Instagram’ın Satışlarınızın Artmasındaki Gücünü Göz Ardı Etmeyin!

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:47

Instagram hazır gıda, hizmet ve eğlence sektörü gibi genç tüketicilerin yoğun olduğu pazarlarda satın alma davranışlarını etkiliyor!

Instagram’ın Satışlarınızın Artmasındaki Gücünü Göz Ardı Etmeyin!
Enes Öksüz admin

Sosyal medyanın hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını hepimiz kabul ediyoruz. Özellikle sosyal medya fenomenlerinin kullandığı ya da tanıttığı ürünler takipçilerinin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Doğru kitleye ulaşma fırsatı sağlayan doğru sosyal medya stratejileri hem marka bilinirliğinin artması hem de marka satışlarının yükselmesi gibi işletmecilerin yararına sonuçlar doğurabiliyor.

Planlı yapılan tanıtım çalışmalarının yanı sıra kimi zaman sosyal medyada viral olarak yayılan bazı örnekler de bulunabiliyor. Özellikle Amerika’da 2013 yılında viral hale gelen Cronut bunun en güzel örneklerinin başında yer alıyor.

Yarı çörek yarı kruvasan olan Cronut müşterilerin fotoğraflarını çekmesi ve bu lezzeti yayınlamaya başlaması ile adeta bir yıldız gibi parladı. Yalnızca birkaç gün içerisinde New York halkının yanı sıra şehri ziyaret eden turistler de sosyal medyadan tanıdıkları bu lezzetin tadına bakmak için saatlerce kuyruklarda beklemeye hazırdılar. İşletmenin yılda 300 milyon dolar gelir elde etmeye başlamasının nedeni olarak da Cronut’un Instagram’daki ve diğer sosyal medya platformlarındaki viral yayılışı görülüyor.

18 – 35 yaş arası kitlenin satış eğilimlerinin belirlenmesinde özellikle Instagram çok aktif bir rol oynuyor. Bu platformda viral hale gelerek yayılmak gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerinin satışlarının artmasında büyük bir etki gösteriyor. Şu anda global olarak kullanılan tüm sosyal ağların içerisinde Instagram’ın hem küçük işletmeler hem de restoran işletmeciliği için etkili pazarlama olanakları sağlayan en güçlü platform olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle pek çok işletme artık müşterilerinin yemeklerinin fotoğraflarını, restoran içerisinde çekilen selfieleri ve restorandaki deneyimlerini yansıtan fotoğraflarını çekip Instagram’da paylaşmalarını teşvik ediyor. 2014 yılında Amerika’da bir franchise zinciri olan Applebee’nin bu şekilde düzenlediği Fantogtaf kampanyasında marka müşterilerinin iznini alarak bu görüntüleri müşterilerinin hesaplarına yükledi. Bunun sonucunda marka müşterilerini dahil ettiği bu kampanya sayesinde satışlarında  % 25 oranında bir büyüme sağladı. Üç ay sürdürülen bu çalışma sona erdiğinde marka tamamen organik olarak binlerce yeni takipçi kazandı. Çevrimiçi bir şekilde başarılı bir tanıtım kampanyası sürdüren Applebee aynı zamanda müşterileri ile arasındaki bağı da güçlendirmiş oldu.

Lokma Dükkanlarının Popülaritesinde Sosyal Medyanın Payı Büyük!

Bunun ülkemizde yer alan örnekleri arasında da son dönemin en trend iş fikirlerinden olan lokma dükkanları geliyor. Klasik İzmir lokmasının yeniden yorumlanıp krema ve çikolata ile bambaşka bir lezzete ve görünüme kavuşturulması ile tüketicilerin dikkatini çeken lokma dükkanlarının büyük bir popülariteye sahip olduğu biliniyor. Özellikle sosyal medya fenomenlerinin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ile bir anda ilgi çeken ve yayılmaya başlayan yeni nesil lokmacılar arkasına aldığı sosyal medyanın rüzgarı ile girişimcilerine en çok kazandıran iş fikirleri arasındaki yerlerini korumaya devam ediyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Geleneksel Medya Pazarlamasından Daha Etkili Sonuçlar Veriyor!

Müşteriler tercih ettikleri sosyal platformlarda sevdikleri markaları takip etmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle markaların günümüzde mutlaka sosyal medyada aktif bir şekilde yer alması gerekiyor. Ayrıca bu platformlarda fark yaratabilmek için markaların sosyal medyada paylaştıkları içeriklerde mutlaka yaratıcı olması öneriliyor. Geleneksel medyada gerçekleştirilen reklam çalışmalarının sonuçlarını izlemek sosyal medyaya kıyasla çok daha zor. Ne de olsa sosyal medyada tıklanma rakamları konuşuyor! Bu sayede işletmeler ve markalar yaptıkları tanıtım çalışmalarının ne kadar kişiye ulaştığını görüp pazarlama stratejilerini daha verimli olacak türde şekillendirebiliyorlar.

Instagram’da Viral Hale Gelebilmek İçin …

  • Yiyecek sunumunuzu farklı ve genç kesimin dikkatini çekecek hale getirin.
  • Ürünleriniz için müşterilerinizin ödemeye razı olduğu rakamları talep edin.
  • Sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Takipçilerinize yönelik promosyonlar uygulayın.
  • Hedef kitlenizi doğru belirleyin ve Instagram’daki yerel hedefli reklamları kullanarak doğru müşterilere ulaşın.
  • Amacınız Instagram’da viral olmaya çalışmak olmasın. Doğru adımları attığınıza onlar sizi zaten keşfedecek!
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler