Market Bayiliği Kazançlı Mıdır?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:53

700 milyar TL’lik bir pastadan pay almak istemez misiniz? Doğru markaların bayiliklerini alarak açacağınız marketlerle; yatırımlarınızın karşılığında sürdürülebilir başarı elde edebilirsiniz. 

Market Bayiliği Kazançlı Mıdır?
Enes Öksüz admin

Eskiden bakkallarımız vardı; gider sohbet eder, paramız varsa nakit öder yoksa veresiye yazdırırdık.

Çocuklara para üstünü şeker, sakız ve çikolatayla ödeyen; kimi zaman dertleştiğimiz, kimi zaman beraber güldüğümüz bakkallarımız artık sayıca azaldı. 

Bakkalların azalmasıyla birlikte, kültürümüzden bir parça da gitmiş oldu.

Hâlâ var  bakkallar, ancak eskisinden daha çok var olma mücadelesi içindeler, daha stratejik hamleler yapmak ve kazançlarını büyük marketlerle paylaşmak zorundalar. 

“Ne değişti?” derseniz;

Malumunuz, büyük hipermarketler girdi hayatımıza. Alternatiflerimiz çoğaldı, kredi kartıyla ödeme imkanları cezbedici hale geldi; büyük kampanyalar, bazı ürünlerde ciddi indirimler derken kısa sürede tüm tercihlerimiz değişime uğradı. 

Artık hafta sonu aktivitesi olarak alışverişe gidip, market ziyareti yapmaya başladık.

Büyük sermaye bu eğilimin kokusunu aldı ve hiper marketleri AVM’lere taşıdı. 

Açıkçası danışıklı dövüş gibi, herkes bu değişimden kendince bir pay çıkardı. 

Sektör Onların Elinde!

Martket Bayiliği Veren Firmalar

Açıldıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde büyük marketler piyasaya şekil vermeye başladı. Şuan inanılmaz büyük bir sektörü ellerinde bulunduruyorlar. 

Peki hiç mi alternatifleri yok, insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için illa ki en büyük marketlere mi gitmek zorundalar?

Hayır. Bir süre bu şekilde gitti, kabul ediyoruz. 

Ancak insanlar da geçen zamanla birlikte tercihlerini farklılaştırmaya başladılar. 

En azından girişimcilerin yüzünü güldürecek denli büyük bir kitle, artık daha küçük marketleri tercih eder hale geldi. 

Bayilik Veren Marketler Hala Çok Kârlı

Süpermarket Bayiliği Veren Firmalar

Büyük şehirlerde ya da küçük yerleşim yerlerinde insanlar her daim en büyük marketlere gidip alışveriş yapmak istemiyorlar. 

Markete gitmek “gezmek” ile bütünleşen anlamını yitirmeye başladı; ki bu daha küçük işletmelerin kazancını arttırdı. 

Evlerine yakın, yine alternatifleri olan, farklı ürünleri bulabilecekleri, ihtiyaçlarını tek seferde alıp evlerine dönebilecekleri marketler son dönemde eskisinden daha çok revaçta. 

Perakende sektörünün yaklaşık 700 milyar TL’lik bir ciroya sahip olduğu düşünüldüğü zaman hipermarketler dışındaki marketlerin de kazançlı olabileceği çıkarımını yapmak; takdir edersiniz ki hiç de zor değil. 

Market Veren Firmalar Yatırımlarınız için Doğru Adres Olabilir!

Süper Market Bayiliğindeki Karlılık

Bu görüşümüzün sonuna kadar arkasındayız. 

Sebze, meyve ver her türlü perakende gıdanın bulunduğu küçük ya da orta ölçekli bir market bayiliği açarak kazançlarınızın gün be gün arttığına tanık olmanız hayal değil!

Ancak yine, her zamanki gibi dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var. 

Lokasyon Seçimi Vezir de Eder…

Aklınıza koydunuz, market bayiliği açacaksınız. Akabinde sormanız gereken en önemli soru şu; “Nereye market bayiliği açılmalı?”

Bu soruya verilecek cevaplar sizin yatırımlarınızın sonucunu doğrudan etkileyecektir. 

Market bayiliği açmak istiyorsanız elbette kalabalık nüfus önemli, ancak kalabalık lokasyon kadar marketi açacağınız konumdaki rekabet gücünüz de çok ama çok önemli.

Peki rekabete dayanabilecek misiniz?

Şöyle örnekleyelim, bazı yerlerde üç dört tane hiper market zinciri birbirleriyle yarışır. O lokasyonda hem rakiplerinin pastasından pay almayı hem de kendi reklamlarını yapmayı amaçlarlar. 

Hepsinin birlikte bulunduğu yerlerde işletmenizi açıp, maceracı ruhunuzu tatmin etmenin bir anlamı var mı?

Bizce yok. Elbette büyük market zincirlerine kafa tutacak başarıları elde edeceğinize inanıyoruz; ancak başlangıç için kendilerinden şiddetle uzak durmanız gerektiği kanısındayız. 

Neticede 700 milyar TL’lik bir pastadan pay almaktan bahsediyoruz, başlangıçta daha basit hedefler koymanızın getirisi daha yüksek olabilir. 

Bu marketlerin bulunmadığı ya da seyrek mağazalaşmaya gittikleri lokasyonlar sizin için uygun olabilir. 

Lokasyon seçiminden sonra diğer önemli bir konuda bayiliğini alacağınız firmadır. 

Market Bayiliği Veren Firmayı İyi Araştırın

Bayilik şartları neler, hangi tedarikçilerle çalışıyorlar, çalıştıkları markaların fiyat politikalarıyla hedef kitlenin tercihleri uyuşuyor mu, market bayiliği alınacak markanın imajı pozitif mi?” gibi soruların yanıtlarını doğru cevaplamanız, başarı yolunda kilit öneme sahip olacaktır. 

Köfteci Bayilikleri başlıklı bir önceki makalemizde ülkemizin sevilen yemeği köfte üzerine geliştirilmiş bayilik fikirlerine göz attık.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler