İşleyen Bir Franchise Sistemine Katılmanın Artıları ve Eksileri

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:09

Güçlü bir franchise sistemine katılmak size çekici gelebilir. Ancak bu sistemlere dahil olmadan önce sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

İşleyen Bir Franchise Sistemine Katılmanın Artıları ve Eksileri
Metehan Avcı user

İyi tasarlanmış ve başarılı bir şekilde yönetilen bir franchise sistemine yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman avantajlar dezavantajlardan daha ağır basar. Daha önce iş sahibi olmadıysanız ve kendi işinizi kurma arzusu içerisindeyseniz bir iş sahibi olmak için harika bir yol bulmuş olsanız da her işin kendine özgü riskleri olduğunu unutmamanız gerekir. Dahil olmak istediğiniz franchise sistemimin sizin için uygun olup olmadığını anlamanız gerekir. Bununla birlikte işlerin yürütülmesi ile ilgili kararlarda söz sahibi olmak isteyen ve işi geliştirme noktasında kendi fikirlerine güvenecek kişiler için franchise sistemine dahil olmak yanlış bir seçimdir.

Franchise sisteminin sizin için doğru olacağına karar vermiş olsanız bile bu sisteme dahil olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak önemlidir.

İşleyen Bir Franchise Sistemine Dahil Olmanın Avantajları

Franchise aldığınız zaman başarılı olmanız büyük ölçüde seçilen franchise verenin yetenekleri ve sisteme dahil olan diğer franchise alanların performansları ile doğrudan bağlantılıdır. Olgunlaşmamış ya da gelişmekte olan bayiler olağanüstü fikirlere sahip olabilir ancak deneyimsiz olmak çoğu zaman sermaye ve destek yetersizliği ile birleştiği zaman sorunlara neden olabilir. Yeni bir franchise sistemine dahil olmanın kendine özgü faydaları olsa da bu yazımızda halihazırda işleyen bir franchise sistemine dahil olmanın avantajlarına yoğunlaşacağız.

Marka Bilinirliği

Hem ana işletme hem de bayiler fark etmeksizin bir marka söz konusu olduğu zaman hedef kitlenin talep ettiği belirli bir kalite ve istikrar vardır. İşleyen ve saygın franchiselarda ürün ve hizmet açısından beklentiler karşılandığı için insanlar tercihlerini daha rahat yaparlar ve daha az risk almış hissederler. Bilinen bir markanın dahil olduğu sistemde tüketici her bayide aynı kalitede hizmet ya da ürün alacağını düşünür. Bunun yanı sıra çalışma saatleri, ürün veya hizmet fiyatları, fiyat politikası gibi konularda da markadan tutarlılık beklenir. Bu nedenle marka bilinirliği olan bir franchise sistemine dahil olduğunuz zaman potansiyel hedef kitlenin güvenini kazanarak yola çıkarsınız. Marka bilinirliği ile ürün/hizmet kalitesinin kıyaslanmaması gerekir. Her kalite segmentinde tercih edilen pek çok marka olduğu unutulmamalıdır. Markanın tercih edilmesinin en temel nedeni standartları koruması olduğu için insanlar bilinen markalara karşı daha yüksek güven duygusuna sahip olurlar.

Mevcut Müşteri Kitlesi

Tüketiciler bekledikleri kalite ve fiyat dengesinin farkındadırlar ve bu beklentilerini karşılayacak yerlerden ürün veya hizmet almayı tercih ederler. Bu sistemdeki diğer franchise şirketler tarafından oluşturulan marka bilinirliğine bağlı olarak ortaya çıkan müşteri kitlesinden yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Pazardaki daha büyük oyuncularla rekabet etmek kolaylaşır. Saygın bir franchise sisteminin bir parçası olmak aynı zamanda franchise veren tarafından geliştirilen sistemi kullanmak anlamına gelir. Sistemi kullanmak, potansiyel müşterilerinize her lokasyonda aynı kalitede ürün veya hizmet beklentisini doğrulayan bir mesaj verir. Bu sisteme dahil olduğunuz zaman büyük işletmelerin ürün ve hizmet çözümlerinde tercih edilmeniz kolaylaşır.

Başlamanıza Yardımcı Olur

İyi yapılandırılmış ve yönetilen franchise sistemleri size pek çok açıdan destek verir. Lokasyon seçimi, mağaza tasarımı, inşaat detayları, düşük ekipman maliyeti, yönetim ve personel eğitimleri, pazarlama ve reklamcılık planlamaları ile işinizi başarılı bir şekilde başlatmak için ihtiyacınız olan her adımda bu sistemler yardımcı olur. Başlangıç aşamasında özellikle deneyimsiz yeni girişimciler için bu tür destekler almak çok değerlidir. Hata yapma ihtimalini azaltırken, işin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken pek çok noktanın altını çizerek yol gösterir.

Devam Eden Faydalar

Franchise aldığınız zaman markadan genel merkez ve saha desteği alırsınız. Bu başarılı ve işleyen bir franchise sistemine dahil olmanın sürekli getirilerinden birisidir. Bununla birlikte franchise tarafından yapılan anlaşmalar maliyetlerinizi düşürecektir Envanter ve malzemeler için gerekli olan desteği sunan franchise firmaları, tüm bayilerini düşünerek satın alma vaadinde bulunurlar. Bu da pek çok rakibinizden daha düşük maliyetle satın alma yapmanızı mümkün kılar.

Markanın Pazarlama Gücü

Profesyonel bir pazarlama planına sahip olmak önemlidir. Bu sayede doğru mesajı en doğru şekilde iletmek mümkün olur. Franchise verenler, bünyelerinde yer alan franchiseları marka fonu benzeri bir fona dahil ederek sistemi güçlü bir şekilde tanıtacak pazarlama faaliyetleri gerçekleştirirler. Ulusal ya da bölgesel düzeyde yapılan reklamlar sayesinde bir bayinin tek başına karşılayamayacağı pazarlama faaliyetleri kolay bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Bununla birlikte franchise verenler oluşturdukları marka fonu ile büyük açılış organizasyonları düzenleyebilirler. Bağımsız bir yeni girişimcinin tek başına karşılamasının mümkün olmadığı bütçeleri bu sayede oluşturmak mümkün olur.

Markanın pazarda payının olması rekabette oldukça güçlü bir avantajdır. Franchise sisteminde birleştirilmiş harcama gücü olarak da tanımlanan reklam ve pazarlama fonlaması sayesinde pazarda büyüme için gerekli hamlelerin yapılmasını sağlar. Bu hamleler ile birlikte stratejik bir büyüme elde edilir. Her bayi markanın elde ettiği büyümeden kendi payına düşeni alır ve rakiplerinden bir adım öne geçer. Pazar payını büyütmek ve belirli bir kitle hacmi oluşturmak rakipleriniz için zorlayıcıdır. Çünkü markanız müşteriler tarafından daha güvenilir ve ulaşabilir bir noktaya ulaşmış demektir.

Yüksek hacimli bir hedef kitle ve tanınmış bir marka insanların daha çok çalışmak istediği bir yer olmanızı sağlar. Ayrıca birçok yerel franchise, diğer franchise sahiplerinin iyi çalışanlar aradığı sekmeleri tutar ve fırsatlar ortaya çıktığı zaman çalışanlar bile paylaşılabilir.

 İşleyen Bir Franchise Sistemine Dahil Olmanın Dezavantajları

Bir franchise sahibi olmak işin her zaman güllük gülistanlık olacağı anlamına gelmez ve daha önce de belirttiğimiz gibi franchise almak herkes için en doğru seçim değildir. Franchise alan olarak bu sistemdeki rolünüzü anlamanız çok önemlidir. Ayrıca franchise verenlerin hepsi aynı değildir. Bir franchise veren size müthiş bir fırsat sunarken diğeri ise işlerin hayallerinizdeki olmamasını sağlayabilir. Şimdilik işleyen bir franchise sistemine dahil olmanın ne tür dezavantajları olduğunu inceleyelim.

Bağımsızlık Kaybı

Franchise almak işinizin nasıl yürütülmesini istediğinize ilişkin bazı temel kararları vermekten vazgeçmeniz anlamına gelir. Sisteme yeni ürünler ve hizmetler ekleyemezsiniz ya da sunmak istemediğiniz bir ürünü ve hizmeti sistemden çıkaramazsınız. Franchise veren çalışma saatlerinizi belirleyebilir, fiyat politikası konusunda etkilidir. Envanterinize almak istedikleriniz olduğu noktalarda bile zorluklar yaşayabilirsiniz. Anlaştığınız bir satıcı belirli bir döneme özgü güzel bir fiyat sunduysa eğer bu satın alım franchise veren tarafından onaylanmıyorsa işlemi yapamazsınız. Bazı insanlar için bağımsızlık kaybı oldukça ciddi bir dezavantajdır. Franchise sistemleri, marka kurallarını belirleme hakkını sistem sahiplerinin ellerinde tutacağı şekilde yapılandırılır. Bu nedenle franchise alan kişiler işlerini franchise veren tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda yönetmek zorundadır. Bu tür bir özgürlük kaybı sizin tahammül edemeyeceğiniz bir durumsa franchise almamalısınız. Bu size hem para kazandırmaz hem de mutsuz olmanızı sağlar.

Aşırı Bağımlılık

Franchise alanlar sisteme bağımlı hale gelirler. Franchise sahibi marka standartlarına göre nasıl çalışmanız gerektiğini belirlerken, işinizi günlük olarak yönetmek ve işletmek franchise alanın sorumluluğunda olmaya devam eder. Bayilikler başarıları için tamamen sisteme güvendikleri zaman aşırı bağımlılık bir sorun yaratmayabilir. Bir franchise veren ulusal ve bölgesel büyük reklam kampanyaları yaparken franchise alan kişi yerel pazarlaması için yatırım yapmazsa hedef kitlede yer alan müşterileri işletmesine getiremeyebilir. Ayrıca franchise verenin destek ekipleri size karar verme sürecinde yardım etmek için hizmet verse de yine de günlük iş rutini tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. İşletmeyi yönetmeyi öğrenmek ve bunu yaparken sistem tarafından konulan kısıtlamalara uyum sağlamak ve franchise verene bağımlı hareket etmek başarı için gereklidir. Bunları bir arada yapamayacağını düşünen kişilerin franchise almayı bir kez daha düşünmesi iyi olacaktır.

Diğer Franchise Sahipleri

Markanın gücü ve bilinirliği bir franchise sistemine katılma nedenlerinden biri olmasına rağmen diğer franchise sahiplerinin performansı işiniz ve yatırımınız açısından büyük öneme sahiptir. Sunduklarınızın kalitesi ve tutarlılığı size müşteri getiren yegane değerleri olacağı için franchise alan kişilerin nasıl çalıştığı önemlidir. Bu tüm franchise sahiplerinin sadece kendi performansları ile değil aynı zamanda diğer bayilerin performansları ile değerlendirileceği anlamına gelir. Bir bayide meydana gelen bir sorun hedef kitlenin tüm bayilerde aynı sorunu yaşama ihtimalini göz önünde bulundurmasına neden olur Bu nedenle sistemin iyi bir sözleşmesinin olması, marka haklarını ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek kriz durumlarındaki yaptırımların markayı koruması önemlidir.

Gelir Beklentisi

Franchise sahipleri yaptıkları yatırımı göz önünde bulundurduklarında bir gelir beklentisi içine girerler. Ancak elde edilecek gelir bu beklentileri karşılamayabilir. Her yatırımın belirli bir geri dönüşü vardır. Franchise veren tarafından sunulan yatırım geri dönüşü planlamasına ek olarak siz de yatırımın ne kadar sürede geri döneceğine dair bir araştırma yapmalısınız. Aksi takdirde yanlış bir beklenti ile sisteme dahil olmak sizin için oldukça yıpratıcı olacaktır.

Franchising Eksikliği

Franchise sahibi ile franchise veren arasındaki sözleşme, franchise sisteminin nasıl işleyeceğini belirler. Genellikle bu anlaşmalar bir franchise verenin rekabetçi bir tehdidi karşılamak için gerekli değişiklikleri yapma yeteneğini etkileyecek kısıtlamalar içerir. Franchise verenler bir pazarda pay alamayabilir ya da işinizi yeni bir pazara götürmenize izin vermeyebilir. Çünkü başka bir franchise sahibi ele geçirilmeyecek bölgesel haklara sahip olabilir. Bu konu genellikle uluslararası düzeyde franchise veren sistemlerde çok sık karşınıza çıkacaktır. Franchise sistemleri ile ilgili yasaları yürürlüğe koyan ülkelerde franchise verenlerin davranışları kısıtlanmış olabilir.

Diğer Hususlar

Franchise almanın kısıtlamaları yukarıda bahsedilenlere ek olarak farklı zorluklar da getirebilir. İşletmecilikten ürün/hizmet seçimine kadar pek çok alanda kısıtlanmanın yanı sıra sistemin şartları da zorlayıcıdır. İşleyen bir franchise sisteminde sermaye gereksinimi genellikle yüksektir. Hedeflenen cirolar, ciro üzerinden yapılan reklam ve pazarlama ödemeleri uzun vadede zorlayıcı olabilir. Bağımsız pazarlamaya ilişkin kısıtlamalar, ek eğitim ve ekipman maliyetleri de franchise alanların potansiyel kazancını düşürecektir. Franchise sistemi tarafından sunulan sözleşmenin şartlarını iyi değerlendirmek, sözleşme yenileme ve fesih şartlarını inceleyerek uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek sizin için her zaman doğru seçimi yapma noktasında yol gösterici olacaktır.

Bunların tamamını göz önünde bulundurarak franchise almanın sizin için uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Sistemin sunduğu avantajları ve dezavantajları birlikte değerlendirmelisiniz. Herhangi bir franchise sistemini değerlendirirken sizin için neyin önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çevrenizde franchise alıp çok para kazanan ve mutlu olanlar insanlar görseniz de herkesin beklentisinin farklı olduğunu ve her sistemin kendine özgü dinamikleri olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Kaynak Link: https://www.thebalancesmb.com/joining-a-mature-franchise-system-1350239

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler