KOSGEB Çalışma Mantığı ve Krediler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:30

KOSGEB kredileri ve hibeleri nelerdir, nasıl alınır? Bu yardımlar özellikle büyümeye çalışan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri için neden önemlidir?

KOSGEB Çalışma Mantığı ve Krediler
Enes Öksüz admin

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, ülkemizde yer alan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü, rekabet gücünü, etkinliğini artırmak ve bu işletmelerin büyümesini sağlamak için kurulmuş bir kamu kurumu. KOSGEB sağladığı çeşitli destekler, danışmanlık hizmetleri ve gerekli eğitimler ile sadece mali olarak değil işletme kültürü oluşturulmasında da yardımcı oluyor. KOSGEB genel olarak geri ödemesiz hibe ve faizsiz geri ödeme seçenekleri ile küçük ve orta ölçekli işletmecilerin yanında yer alıyor. Bugün küçük ve orta ölçekli işletmeler için KOSGEB destekleri çok önemli katkılar sağlıyor.

Kredi Alma Süreci

KOSGEB kredisi almanın birden fazla yolu bulunmaktadır. KOSGEB’in hali hazırda vermekte bulunduğu bazı krediler bulunmaktadır. Bu krediler 50.000 TL, geri ödemesiz hibe şeklinde ve 100.000 TL faizsiz, geri ödemeli iş yeri açma kredileridir. Diğer taraftan KOSGEB esnaflara 50.000 TL’lik faizsiz işletme kredisi de verebilir ancak bu kredinin başvuru süreci daha farklıdır. KOSGEB’ten 50.000 TL, geri ödemesiz kredi alabilmek için KOSGEB’in açmış olduğu uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmak ve kurs bitiminde işletmecilerin bir iş planı yapması gerekir.

Önerilen İçerik: İşletme Planı Nasıl Oluşturulur?

İş planı kabul edildiğinde ise işletmeciler 50.000 TL geri ödemesiz kredi almaya hak kazanırlar ayrıca bunun yanında talep edildiği takdirde 150.000 TL faizsiz kredi desteği de verilmektedir. KOSGEB, esnaf grubunda yer almakta olan neredeyse hemen her sektöre kredi ve hibe vermektedir. Esnaflık ile geçimini sağlayan ya da üretim yapan herkes KOSGEB’e kredi ya da hibe için başvurabilir. KOSGEB’e başvuracak olan işletmelerin yıllık cirosunun 50 Milyon TL’yi geçmemesi ve işletmede çalışan sayısının 250’den fazla olmaması gerekir.

Kredi Süreci ve Sonrası

KOSGEB kredisine almaya hak kazanan kişiler, krediyi aldıktan sonra KOSGEB tarafından denetlenir. Hibenin amacına uygun kullanıldığını, kredinin zamanında geri ödenip ödenemeyeceğini  görebilmek için KOSGEB müfettişleri zaman zaman denetleme yapabilirler.

Denetimler, desteğin devam ettiği 3 sene boyunca sürer. Denetimde görülen bazı sorunlar sonucunda KOSGEB kredi desteğini kesme tasarrufuna sahiptir. Çeşitli bankalara kredi borcu olan kişiler de KOSGEB desteği için başvuruda bulunabilir. 50.000 TL’lik hibe başvurularında kredi borcu olması herhangi bir problem yaratmaya bilir ancak 100.000 TL’lik geri ödemeli kredi başvurularında KOSGEB ve KOSGEB’in anlaşmalı olduğu banka başvuran kişinin kredi sicili ve risk durumuna göre bir değerlendirme yapar.

Kredi ödemeleri problemli olan ya da limiti düşük olan kimselere 100.000 TL’lik geri ödemeli kredinin çıkma olasılığı oldukça düşüktür. KOSGEB desteği bütün illerdeki işletmelere verilmektedir ancak bazı illerde destek oranı %65 iken diğer illerde bu oran %70lere kadar çıkabilmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Antalya gibi büyükşehirler, KOSGEB desteklerinde ilk sıralarda yer alıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler