Mavi̇

1991 Yılında Faaliyetlerine Mavi Jeans Olarak Başlayan Firma; Günümüzde Mavi Markasıyla Yola Devam Ediyor Ve Hem Yurt Içinde Hem De Yurt Dışında Bayilik Veriyor

MAVİ Bayilik Destekleri 6/6

Reklam Desteği
Yer Seçimi
Bölge Koruması
Pazarlama Desteği
Eğitim Desteği
Personel Desteği

MAVİ Bayilik Şartları

Gerekli Kriterlere Sahip Lokasyon Bulmak
Yatırım Sermayesine Sahip Olmak
Mavi Vizyonunu Benimsemek

MAVİ Bayilik Açıklaması

Mavi Bayilik Hakkında

Türkiye’nin en önemli yerli markalarından biri olan ve 1991 yılından bu yana sürekli artan bir başarı ivmesiyle faaliyetlerine devam eden Mavi; yurt içinde ve yurt dışında bayilik veren firmala rarasında yer alıyor. 

15 Haziran 2017 tarihinde halka açılan ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Mavi franchise ağı sayesinde dünya genelinde birçok ülkede faaliyetlerine başarıyla devam ediyor. Reklam kampanyalarında oynattığı birbirinden ünlü isimlerle moda algısını bir üst noktaya taşıyan; Jean koleksiyonları kadar erkek ve kadın aksesuarları ile de beğeni toplayan marka Türkiye’de sektör liderleri arasında yer alıyor. 

Mavi bayilik veriyor mu?” sorusu firmanın artan satışları ve cirosunun yüksekliği karşısında bu aralar sıklıkla gündeme geliyor. Mavi’nin web sitesinde franchise verdiği ile ilgili detaylı bir bilgi bulunmuyor. Ancak Türkiye’de toplam 360 mağazası bulunan markanın yalnızca 73 franchise mağazasıyla hizmet verdiği bilgileri web sitesinde yer alıyor. 

Genellikle mağazalarını kendi bünyesinde açan firmanın ürünleri 500’den fazla satış noktasında tüketicilerle buluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Kıtası, Rusya ve Kanada olmak üzere dünya genelinde hizmet veren Mavi; Türkiye’de her yıl 26 yeni mağaza açmayı hedefliyor. 

Türkiye’nin en kalabalık illerinde; en kalabalık illerin en işlek caddelerinde ve marka değeri yüksek AVM’lerde bulunan Mavi mağazalarının cirosu gün geçtikçe artıyor. 

Mavi Bayilik Şartları

Mavi bayilik almayı düşünen girişimcilerin ilk olarak yatırım bedelini karşılaması gerekiyor. Mavi bayilik ücretleri ile ilgili internette net bir bilgi yer almıyor; üstelik firma yetkililerine de ulaşmak zor olduğu için bu konuda somut bir rakam veremiyoruz. Bu aşamada en büyük referansımız Mavi mağazalarının ortalama alanı oluyor. 2017 verilerine göre Mavi mağazalarının ortalama alanı yaklaşık 484 m2 olarak açıklanıyor. Buradan çıkarılabilecek sonuç ise Mavi franchise isim bedeli istemese dahi girişimcilerin ciddi bir yatırım tutarını gözden çıkarmaları gerekiyor. 

Mavi bayilik şartlarıdoğal olarak girişimcileri epey zorlayacak nitelikler taşıyor. Mağazanın ön cephesinin belirli bir metreye sahip olması, mağazaların tavan yüksekliği, mağazaların alanı işletme kira bedellerini yükseltiyor. Mavi mağazalarında çalışan personellerin sayıca fazla olma gereksinimi de yatırımcıların personel harcamalarını arttırıyor. 

Mavi bayilik şartları ile ilgili en genel şekilde bilinmesi gerekenler bunlardır. Ancak marka yatırımcılarında tecrübe, iş hayatında başarı ve Mavi değerlerine bağlılık gibi ek nitelikler olmasını da talep etmektedir. Hali hazırda kendi mağazalarını kendi açma eğilimi gösteren Mavi; şüphesiz franchise zincirine girmek isteyenleri epeyce zorlamaktadır. 

Mavi Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

Mavi diğer perakende aktörlerine göre çok kısa zaman içerisinde çok hızlı büyümesiyle tüm dikkatleri üzerine çevirdi. Türkiye pazarındaki dünyaca ünlü rakiplerini geride bırakmayı başaran marka; tasarımın gücüyle birbirinden kaliteli kreasyonları ardı ardına çıkardı. Ürünleri kaliteli ve çok çeşitliydi. Kadınlar, erkekler ve çocuklar için özgün tasarımlara hayat veren Mavi elde ettiği başarılarla hiçbir zaman yetinmedi.

Mavi, ürün kalitesiyle birlikte ürün çeşitliliğini de arttırdı. Fiziksel mağazalarındaki satışları online sitesinde yaptığı satışlarla bir kat daha arttırdı. Özellikle reklam kampanyalarıyla çok ama çok dikkat çekti. Gençlerin idollerini reklam yüzü olarak kullandı. 

Kurulduktan sonra 5 sene içerisinde Türkiye’de Pazar liderliğini ele geçirip gözünü Amerika ve Avrupa’ya dikti. Hedefler büyük olunca müşteri sadakat programı oluşturdu. Kıvanç Tatlıtuğ, Adriana Lima, Barbara Palvin, Kerem Bürsin, Serenay Sarıkaya, Jordan Barrett ve İlker Kaleli gibi ünlü simalarla işbirliği yaptı. Vizyonunu ilerletmeye devam eden Mavi; günümüzde de başarılarıyla en beğenilen markalar arasındaki yerini korumayı sürdürüyor. 

 

MAVİ Bayilik Verdiği Bölgeler

Tüm Türkiye
BAŞVUR