İnternetten Ne Satabileceği Konusunda Fikir Arayanlar İçin E Ticaretin Online Satış İncelikleri

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:18

İnternetten satış yapmayı düşünenler internette en çok satılanlar hakkında mutlaka araştırma yapmalıdır. Bu konuda yapılan analizler ve yıllara göre ürün satışı dağılımlarını gösteren istatistikler bulunmaktadır.

İnternetten Ne Satabileceği Konusunda Fikir Arayanlar İçin E Ticaretin Online Satış İncelikleri
Fatih Bozoğlu user

Evden yapılabilecek iş fikirleri son yılların gözdesi! İnsanlar esnek çalışma saatleri benimseyerek hem verimliliklerini arttırmak hem de kurumsal hayatın zorluklarından bağımsız bir şekilde kazanç elde etmek istiyorlar. Dolayısıyla internetten iş fikirleri ve internetten para kazanmak her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. İnternetten ürün satışı yapmak sadece evden çalışmak isteyenler değil ek gelir ihtiyacı olanlar tarafından da tercih ediliyor. Maaşların yetersizliği ve daha iyi koşullarda yaşama isteği “internetten ne satabilirim?” sorusunun yanıtlarının önemini çoğaltıyor. Bu yazımızda internet üzerinde kolay satılacak ürünler özelinde bilgi aktaracağız.

Instagram’da Ne Satabilirim?

Sosyal medya platformları arasında özellikle Instagram internetten ürün satışı yapmak isteyen girişimcilere sonsuz fırsat sunuyor. Görsel paylaşımların hakimiyetindeki bu mecra birçok farklı ürünün bulunduğu çok büyük bir pazar olma özelliği gösteriyor. “Instagramda ne satabilirim?” sorusuna bu nedenle birçok yanıt verilebiliyor.

Her ne kadar internetten para kazanmak salt Instagram üzerinden kolay satılacak ürünlere indirgenemese de Instagram özelinde biraz bilgi sahibi olmak gerekiyor. Instagram; yüksek etkisi ve milyonlarca kullanıcısı ile ürün pazarlamak isteyen yüzlerce kişiye iş yapma imkanı tanıyor. Bu mecrada farklı amaçlara hizmet eden, teknolojik ya da geleneksel milyarlarca ürün satılıyor. Instagram’da en çok satanlar arasında; giyim, çanta, saat, kozmetik ürünler, organik oyuncaklar, ayakkabılar, tişörtler, cep telefonu kılıfları, organik ve yöresel ürünler gibi farklı ürün grupları yer alıyor.

Bu ürünleri farklı kanallardan temin eden girişimciler, Instagram profillerini özelleştirerek binlerce hatta yüzbinlerce takipçi sayısına erişebiliyor. Müşteri yorumlarına hızlı geri dönüş yapan, Instagram hesabını web sitesiyle destekleyen ve ürün kalitesi ile olumlu geri bildirim alan girişimciler internette güven kazanabiliyor. Sonrasında ise satışlar fark yaratacak ölçüde yükselebiliyor. Instagram’da ürün satışı yapıp belirli bir takipçi sayısına ulaşan kişiler “influencer” olarak da internetten para kazanma şansına sahip oluyor. Etkileşim oranı yüksek sayfalara sahip kişiler farklı sektörlerdeki firmalarla iş birliği yapıp reklam paylaşımları çıkarak internetten ek gelir elde edebiliyor.

İnternette Satılabilecek Ürünler

İnternetten satılabilecek ürünler araştırılırken pazar araştırmasının da aksatılmaması gerekir. Mümkün olduğunca niş pazarlara yönelen girişimcilerin de yüksek kazanç sağladığı bilinmektedir. Ürün grubunun akabinde hedef kitlenin belirlenmesi ve hedef kitlenin beğenisini kazanacak bir dijital pazarlama stratejisi yürütülmesi fark yaratan sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Kadın giyim, kitap, bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı, elektronik eşyalar, büro malzemeleri, ev dekorasyon ürünleri, hediyeler, oyuncaklar, video oyunları, ayakkabı, küçük ev aletleri, spor malzemeleri, kadın çantaları, plaj ürünleri, ev yapımı ya da seri üretim takılar vb. ürünler internette en çok satanlar arasında açık ara öndedirler.

Girişimcilerin internetten satış yapmaya karar vermesinden itibaren bu ürün gruplarına özel bir inceleme başlatması gerekir. Hangi ürünleri, hangi fiyat aralıklarında satmayı düşündükleri internetten yürütülen reklam faaliyetlerinin çıkış noktasını oluşturacaktır.

İnternetten Ürün Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnternet; birçok tüketici için ürün satın almadan önce “mutlak surette araştırma yapılması gereken” bir mecradır. Bu nedenle internet üzerinden satış yapanların tüketicilerin güvenini sağlaması gerekir.

  • İnternetten yapılan tüketici yorumlarına yanıt verilmeli ve firmalar marka imajı çalışmalarını özenle kurgulamalıdır. Gelen olumlu yorumlara da eleştirilere de aynı hızla ve aynı samimiyetle geri dönülmelidir.

  • İnternet satışı yapmayı düşünen girişimcilerin satış sonrası destek süreçlerini mükemmelleştirmeleri gerekir. Ürün satın alan ve sonrasında karşısında muhatap bulamayan tüketiciler firmaların marka imajını olumsuz yönde etkileyebilecek geri bildirimlerde bulunabilirler.

  • İnternetten satış yapmayı düşünen kişiler XML bayilik veren firmalar ile ortaklaşa çalışabilirler. Böylece marka bilinirliğinin gücüne ve desteklere de sahip olabilirler.

  • İnternet satışları yalnızca sosyal medya profillerine indirgenmemelidir. İnternet reklamları, içerik pazarlaması, e-mail pazarlama, sosyal medya yönetimi ve video pazarlama stratejileri eş zamanlı olarak uygulandığında satışlar patlama yaşayabilir.

  • İnternetten satış yapacakların ödeme seçenekleri sunması ve kargo maliyetlerini hesaplaması gerekir. Kar zarar analizi kapsamlı bir şekilde yapılmazsa hayaller ve gerçekler arasındaki uçurum artabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler