İşletmenizi Franchise Dönüştürmek İçin İhtiyacınız Olanlar

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:00

İşletmenizi franchise dönüştürmek için ihtiyacınız olanlar size büyüme planlarınızı yaparken yol haritası çizecek bilgilerdir.

İşletmenizi Franchise Dönüştürmek İçin İhtiyacınız Olanlar
Metehan Avcı user

İşinizi franchise sistemi ile büyütmek için zaman ayırır ve düzgün bir yatırım yaparsanız bu size büyüme için oldukça yüksek başarı getirebilir. Bir franchisor yani franchise veren olmak işinizi büyütmek için önemli bir miktarda sermaye ayırmanızı gerektirir. Pek çok insan büyüme sürecinde franchise vermeyi daha ekonomik olduğu için tercih etse de günün sonunda bir işi büyütmek için sağlam adımlar atmak adına belirli harcamalar yapılması gerekir. Yine de bir franchise ağı kurmak için harcamanız gereken miktar, doğrudan sizin tarafınızdan açılacak şubeler kadar masraflı olmayacaktır.

Ne Kadar Sürede Franchise Verebilirsiniz?

Franchise verme süresini hesaplamanın doğrudan bir formülü yoktur. Öncelikli ihtiyacınız olan süre ile ilgili genel bir yorum yaparken mevcut işinizin franchise vermeye hazır olduğunu göz önünde bulunduracağız. Franchise vermenin sizin için bir sonraki adım olduğuna karar verdikten sonra gereken planlamaları yapmak, prosedürleri tamamlamak ve yasal açıdan kendinizi güvene almak için yaklaşık olarak 4-5 ay gibi bir süreye ihtiyacınız olacaktır.

Karar verdikten sonra sırasıyla yapılması gerekenlere bakmamız gerekirse mevcut pazarınıza bağlı olarak bu alanda uzmanlaşmış bir avukat ile görüşmeniz gerekir. Yasal olarak hem sizi hem de franchise alanları bağlayacak; markanızı güvende tutacak, sizin haklarınızı koruyacak ve karşı tarafın markanıza zarar verebileceği davranışların sonucunda markanızın haklarını sorgusuz sualsiz geri alma hakkınızı elinizde tutmanızı sağlayacak bir sözleşme ile ilk adımı atabilirsiniz. Yasal olarak hazırlıklarınızı yaptığınız zaman resmen bir franchisor olursunuz.

Franchise vermek ise siz sözleşmenizi ve franchise şartlarınızı belirleyip hazırladıktan sonra atacağınız adımdır. Franchise vermek için öncelikle sisteminizi geliştirmelisiniz. Sözleşmenizde mutlaka markanızın kullanım haklarını ne kadar süreliğine ve hangi şartlar altında verdiğinizi detaylı bir şekilde belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra franchise bedeli, reklam ve pazarlama için yapılması gereken ödemeler, yenileme şartları ve fesih gerektirecek durumlarında sözleşmede yer alması gerekir. Franchise verirken sisteminizi nasıl aktaracağınızı da planlamalısınız. Sadece marka kullanım haklarını verip süreçten çekilebilirsiniz ancak bu çok tavsiye edilen bir durum değildir. Markanızın imajını göz önünde bulundurarak işletme şartlarından insan kaynaklarına, gerek görüyorsanız ürün tedariğinin nasıl yapılacağına kadar her detayı belirlemeniz gerekir. Kalite standardını korumak ve markanızın değerini kazandırmak için bu tür detayları planlamalısınız.

Tüm planlamalardan sonra ilk franchise satışınızın en geç 120 gün içerisinde yapılması beklenir. Franchise satışını yaptıktan sonra süreç devam eder. Lokasyon seçiminde franchise alan tarafa öneride bulunmalı, gereken eğitimleri tamamlamalı ve işletmenin kurulumu için gerekli olan sistemler hakkında bilgilendirmeler yapmalısınız. Franchise ödemesini aldıktan sonra sistemin eksiksiz bir şekilde kurulmasını sağlamak için yaklaşık 2 aylık bir süreye ihtiyacınız vardır bu süre lokasyon seçiminin yapılmasını bekleyecekseniz süreç daha da uzayabilir. İlk franchiseın verilmesi ve işler hale gelmesi tahmin ettiğinizden uzun sürebilir ancak bu yavaş olduğunuz anlamına gelmez. Detayları düşünmeniz ve markanızı doğru lokasyonda doğru kişiye teslim etmeniz için zamana ihtiyacınız vardır.

Franchise Almak İsteyenleri Nasıl Çekersiniz?

İlk franchise verme süreci uzun gözükse de aslında bu adımı attıktan sonra süreç daha kısa olacaktır. Hali hazırda başarılı bir prototip varsa ve bu prototip üzerinden ilk satışınızı yaptıysanız franchise almak isteyenlerini dikkatini çekersiniz. Doğru hedef kitleye uğraştığınız zaman kısa sürede bayilik sayınız artacaktır. Markanıza yatırım yapanlar için nitelikli bir yatırım alanı oluşturduğunuz zaman bayilik maliyetleriniz azalır. Franchise alan kişilerin bu yatırımı yapmasının temelinde size ve markanıza güven duymaları yatar. Bu yatırımlar yapılırken siz herhangi bir sermaye riski almazsınız, kendi iş yerinize zarar verecek ya da potansiyel iş hacminizi azaltacak bir adım atmazsınız ve iş ile alakalı büyük bir sorumluluk üstlenmezsiniz.

İlk franchise alanlar muhtemelen ilk iş yerinizdeki müşterileriniz ya da daha önceden tanıdığınız insanlar olacaktır.  İnsanlar tanıdığı ve güvendiği markalara yatırım yapma eğilimi gösterirler. Franchise almak özünde duygusal bir yatırımdır. Ancak ilk franchise alan kişi / kişiler markanıza dahil olmayı isteyen tanıdıklarınız ya da müşterileriniz iken sonrasında sisteminize dahil olacak kişilerin size ulaşabilmesi tamamen yaptığınız pazarlama ve tanıtım çalışmaları ile mümkün olacaktır.

Bir sonraki adımda sizin bir franchise fırsatı sunmanız ve bu fırsatı objektif veriler üzerinden değerlendirecek insanlarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu noktada mevcut franchiselarınızın başarısı, onlara vermiş olduğunuz taahhütleri ne kadar yerine getirdiğiniz, markanız altındaki franchiselar ile ne kadar ilgileniyorsunuz ve yönetim süreçlerine ne kadar destek veriyorsunuz tüm bu soruların cevapları sizi daha büyük bir yatırımcı kitlesine yaklaştırmak için beklentileri karşılayacak düzeyde olmalıdır.

Franchise almak isteyenler sürdürülebilir ekonomik fırsatlar sunan markalara yatırım yapmak istiyorlar. Eğer ilk franchise alan kişi başarılı olmazsa bundan sonra yeni satış yapmanız imkansıza yakın olacaktır. Yine de imkansıza yakın olma durumu yolun bittiği yer değildir. İlk franchise alan kişi finansal açıdan başarı elde edemedi ancak sizin ve sahip olduğunuz ekibin başarılı olduğunu düşünüyorlar. Bu durumda yeni franchiselar vermek zor değildir. Süreçte yeni franchise almak isteyenlerini nasıl bulacağınız ise sistemi geliştirmeniz ve nasıl pazarladığınız ile değişir. İlk franchiseın finansal açıdan neden başarısız olduğunu analiz etmek ve bu nedenleri ortadan kaldırarak sistemi geliştirmek yolunuza devam etmenizi sağlar.

Çoklu Birim Geliştirme

Her bir franchise sistemi tek bir birimde franchise teklifine sahip olacaktır. Ancak bireysel sahiplerin sistemi açması ve yönetmesi tam olarak ön görülerinizi gerçekleştirmeyebilir. Hedef kitleniz çok birimli bir yatırımcı ise teklifinizin içeriğinin bu yapıda yer alan yatırımcılara çekici gelmesi gerekir. Her yatırımcı sınıfı için aynı teklifi vermeniz ve aynı beklentilere sahip olmanız modern franchise tasarılarında anlam ifade etmez. Bu nedenle hangi yatırımcıları odağınızda tuttuğunuzu belirlemeniz gerekir. Bu kararı verdikten sonra teklifinizi revize edebilir ve sisteminizi genişletmenize izin verecek bir modele sahip olabilirsiniz. Yeni girişimcileri odaklayan bir franchise yapısında her adımda yer almanız ve kontrol sahibi olmanız işin ilerlemesi açısından önemlidir. Seri yatırımcılar için durum daha farklıdır. Bu türde yatırımcılar bir franchise aldıkları zaman tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilirler ve bu doğrultuda hareket etmeye hazırdırlar. Yeni yatırımcıların hevesli, heyecanlı ama aceleci olabileceğini düşünmeniz de bu süreçte atacağınız adımlar açısından önemlidir.

Franchise Sisteminiz İçin Pazarlama Stratejisi

Planladığınız sonuçları elde etmek istiyorsanız yatırımcılara sunduğunuz franchise teklifinin, sözleşmenin, ücretlendirmenin ve verdiğiniz desteklerin pazarlama stratejiniz ile uyum içerisinden olduğundan emin olmanız gerekir. 300’den fazla sektör tarafından kullanılan franchise yöntemi, aynı sektördeki franchise şirketlerinin bile kendilerine özgü yöntemler ile farklılaşıyor. Organizasyon kültürü, marka performansı, işletme büyüklüğü ve hedefler franchise sistemlerinin farklılaşmasında etkili oluyor.

Potansiyel frachise alıcılarına göre geliştirilen bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Franchise satışında müşteri adaylarınızı bu alanda içerik oluşturan sitelerden, franchising odaklı dergilerden, fuarlardan ya da hedefli internet reklamlarından bulabilirsiniz. Basın bültenlerinizin nerede yayınlandığı, SEO stratejinizin nasıl geliştirildiği ve uygulandığı, pazarlama kaynaklarınızın nerede harcandığı ulaşmak istediğiniz insanlara göre belirlenmelidir. Hedef kitlenizin doğru bir şekilde analiz edilmesi ve tüm adımlarınızın bu kitleye göre şekillendirilmesi süreçte çok daha iyi ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Kaynak Link: https://www.thebalancesmb.com/franchise-your-business-an-overview-1349613

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler