreticiliği

İçerik üretmek artık yeni dünyanın en önemli ve zorlu gerçeği diyebiliriz. İçerik üretimi yapmayan markaların rakiplerinin arasında geriye düştüğü günümüzde iyi bir içerik üreticisi olmak size önemli fırsatlar kazandırabilir. Eğitim hayatımızda ilk kez öğrendiğimiz ve en temelde yer alan okuma ve yazma eylemleri ile rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Bu işi yapmaya başlamadan önce yazı yazmayı ne kadar sevdiğinizi ya da yazı yazacağınız dile ne kadar hâkim olduğunuzu değerlendirmeniz gerekir. İlkokul 2. Sınıftan itibaren herkes yazı yazabilir ve okuyup araştırabilir ancak herkesin yazar olmamasının temel nedeni bu alanda yeteneğinin ya da inancının olmamasıdır. En çok satanlar listesine girmek için yazı yazmaktan daha çok yaratıcı olmaya ve dili etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyacınız olsa da kısa makaleler yazmak için sadece dilbilgisi kurallarını bilmek ve insanların yazdığınız konu hakkında araştırma yaparken gerçekten nasıl bir içerik okumak isteyeceklerini düşünmek yeterlidir. İçerik üreticiliğini ana dilde ya da bildiğiniz diğer dillerde yapabilirsiniz. Yabancı dilde içerik üretmek çok daha kazançlı olacaktır.

Blog Yazmak

Yazı yazmaktan keyif alıyorsunuz ancak yazı yazarak size para kazandıracak bir mecra bulamadınız. Bu noktada terzi kendi söküğünü diker sözü ile yazılarınızı yayınlayabileceğiniz bir blog açabilirsiniz. Blog açmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. İnternet üzerinden ücretsiz olarak blog açmanıza yardımcı olacak pek çok hizmet bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer teknolojiye biraz ilginiz var ve teknoloji okur yazarlığınıza güveniyorsanız blogunuzu kendiniz kurmanıza yardımcı olacak bilgileri toplayabilirsiniz. Hazır bir web sitesi teması ve SEO uyumlu bir hosting satın alarak kişisel blogunuzu profesyonel bir şekilde açabilir, düzenli içerik üreterek farklı reklam modelleri üzerinden para kazanabilirsiniz. Ürün incelemesinden Adsense gelirine kadar pek çok farklı gelir modeli üzerinden para kazanıp, düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Web Sitesi Açmak

İçerik üreticiliği yaparken farklı bir alan üzerinden para kazanmak için web sitesi açmak da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Aslında içerik üretmek, blog açmak ve web sitesi açmak aynı temel üzerinden para kazandıran yollar olarak gözükse de hepsinin uzun vadede elde edeceği ilerleme ve evrileceği projeler farklıdır. Bir içerik üreticisi tüm müşterilerine içeriklerinin kullanım haklarını satabilir; blog sahibi ise kendi içerikleri üzerinden para kazanmayı tercih eder; web sitesi açmak ise daha kapsamlı bir planlama ile başarılı olur. Birden fazla yazara ihtiyaç vardır, günlük yapılacak içerik girişinde rakiplere oranla eş değer bir hacim yakalanması gerekir. Bir web sitesi açmayı düşündüğünüz zaman eğer yeterince kaynağınız yoksa ve blog gibi daha kişisel türde içerikler üretmek istemiyorsunuz özel bir alan belirlemeyi tercih edin. Gerilim dizileri üzerine bir web sitesi açıp sadece bu kategoride çıkan diziler hakkında bilgi vererek bu siteden gelir elde edebilirsiniz. Eğer daha çok kaynağınız varsa bir haber sitesi açabilir ya da belirli bir hedef kitleye uygun içeriklerle o kitleye reklam yapmak isteyen markaların ilgisini çekebilirsiniz.

Facebook Sayfa ve Grupları

Sosyal medya reklamlarının önem kazanmasında oldukça etkisi olan ve bu alanda öncü sayılacak Facebook günümüzde hala pek çok insan için önemli bir gelir kapısı. Facebook üzerinden yönetilen sayfalar ve gruplar hedef kitleleri doğrultusunda firmalardan reklam alabiliyorlar. Sağlıklı beslenme sayfaları bir diyetisyenden ya da beslenme odaklı kitap yazan birisinden reklam alabileceği gibi aynı zamanda doğrudan ürün bazlı reklamlar da alabiliyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ancak bir sayfanın ya da grubun reklam alabilmesi için belirli bir kitleye erişmesi, eriştiği kitle ile de sağlıklı bir iletişim kurması çok önemli. Eğer insanlarla iletişimde olmayı seviyor ve bu konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız Facebook üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Fotoğraf Satışı

Fotoğrafçılık bazı insanlar için tutkulu bir hobi iken bazıları için de pazar kazanma yolu olabiliyor. Eğer siz de görüşünüze ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız fotoğraf satışı yaparak pazar kazanabilirsiniz. Gezmeyi seven, fotoğraf çekmeyi hobi edinmiş insanların çektikleri fotoğraflar üzerinden para kazanması bu hobinin yüksek motivasyon getirmesine yardımcı olur. Çektiğiniz fotoğrafları dilerseniz düzenleyerek dilerseniz de ham haliyle stok fotoğraf satışı yapan siteler aracılığı ile satabilirsiniz. Freelance iş bulmanıza yardımcı olacak siteler aracılığı ile firmalara ya da kişilere talepleri doğrultusunda fotoğraf satışı yapabilirsiniz. Eğer hobinizi gelir dönüştürmek ya da kolay bir şekilde yapılabilecek bir iş ile para kazanmak isterseniz fotoğraf satışı oldukça etkili bir çözüm sunabilir.

Drop Shipping

E-ticaret yeni çağda ticaretin evrildiği son nokta olarak kabul ediliyor. İnsanların satın alma tercihleri e-ticaret hizmetleri ile birlikte ciddi bir değişime uğradı. Bu nedenle artık fiziksel olarak mağazası bulunan pek çok firma da aynı zamanda internet üzerinden satış yapmayı tercih ediyor. Satın alma alışkanlıklarındaki bu değişimi fırsata çevirmek isteyen insanların e-ticaret yapmaya başladığını muhakkak görmüşsünüzdür. Ancak bir şekilde ticaret yapabilmek için belirli bir sermaye gerektiğini de unutmamak gerekir. Drop Shipping bu açıdan sermayesi olmadan satış yapmak isteyenlere inanılmaz bir fırsat sunan yöntem olarak son yıllarda oldukça popüler. Pek çok e-ticaret sitesinde gönderi adresi ile fatura adresinin farklı olduğunu görmüşsünüzdür. Bu uygulama insanların farklı adresler için alışveriş yaparken belirli bir fatura/şirket adresi kullanarak vergi süreçlerini kontrol edebilmelerine imkân sağlamak için kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanına kargolama hizmeti sunan büyük e-ticaret sitelerindeki ürünleri kendi ülkenizde piyasanın biraz daha altında bir fiyatla satarak yüksek kâr elde edebilirsiniz. Piyasada en az 200 TL ile satılan bir ürünü yurt dışında 20 dolara buluyorsanız vergiler dahil bu ürünün size maliyeti yaklaşık olarak 30 dolar olacaktır. Söz konusu ürünü 190 TL’ye satarak ürün başına 40 TL kâr elde edebilirsiniz. Bu sistemi kurmak için sadece ilk siparişi kendinize vermeniz, gelen ürünün kalitesinden emin olmanız ve satıcının güvenilirliğini doğrulamanızdır. Drop Shipping ile uğraşırken birden fazla ürünü satışa çıkarmak biraz tecrübe ile birlikte yoğun iş gücü gerektireceği için başlangıcı tek ve niş bir ürünle yapmak çok daha kolay olacaktır.

Sanal Asistanlık

İnternetin hayatımızın her yanını sardığı günümüzde banka hizmetlerinden kamu işlemlerine kadar artık her şey dijitalleşiyor. Sanal dünyanın sundukları hem daha konforlu ve düşük maliyetli çözümler bulmayı hem de insanların farklı para kazanma yöntemleri bulmasına olanak sağlıyor. Sanal asistanlık günün büyük çoğunu evde geçiren herkesin kolaylıkla yapabileceği işlerden birisi. Bir yöneticinin telefonlarını cevaplamak, randevularını ayarlamak ve maillerini organize etmek için onunla aynı yerde olmanıza artık gerek yok. Yönlendirilebilen telefonlar, paylaşılan takvimler ile uzaktan da asistanlık yapmak mümkün. Bu işin en güzel yanlarından birisi aynı anda birden fazla insana sanal asistanlık hizmeti vermenin mümkün olmasıdır. Zamanınız el verdiği ölçüde birden fazla insana bu hizmeti sunabilirsiniz. Bunun iki avantajı vardır aynı gün içerisinden birden fazla müşteriye çalışabileceğiniz için müşteri başına aldığınız rakam düşse de toplamda normal bir asistandan daha fazla kazanırsınız. Müşterilerin bir insan çalıştırma maliyetini göz önünde bulundurdukları zaman aynı hizmeti daha ekonomik bir şekilde alacak olmalarının cazibesi ile her zaman daha çok tercih edilirsiniz.

Online Kurs

Bir konuda yeteceğiniz ya da hatırı sayılır seviyede bilginiz var ama kesinlikle bu alanda para kazanmak aklınızda bile yok. Bu pek çok insanın cidden yanıldığı bir bakış açısıdır. Her yetenek ve bilgi değerlidir. Siz sadece değerlendirmeyi bilmiyorsunuzdur. Şu an ufak bir araştırma ile bulabileceğiniz onlarca online kurs ve eğitim sitesi var. Bu siteler belirli bir rakam üzerinden yeteneği ya da bilgisi ile eğitim veren kişilerin satış yapmasına olanak sağlıyor. Photoshop hakkında çok ciddi bir bilgi birikiminiz varsa bir eğitim programı hazırlayarak bu programı başlangıç-orta-üst düzey gibi farklı seviyelere bölerek ayrı ayrı satabilirsiniz. Yabancı dil biliyorsanız ya da anadilinizi öğrenmek isteyen yabancıları hedef alacaksanız dil eğitimi ile ilgili online kurs hazırlayabilirsiniz.

BackLink Satışı

Backlink satışı yapmak internet üzerinde para kazanmanın uzun zamandır en çok bilinen yöntemlerinden birisi. SEO hizmetlerinin popülerleşmesi ile birlikte gündeme gelen backlink satışı marka bilinirliği ve SEO çalışmasına ihtiyacı olan herkesin ilgisini çeken bir hizmet. Backlink satmak için bir web siteniz olması ve bu sitenin de belirli bir değere sahip olması gerekiyor. Belirli aralıklarla, sektörel olarak ilişki olduğunuz sitelere backlink vermek sitenizin reklam gelirini azaltmaz. Ancak dengeyi iyi kurmanız ve sitenizi dışarıya verilen linklerle çöplüğe çevirmemeniz gerek. Eğer bunu yaparsanız kısa sürede düşen reklam gelirlerinin yanı sıra artık insanların backlink hizmeti almak istemediği bir platforma sahip olursunuz ve gelir kaynağınızı kaybedersiniz.

Müzik - Jingle Satışı

Amatör olarak müzik ile uğraşıyorsanız özgün içeriklerin oldukça gerekli ve popüler olduğu günümüzde bu uğraşınızı gelire çevirebilirsiniz. Telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden kullanabileceğiniz çok sayıda müzik programı ile özgün melodiler hazırlayabilirsiniz. Özellikle YouTube ve Google’ın telif hakları konusundaki ciddi yaptırımlarının olması; firmaların markalarını özgün içeriklerle destekleme isteğinin telif ve marka imajı açısından giderek önem kazanması ile bu alanda para kazanmak her geçen gün daha da kolay oluyor. Hazırladığınız müzikleri doğru etiketlerle yayınlayarak satışını yapabilirsiniz. Sattığınız her müzik ya da jingle için ödeme alarak gelir elde edebilirsiniz. Bu işte deneyiminiz arttıkça direkt olarak firmalarla istekleri doğrultusunda projeler sunarak çalışabilirsiniz.

Arama Motoru Denetimi

Arama motorları hem son kullanıcılar hem de firmalar tarafından her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Bu önemin temel sebebi son kullanıcı olarak tanımlanan tüketicilerin artık hizmet ya da ürün alma kararlarını doğrudan arama motorları ya da YouTube gibi platformlarda araştırma yaparak vermeleri. Pazarı domine etmek isteyen bir arama motoru ya da içerik platformunun mutlaka kullanıcılarına aradıklarını nokta atışı olarak vermesi gerekiyor. Ayrıca markaların da arama sonuçlarında hangi sıralamada ve ne şekilde yer aldığını görebilmeleri, yaptırdıkları çalışmaların etkilerini daha iyi anlayabilmek için arama motoru denetimi yaptırmaya ihtiyaç duyarlar. Bu hizmeti kurumsal olarak veren firmalar, internet erişimi olan kişilere belirli bir ödeme yaparak sonuçları doğrulatıyorlar. Bu tür bir platforma katılarak siz de arama motoru denetimi yapabilirsiniz. Hatta doğrudan bir arama motorunun geliştirme programına katılıp sansürlenmesi gereken ya da arama ile ilgisi bulunmayan içerikleri raporlayarak para kazanabilirsiniz. Yandex Tolaka şu an arama motoru denetiminde oldukça popüler olan platformlardan birisi ve her görev başına yaklaşık olarak 10 cent ödeme yapıyor. Verilen görevleri ne kadar düzgün yaparsanız alacağınız gelir artacağı için bu tür platformlarda para kazanmayı daha orta vadede düşünerek düzenli olarak görev tamamlamalısınız.

Sesli Kitap

Sesli kitap uyguları günümüzde oldukça popüler olan uygulamalardan birisi. İnsanların kitap taşıma ihtiyacını ortadan kaldıran; spor yaparken ya da alışverişteyken kitap dinlemesine olanak sağlayan bu uygulamalarda okuyucu olarak görev alabilirsiniz. Seslendirmede tonlamanın, mimiklerin ve profesyonelliğin çok önemli olduğunu düşünseniz bile kitap okumak sadece dili düzgün kullanmayı bilmekle ve ses tonunu belirli duygulara göre değiştirebilmekle yapılabilecek bir iştir. Bu alanda deneyim kazanmak için gönüllü kuruluşlarla birlikte çalışabilir, projelerinde yer alarak alandaki deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Alt Yazı Çevirmenliği

Günümüzde yapılabilecek en kolay çevirmenlik türlerinden birisi gibi gözükse de altyazı çevirmenliği oldukça dikkat isteyen bir iştir. Teknik çeviri kadar bilgi sahibi olmaya gerek olmasa da bu çevirmenlikte çeviri ve ses senkronizasyonu yapabilmek edinmeniz gereken becerilerden birisi. Sonrasında ise bu işi yaparak rahatlıkla para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinden yayın yapan platformların artması ve Türkiye’de hizmet vermeye başlaması ile altyazı çevirmenliği yeniden gündeme gelen mesleklerden birisi. Netflix ve Amazon Prime gibi platformların sunduğu yüzlerce Türkçe altyazılı içerik sayesinde bu alandaki pazar payı her geçen gün biraz daha genişliyor. Bu iki firmanın dışında yeni oluşumların ve Türkiye’ye girmeyi planlayan internet yayıncılarının artışı da sektörün geleceğini oldukça parlak olduğunu işaret ediyor.

Anket Doldurmak

Herkesin oturduğu yerden yapabileceği ve güzel para kazanabileceği işlerden birisi olan anketörlük, son kullanıcı verilerin değerindeki artış ile birlikte popülerliğini korumaya devam eden işlerden birisi. Anket doldurarak para kazanmak isteyenlerin üye olabileceği birden fazla sistem mevcut. Bu sistemlerde tek dikkat edilmesi gereken ise mutlaka doğru bilgilerin verilmesi. Anketlerde tutarlılığın büyük öneme sahip olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman sadece daha çok anket alabilmek için gerçek olmayan bilgileri sisteme girmek bir süre sonra gelir kapınızın kapanmasına neden olabilir. Doğru bilgiler ile tutarlı bir şekilde anket doldurduğunuz zaman günlük anket sayınızın artacağı ve her anketten daha çok para kazanacağınız bu sistemlerde dürüst olmak her zaman işinize yarar.

Uygulama- Oyun İndirmek

Evde otururken, toplu taşımada sıkılırken yapabileceğiniz işlerden birisi de uygulama ya da oyun indirmek. Mobil cihaz kullanımının ve insanların mobil veriye erişimlerinin her geçen gün artması ile birlikte mobil uygulama ve oyunlara olan ilgi de eş güdümlü olarak artıyor. Bu platformlar genellikle mobil reklam ağı hizmeti sunan şirketler tarafından açılıyor. Uygulama geliştiricileri ile “uygulama indirme” başına anlaşan firmalar, reklam gelirlerinin bir kısmını kullanıcılar ile paylaşıyor. İndirilen oyun ya da uygulamaları telefonda tutma ya da kullanma zorunluluğunun olması bu işin sürdürülebilir olmasına olanak sağlıyor.

Geleneksel Para Kazanma Yöntemleri

Dijital dünyada para kazanmak için pek çok yöntem var ama siz biraz daha geleneksel yaklaşımlarla para kazanmak istiyorsunuz. Elbette çok çeşitli yöntemler ile istediğiniz şekilde para kazanabilirsiniz. Geleneksel yöntemler ile kolay bir şekilde para kazanmak dijital dünyada olduğu kadar kapsamlı olmasa da mümkün.

Araba Reklamları

Eğer aracınız varsa araç kaplama ile reklam alabilir ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Araç giydirme ile reklam alacağınız zaman bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var. Bu işlem aracın dış cephesinde uzun süreli kalacağı için mutlaka belirli bir sözleşme ile aracınıza reklam almalısınız. Ayrıca giydirme yapacak yerin profesyonel olduğundan, reklam süresi bittikten sonra aracınızı eskisi gibi alabileceğinizden de emin olmadan bu tür bir işe girmemelisiniz. Bu iki ana unsur dışında araç giydirme ile reklam almak oldukça kârlı bir iş olabilir. Arabanızın varlığının gelir getirmesi kulağa oldukça hoş gelse de bu tür bir gelir elde etmeden önce eğer memuriyetiniz varsa İş Kanunu’na eğer özel sektör çalışanıysanız hem İş Kanunu’na hem de şirketinizle yaptığınız sözleşmeye detaylı bir şekilde bakmanızda fayda var. Eğer kanun ya da sözleşme ile bu tür bir eylemde bulunmanız yasaklanmışsa araba giydirme ile para kazanmak sizin için gerçek ve doğru bir çözüm olmayacaktır.

Satış Ağları

Hem dijital hem de geleneksel pazarlamada oldukça etkili bir şekilde kullanılan satış ağları ile rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Amway, Avon, Herbal Life gibi satış ağı kurma prensibiyle çalışan; sisteme dahil olan kişilerin sisteme yeni insanlar getirmesi temeline bağlı bir pazarlama stratejisi sunan firmalarda satış yapabilirsiniz. Satış ağına dahil olmak ve yeni insanlar getirmek size güzel para kazandırabilir. Bu tür bir ağda istikrarlı olmak kazanç elde etmenin en temelidir. Eğer sadece satışçı indirimi ile ürün satın almak için böyle bir işe dahil oluyorsanız para kazanma beklentinizin olmaması daha uygundur. Ancak çevrenizde satış yapabileceğiniz ve sisteme dahil edebileceğiniz insanlar varsa bu işten rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Gizli Müşteri

Gizli müşterilik genellikle internet üzerinden bulunan ancak geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen bir ek gelir elde etme şeklidir. Gizli müşteri olmak için başvuruda bulunabileceğiniz pek çok farklı sistem var. Bu sistemler arasında seçim yaparken mutlaka bulunduğunuz lokasyonda hizmeti olan bir şirketi tercih etmelisiniz. Sisteme dahil olduktan sonra bulunduğunuz şehre ya da ilçeye göre size verilen hedefe gidip müşteri olursunuz. Yemek siparişi vermek ya da ürün satın alma deneyimi yaşamak bu görevin temelidir. Aldığınız hizmeti objektif bir şekilde değerlendirdikten sonra raporunuzu yazar ya da size firma tarafından sorulan soruları cevaplandırıp ödemenizi alırsınız.

Ev-Oda Kiralamak

Evinizde boş bir oda varsa ya da belirli dönemlerde evde bulunmuyorsanız evinizi kısmen ya da tamamen kiralayabilirsiniz. Airbnb gibi platformlara vereceğiniz ilanlar sayesinde evinizi kiralayarak gelir elde edebilirsiniz. Bu tür bir gelir yöntemine başvurmadan önce sistemin nasıl işlediğini detaylı bir şekilde öğrenmeniz önemlidir. Evinizi kiralayacağınız platformun size bir güvence sunmasına dikkat edin. Bu tür platformlar genelde havuz sistemi ile çalışırlar. Ödeme hizmeti almaya karar veren müşteri tarafından önceden yapılır ve kiralama platformunun hesabında tutulur. Bu süreç kiralama hizmeti veren kişinin güvenliğini sağlamak içindir. Kiralayan tarafı korumak için de ödeme ancak kiracının hizmeti aldım ve memnun kaldım onayı vermesinden sonra kiralayana aktarılır. Bu sayede arada duran havuz iki tarafın güvenliğini sağlar. Bu tür platformlarda gelen yorumlar hem kiralayan hem de kiraya veren açısından önemlidir. Yüksek puan almak için kiraladığınız alanla ilgili en doğru bilgiyi vermeye özen gösterirseniz, kiracı ile sorun yaşama ihtimaliniz azalır ve kısa sürede yüksek puanlı bir kiraya veren olarak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Araba Kiralamak

Tıpkı ev kiralamak gibi araba kiralamak da gelir elde etmenizi sağlayacak işlerden birisidir. Özellikle araç kiralama hacimlerinin ciddi artış gösterdiği yaz döneminde aracınızı kiralamak, aracınızın yıllık masraflarını karışlamanın yanı sıra bir miktar para kazanmanıza yardımcı olur. Sahip olduğunuz aracın özelliklerine ve sınıfına göre kazanacağınız gelir değişir. Aracınızı kiralarken mutlaka iyi bir sözsem yaptığınızdan, sigorta şartlarının sizi her zaman koruyacağından emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde bir miktar gelir elde ederken perde çıkmış bir araç ile baş başa kalabilirsiniz. 

2. El Eşya Satışı

Eşyalarını atmaya kıyamayanlar ya da minimalleşmeyi düşünenler için harika bir para kazanma yöntemi olan 2. el eşya satışı ile hiç tahmin edemeyeceğiniz gelirler elde edebilirsiniz. Kullanmadığınız eşyaları satışa çıkararak hem para kazanabilir hem de daha ferah ve konforlu bir alana sahip olabilirsiniz. 2. el eşya satışını sadece ev eşyası olarak düşünmeyin. Modayı yakından takip ediyor ve her sezon dolabınızı yeniliyorsanız mutlaka iyi durumda olan kıyafetlerinizi satın. Bu size yeni sezonda dolabınızı yenilerken daha az harcama yapma imkânı sağlar.

El İşi Ürün Satışı

El işi yeteceğinize güveniyorsanız yapmış olduğunuz ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. Pazar, tezgâh ya da internet hatta üretim hacminize göre anlaşacağınız mağazalarda satış yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle son yıllarda ev yapımı ve el işi ürünlere olan ilginin artıyor olması bu alanda para kazanmanın eskiye göre daha kolay olmasına olanak sağlıyor. Eğer bir alanda yeteneğiniz varsa ya da eliniz bu tür işlere yatkınsa para kazanmak için yeni fikirler ortaya çıkabilir, Pinterest gibi platformlardan son dönemlerde popüler olan el işi ürünleri keşfederek niş bir alan bulabilirsiniz. Eğer üretim kapasiteniz ya da ürün özelleştirmeniz yeterince iyisi Etsy ve Shopify gibi platformlardan da yaptığınız ürünleri satabilirsiniz.

Para Kazanmak İçin Tercih Edebileceğiniz Çalışma Yöntemleri

Tam zamanlı çalışmanın dışında pek çok farklı çalışma şekli bulunuyor. Tam zamanlı işinden kalan zamanda para kazanmak isteyen ya da tam zamanlı bir işi olmayan ama para kazanmak isteyen kişilerin farklı modelleri benimsemesi gerekebilir. Bu nedenle para kazanmak isterken hangi işi yapacağınıza karar vermek tek başına yeterli değildir. Ayrıca nasıl bir çalışma modeliniz olacağını da belirlemeniz gerekir.

Freelance Çalışmak

Serbest çalışan olarak da bilinen freelance çalışanlar doğrudan bir kuruma bağlı olmadan, kurumsal düzeyde hizmet verebilen kişiler olarak tanımlanabilirler. Şirket içerisinde yapılması mümkün olmayan ya da zaman ve para kaybına neden olabilecek işleri dışarıya vermek oldukça yaygın bir tercihtir. Ayrıca bir ekip kurmanın, istihdam yaratmanın hem maaş hem de vergilendirme boyutları düşünüldüğü zaman freelance birisi ile çalışmak çok daha avantajlı olabilir. Eğer freelance çalışmak istiyorsanız bir alanda yetkinliğiniz olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Freelance tasarımcı, proje yöneticisi, yaratıcı yazar, video editör, fotoğrafçı ya da herhangi bir alanda uzmanlık sahibi olmak düzenli olarak gelir elde etmenin en etkili yöntemidir. Freelance olarak çalışan kişilerin tam zamanlı işi olmadığı ve olmaması gerektiği göz önünde bulundurulduğu zaman bu tür bir çalışma modelinde mutlaka bir uzmanlık alanı seçilmesi gerekir.

Projeli Çalışmak

Projeli çalışma modeli tam zamanlı çalışan kişilerin de benimseyebileceği bir model olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Aldığınız ya da hazırladığınız bir projeyi planlarken en başından size en uygun tarihleri ve saat dilimlerini seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bir web sitesi açmak, fotoğraf çekmek ya da affiliate ortaklığı gibi işlerde proje odaklı çalışabilirsiniz. Proje bazlı çalışmanın en temel avantajı tam zamanlı işi olanların da ek gelir elde etmek için bu tür bir işi yapabilmesidir. Hafta sonları, tatil günleri ve mesai dışı saatlerde rahatlıkla projeye yönelik çalışmalar yapılabilir.

Yarı Zamanlı Çalışmak

Yarı zamanlı ya da part-time olarak bilinen çalışma şekli genellikle öğrenciler ve zaman sorunu yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Öğrencilerin yanı sıra çocuğunun okulda olduğu saatlerde çalışmak isteyen anneler için de oldukça uygun olan bu çalışma yöntemi ile farklı işler yapılabilir. Projelendirerek çalışabileceğiniz her işi yarı zamanlı olarak da yapabilirsiniz. Çeşitli firmalarda ya da iş yerlerinde yarı zamanlı çalışmak doğrudan para kazanmayı sağlarken; proje odaklı bir işi yarı zamanlı planlamak para kazanmak için bekleme süresi gerektirir. Ek gelir elde etmek ya da tam zamanlı bir işi olmadığı için para kazanmak isteyen kişiler yarı zamanlı çalışırken farklı işlere yönelebilirler. Bu işleri seçerken içerisinde olduğunuz durumu değerlendirerek karar vermelisiniz. Bir kafede part-time çalışmak size hızlı bir şekilde gelir getirirken uzun vadede istemediğiniz bir iş olmaya başlayabilir. Ancak belirli bir birikiminiz varsa ya da para kazanmak için aceleniz yoksa yukarıda bahsettiğimiz iş seçeneklerinde bir ya da birkaç tanesini değerlendirerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu da size uzun vadede kendi işinizi yaparken para kazanma şansı sunar ve daha kabul edilebilir bir çözümdür.

Ek Gelir Elde Edecek İşlerde Çalışmak

Ek gelir elde edecek işler genellikle tam zamanlı çalışanların tercih edeceği türde işlerdir. Bu işleri çok fazla çeşitlendirmek mümkündür ancak tam zamanlı çalışanların ek gelir elde ederken mutlaka dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Tam zamanlı çalışan birisi iş yeri ile yaptığı sözleşmeye göre farklı bir işte çalıştığı için hem işten çıkarılabilir hem de tazminat ödemek durumunda kalabilir. 657’ye bağlı olan memurlar için ek gelir elde etmenin şartları net bir şekilde belirlenmiştir. Eğer memuriyeti olan birisi ek gelir elde etmek istiyorsa Fikri Hak ve Mülkiyetler yönetmeliğinde yer alan bir işe yönelebilir ancak bunun dışında bir işe yönelmesi doğru olmayacaktır. Özel sektörde çalışan birisi ise iş Kanunu’na göre kısıtlanmamış olsa bile çalıştığı iş yeri ile yapmış olduğu sözleşmeye sadık kalarak ek gelir elde etmelidir. Sözleşmede aksi belirtilen bir durum söz konusu ise ek gelir elde etmek uzun vadede ciddi riskler doğurabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler