İş Gücü Devir Oranı Şirketinizle İlgili Çok Şey Söyler!

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:06

İş Gücü Devir Oranı Şirketinizle İlgili Çok Şey Söyler!
Enes Öksüz admin

Personel değişim oranı olarak da bilinen iş gücü devir oranının şirket imajınızı doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz?

Bir kurum veya şirkette çalışan kişilerin işten çıkıp yerlerine yeni personellerin alınma oranı olarak tanımlanabilen iş gücü devir oranı; şirketlerin personellerine yaklaşımı ile ilgili çok önemli veriler sunar.

Dahası;

İşten çıkan her bir personel şirketlere maliyet yaratır. İş ilanının verilmesi, mülakatlar için harcanan zaman, doğru personeli bulana kadar düşen iş verimliliği gibi unsurlar şirketlerin iş süreçlerini aksatabilir. İşten çıkan personelin yerine yenisi bulunsa bile, yeni personelin görevine alışması için de belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Tüm bu somut olumsuzlukların haricinde sürekli personel değişimi yapan firmalar mevcut çalışanlarını da huzursuz etmiş olur. Sürekli işini kaybetme korkusu yaşayan mevcut personellerin de verimliliği zaman içerisinde azalır.

Personellerinin sadakatini kazanamayan şirketler arasında gösterilmek istemiyor ve çalışanlarınızın kalbini fethetmeyi amaçlıyorsanız bu yazımızda endişelerinizi azaltacak etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.

Pozisyon İçin En Uygun Personeli İşe Alın

Pozisyon İçin En Uygun Personeli İşe Alın

İş gücü devir oranını düşürmek için atmanız gereken ilk adım doğru personelleri işe almaktır. Uygun kalifikasyonlara sahip personel seçimi yaparsanız pozisyonun gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. İş yükünün altından kalkabilecek teknik beceriye sahip personellerle hem iş verimliliğinizi arttırabilir hem de işten çıkış oranını azaltabilirsiniz. Doğru personel bulmanın salt personelin teknik bilgi ve becerisine indirgenmemesi gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Önerilen İçerik: İşe Alımlarda ve Devamında En İyileri Seçmenize Yardımcı Olacak Tavsiyeler

Personelin kurum kültürünü benimsemesi ve genel davranışlarının diğer şirket çalışanlarıyla uyumlu olması uzun süreli çalışmasını destekler nitelikte olacaktır. Bu nedenle mülakatlar sırasında çok detaylı analizler yapmalısınız. Personellerin ikamet adreslerinin iş yerine yakınlığından, aldıkları eğitimin düzeyine; hobilerinden kariyer hedeflerine dek tüm bilgileri değerlendirerek karar vermelisiniz.

Emeğinin Hakkını Vermekten Kaçınmayın

Emeğinin Hakkını Vermekten Kaçınmayın

Personellerin işten çıkma nedenlerinden biri de aldıkları ücretin kendilerine yetmemesidir. Elbette pozisyonlarının gerektirdiği bir maaş politikası uygulamalısınız, ancak emeklerinin de karşılığını vermeyi ihmal etmemelisiniz. İşsizlik oranının artması ile personel ihtiyacı çekmeyeceğini düşünen şirketlerin aksine çalışanlarınızın mutluluğunu ön planda tutmalı ve hak ettikleri maaşı kendilerine sunmalısınız. Bu amaçla piyasa koşullarını öğrenerek maaş aralıklarını belirleyebilirsiniz. Hakkaniyetli bir şekilde maaş aldığını düşünen personellerinizin şirketinize bağlılığını daha kolay sağlayabilirsiniz.

Çalışanlarınızı Takdir Edin

Çalışanlarınızı Takdir Edin

Çalışanların mutluluğu ya da motivasyonu ile ilgili tüm yazılarımızda söylediğimiz gibi çalışanların maaştan daha çok önemsediği yegane konu yöneticilerinden takdir görmektir. Çalışanlarınızın başarılarını takdir ederseniz, bu takdiri sürekli alabilmek için ellerinden geleni hatta daha fazlasını yapacaklardır.

Önerilen İçerik: Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

Bazı işletmelerdeki yöneticiler çalışanlarından saygı görmek için onların üzerinde otorite kurmaya çalışırlar; siz  bu yöneticiler arasında yer almamak için gayret göstermelisiniz. Şirketinize duyulan sevgiyi ve saygıyı arttırmak için çalışanlarınızı motive etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kariyer Basamaklarını Birlikte Çıkın

Kariyer Basamaklarını Birlikte Çıkın

Personellerin işten çıkış nedenlerinden biri de çalıştıkları şirkette kariyerlerini geliştiremeyeceklerini düşünmeleridir. Yıllarca aynı pozisyonda terfi alma imkanı olmadan çalışmak onların beklentilerini karşılamayabilir. Kariyer hedeflerini maaşlara da indirgememelisiniz. Onların gelişimlerini desteklemeli, kurumsal yapınız içerisinde gerekirse yeniliklere gitmelisiniz. Çalışanlarınıza kariyer yolları açma aşamasını kurumsal kimliğiniz için de fırsata dönüştürebilirsiniz.

Esnek Çalışma Saatlerini Deneyin

Esnek Çalışma Saatlerini Deneyin

Bankalar, resmi kurumlar ve şirketlerin genelinin belirli mesai saatlerini olduğunu biliyoruz. Ancak sektörünüz ve çalışanlarınızın pozisyonu gereği mesai kısıtlamalarına takılmanıza gerek yoksa çalışanlarınızın esnek çalışma saatlerinden yararlanmaları adına onlara alternatif sunabilirsiniz. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak onların yaratıcılıklarını geliştirmek için sunduğunuz bu yolla çalışanlarınızın kendilerini çok şanslı hissetmesine de sebep olabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler