Bugün hem özel hayatımızda hem de profesyonel hayatımızda neredeyse herşey dijitalleşmiş durumda. E-posta gönderiyoruz, dijital imzalar atıyoruz, görüntülü toplantılara katılıyoruz hatta internet üzerinden konferanslar veriyoruz. Ancak dijital çağın yakın zamanda değiştiremeyeceği bir şey var sa o da kartvizitler. Geleneksel kartvizitler hala daha önemli ve nereye giderseniz gidin cebinizde kartvizitinizi taşısanız iyi edersiniz. Kartvizitin taşıdığı anlam bu kadar büyük olduğu için kartvizitinizin nasıl olduğu da çok önemlidir. İşletmenizin imajını yansıtacak, akılda kalacak ve diğer kartların arından sıyrılacak bir kart sizi daha kolay ulaşılabilir yapacaktır. Sizi ve sektörünüzü doğru bir şekilde yansıtan kartvizit sizin için mükemmel kartvizittir. Mükemmel kartvizit için yapılması gerekenler ise oldukça basittir.

Tasarım

Bir kartvizitte tasarım son derece basittir. Kartvizit ile çok küçük bir alanda kendinizi çok büyük bir şekilde anlatmanız gerekir. Ayrıca kartvizitin tasarımı sade olmayacaksa şirket antetli kağıdı, broşürü, internet sitesi gibi diğer değerlerinizle aynı tasarım dilinde olması gerekir. Eğer kendiniz tasarlamayı bilmiyorsanız bu iş için gereken beceriye sahip profesyonel bir tasarımcıdan yardım alabilirsiniz.

Sadelik

Kartvizitler genel olarak 8.5 cm x 5.5 cm boyutundadır. Ancak bu boyutların dışında kartvizitler de görmek mümkündür. Fakat bu kartvizitler bazı riskler içermektedir. Kartvizitler için hazırlanan kartlıklara daha büyük kartlar sığmayabilir ya da daha küçük kartlar kaybolabilir. Kartvizitinizde şirketinizin logosunu çok büyük yapmayın. Kartınızı çok küçük yapmayın ve kartınızda boşluklar kullanmaktan kaçınmayın. Kolay farkedilebilir olmak için kartlarınızın köşelerini yuvarlatabilirsiniz. Alışılagelmiş şekillerin dışında ve boyuttaki kartlar diğer kartlara göre daha pahalıya üretildiğini unutmayın. Kartınızın şekli ne olursa olsun üzerinde yazan yazıların okunaklı olması gerekir. Bu yüzden sade ve okunabilir bir fontta olmasına dikkat etmelisiniz.

Bilgiler

Kartınızın üzerinde yer alacak bilgiler konusunda son derece seçici olmalısınız. Mükemmel bir kartın üzerinde şirketinizin logosu, adınız, telefon numaranızın ve e-posta adresinizin mutlaka olması gerekir. Kartın alanı izin veriyorsa bu bilgilerinizin yanında işletmenizin adresini, faks numarasını, kişisel cep telefonu numaranız ve şirketinizin internet sitesi de yer alabilir. Kartınızın tasarımı gibi üzerinde yer alan bilgilerinizde açık ve sade olmalıdır. Kartınızı çok fazla doldurmamaya özen göstermeniz gerekir.

Kartın Arka Tarafı

Kartvizitlerin arkaları genelde boş olur. İnsanlar genellikle kartvizitlerin arka taraflarını kontrol etmezler. Bu yüzden kartlıklarda kartın arka tarafının boş olduğu varsayılarak tasarlanmıştır. Ancak son yıllarda kartvizitin arka kısmında da çeşitli şeyler yer almaktadır. Bazı kartvizit tasarımlarında şirketin logosu arka tarafta yer alabilir. Ayrıca şirketlerin sloganları da kartvizitlerin arka tarafında yer alabilir. Bunu yaparken ölçülü olmaya dikkat edin. Çünkü bazı tasarımlar ile kartviziti amacının dışına çıkararak bir reklam broşürüne dönüştürebilirsiniz. Bu kartvizitlerde en çok yapılan hatalardan birisidir.