Kendi İşinizi Kurmak mı Yoksa Franchise Almak mı?

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:21

İş sahibi olmak isterken her ihtimali en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Franchise almak ya da sıfırdan kendi işinizi kurmak farklı açılardan avantajları ve dezavantajları olan iş sahibi olma yöntemleri.

Kendi İşinizi Kurmak mı Yoksa Franchise Almak mı?
Metehan Avcı user

Kendi işine sahip olmak pek çok insanın hayalidir. Patronu ya da çalışma arkadaşları ile anlaşamayan, yaratıcı ve inovatif fikirleri olan,  bir işin daha iyi yapılabileceği ile ilgili fikirlerini aktaramayan ya da kabul ettiremeyen insanların aklında bir gün kendi işine sahip olma fikri her zaman vardır. Bu doğrultuda planlamalar yapan ve sermayesini hazırlayan kişilerin karşısına çıkan temel soru ise sıfırdan bir iş kurmak mı yoksa franchise almak mı? sorusudur. Bu sorunun cevabını dünyanın dört bir yanında iş kurma noktasında düşünen herkes merak ediyor. Ancak bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değil. Siz de kendiniz için doğru olan kararı verme aşamasındaysanız ya da planlarınızı kararınıza göre şekillendirmeyi düşünüyorsanız iki yöntemin de avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz gerekir.

Franchise Almak

Franchise veren firmalar en azından bir kez size verecekleri işi ve fikri hayata geçirmiş, başarılı olmuş ve büyütme kararı almıştır. Bu noktada yaptığınız yatırımın hali hazırda başarılı olmuş bir işe gittiğini bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Franchise vermenin doğasında olan başarılı prototip geliştirme sayesinde sürecin nasıl ilerleyeceği, gelişeceği ve kâr edebilir hale geleceğini deneyimleyen insanlarla birlikte bir işe girmek çok ciddi güven verir. İyi bir franchise bilgilendirme belgesi hazırlayan; süreçlerde destek vermeye özen gösteren, lokasyon seçiminden insan kaynaklarına kadar değerlendirmelerde yanınızda olacak bir franchise sistemine dahil olduğunuz zaman işinizi kolayca kurup, para kazanamaya başlarsınız.

Amerika’yı yeniden keşfetmenin stresi olmadan para kazanmaya başlamak güzel olsa da bunun da dezavantajları olduğunu bilmeniz gerekir. Nihayetinde franchise almak markanın kullanım haklarını bir dönem için kiralamak demektir. Sözleşme yenileme zamanı geldiği zaman tekrar ödeme yapmanız gerekir. Sözleşmenizde varsa pazarlama ve reklam giderleri için cironuzdan yüzde verirsiniz ve tüm bunlar aslında sizin sadece bir dönemliğine sahip olduğunuz markanın büyümesi ve daha bilinir olması için yapılan ödemelerdir. Günün sonunda siz güvenli sularda para kazanıp, işinizi kurmuş olsanız da bu işi geliştirmek ve daha kârlı hale getirmek marka haklarına sahip olan kişinin elindedir.

Franchise sahibi olmanın bir diğer dezavantajı da marka değerine bir başka franchise zarar verdiği takdirde sizin de bu durumdan etkilenme ihtimalinizdir. Bu dezavantaj marka haklarına sahip olan kişi için de ciddi bir risk oluşturur. Sözleşmede mutlaka markaya zarar verecek davranışlara karşı ciddi yaptırımlar olduğundan emin olmanız gerekir. Yaptırımsız bir sözleşmede markaya zarar veren kişinin marka haklarına sahip olmaya devam etmesi ve tüm franchise alanların bu durumdan olumsuz etkilenmesi riski vardır.

Kendi İşini Kurmak

Kendi işini kurmak, hayallerini gerçekleştirmek ve sıfırdan başlamanın tadını çıkarmak bazı insanlar için önemlidir. Tüm bunlar oldukça heyecan verici olsa da bazılarımız için korkutucu ya da cesaret kurucu olabilir. İş kurmaya karar verme noktasında daha önce yapılmayan ya da benzersiz kılmak için fikirlerinizin olduğu bir iş fikriniz varsa ön plana çıkar. Ancak işlerin nasıl yürüdüğünü ve kararların neler olacağını kontrol etmek isteyenler için kendini işini kurmak franchise almaktan çok daha önemlidir.

İş kurmanın en büyük dezavantajı, sürecin avantajında bahsedilen heyecanı yaratan sıfırdan başlama gerçeğidir. İşi gerçekleştirmek, marka oluşturmak, markayı bilinir kılmak ve işi büyütmek çok sayıda karar vermek anlamına gelir. Her kararın doğru olması ile birlikte başarı elde edilir. Bu noktada sıfırdan başlamanın sermayeye ek olarak ciddi bir zaman, sabır ve güven gerektirdiğini de unutmamak gerek.

Yaratıcı bir fikirler iş kurmanın bir diğer dezavantajı da önünüzde model olarak alabileceğiniz bir örneğin olmamasıdır. Elbette girişimciler ve iş kuranlar için çok sayıda rehber ve kaynak bulmak mümkün. Bir girişimin ilk adımlarından yatırım alma ya da büyüme planları yapma süreçlerine kadar ve hatta sonrasını da konu olan pek çok faydalı kaynak var. Nihayetinde bu kaynakların genele ve ortalama durumlara hitap ettiğini göz önünde bulundurmalısınız. Sizin iş fikrinizin ve bu fikri hayata geçireceğiniz lokasyonun kendine has değerleri olduğu için karşılaştığınız durumlarda araştırma yapmanın yanı sıra ön sezilerinize de güvenmek zorunda kalacaksınız.

Franchise almak ya da kendi işini kurmak; iki sürecinde kendine has dinamikleri vardır, sizin kararlarınızın ve dikkatinizin oldukça önemlidir ve sürecin mutlaka bilirkişiler ile yürütülmesi gerekir. İyi bir franchise avukatı ya da danışmanı ile çalışmak franchise alma kararı verdiğiniz süreçte size destek olacaktır. İş kanunu, vergilendirme, marka oluşturma gibi alanlarda da kendi işinizi kurarken yardım almanız da bir diğer tercihinizde size yol gösterecektir.

Kaynak Link: https://www.inc.com/quora/starting-a-business-vs-buying-a-franchise-how-to-tell-which-is-right-for-you.html

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler