İlham Veren Cafe Tasarımları

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:07

Yaratıcı ve modern tasarımları ile ilham veren cafeler. Cafe dekorasyonu konusunda fikir arayanlar için ilham veren cafeler.

İlham Veren Cafe Tasarımları
Enes Öksüz admin

Yeni bir cafe açmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin önlerinde planlaması gereken birçok şey bulunur. Cafelerinin konsepti, menüsü, personel seçimi ve tedarikçilerin belirlenmesi gibi aşamalara ek olarak cafe tasarımları özelinde de önemli tercihler yapılması gerekir. Cafe ve restoran tasarımları ne kadar özgün, farklı ve samimi olursa hedef kitlenin dikkatini çekmek de onların sadakatini kazanmak da o denli kolaylaşır.

Cafe dekorasyon trendleri takip edildiğinde giderek modernleşen ve farklılaşan tasarımların yaygınlaştığını kolaylıkla fark edebiliriz. Artık cafelerde soluklanmak isteyenlerin beğenisini kazanabilmek için yalnızca masa ve sandalye seçimleri ile istenen sonuç elde edilemiyor. Cafe tasarımları renkleri ile, konseptleri ile ve cafelerde kullanılan aksesuarlarla birlikte bir bütün olarak değerlendiriliyor. Başarılı cafe tasarımları yoldan geçen potansiyel müşterilerde mekana girme isteği yaratırken cafe sahipleri için de gerek internet sitelerinden gerekse sosyal medya kanalları üzerinden reklam ve tanıtım faaliyetlerini yapmak kolaylaşıyor.

Cafe Tasarımları Trendleri Ne Yöne Gidiyor?

Cafe ve restoran tasarımları yapılmadan önce iş yeri sahiplerinin mekan özelliklerini ve hedef kitlelerinin beklentilerini değerlendirmeleri gerekir. Ancak maalesef ki bu yeterli değildir, mekanda kullanılan renklerden aydınlatma aksesuarlarının seçimine dek her şey profesyonelce belirlenmelidir. Son yıllarda cafe tasarımları geçmişe dönük ögelerle zenginleştirilmeye başlanmıştır. Retro ve endüstriyel dekorasyon trendleri hızla yükselmekte ve cesur seçimler fark yaratmaktadır. Özgünlük barındıran ve hem iç hem de dış dekorasyonu ile müşterilerini buyur eden mekanların başarılarını görenler ortak dekorasyon algısıyla hareket etseler de yalnızca farklılaşabilenler gerçek kârlılıkla buluşabilmektedir.

Cafe Tasarımları İş Kurmak İsteyenlerin Başarısını Etkiliyor

Cafe tasarımları, cafelerin başarılarını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Cafe ve restoranlarda verilen hizmetler ve bu mekanların konseptleri doğrultusunda belirlenen cafe tasarımları ile iş yeri sahipleri en iyi sonuçları alabiliyor. Cafe tasarımları yapılırken cafede yemek servisinin yapılıp yapılmadığı, ne tür içeceklerin servis edildiği, cafenin kimlere hitap ettiği ve cafe sahiplerinin ticari beklentileri düşünüldüğünde cafe dekorasyonu en verimli şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu yazımızda dünyanın dört bir yanından ilham veren cafe tasarım örneklerini sizler için bir araya getirdik.

1. Society Cafe

Simple Simon Design’dan Ben Rolls tarafından tasarlanan Society Cafe geri kazanılmış eşyaların kullanıldığı ve minimal tasarımı ile dikkat çeken cafeler arasında yer almaktadır. Panellerden oluşan duvarları ve antika dekoratif unsurları ile beğeni kazanan cafe dekorasyonu mütevazi bir görünüme sahip olması ile dikkat çekmektedir. Gösterişli cafe tasarımlarından ayrılan ve müşterilerinde sadelik hissini uyandıran Society Cafe oldukça sıcak ve keyifli bir atmosfer sunmaktadır.

2. H.R. Giger Museum Bar

Cafe tasarımları ilginç ve sıra dışı olunca hedef kitlenin dikkatini çekmek de tam bir cazibe merkezi olmak da kolaylaşıyor. İsviçre’de yer alan H.R. Giger Museum Bar dekorasyonu da dünyanın en ilginç cafe tasarımları arasında gösteriliyor. Sürrealist ve fantastik ögelerle süslenmiş bu sıra dışı mekanda tavandan koltuklara her bir detayda tasarımın gücü ortaya çıkıyor. Ortaçağ dönemlerini anımsatan Giger Museum Bar sosyal medya paylaşımı yapmak isteyenlerin akınına uğruyor.

3. Bicycle Bar

Çağdaş sanatçıların atölye çalışmalarının organize edilmesi amacıyla tasarlanan Bicycle Bar, Romanya’nın en çok talep gören ve beğenilen mekanları arasında yer alıyor. Eski parçaların geri dönüştürülmesi ile dekore edilen cafe canlı renkleri, sıra dışı sandalyeleri ve göz alıcı yerleşimi ile de dikkat çekiyor. Mekanda bebek mavisi duvarlar beton sütunlarla birlikte kullanılırken kırmızı, sarı ve bej uyumu ile göz alıcı bir etki yaratılıyor.

4. Joben Bistro

Romanya’da yer alan Joben Bistro tasarımı ile ilham veren cafe ve restoran örnekleri arasında yer alıyor. Koyu gri füme duvarlar gold renge sahip aksesuarlarla muhteşem görünüyor! Mekanın genelinde ahşap kullanılıyor ve antika aksesuarlar ilk etapta görenlerde garip bir his uyandırsa da bu mekanın ruhu dikkat çekmeye devam ediyor. Avize seçiminden tablolara, metal aksesuarlardan Chester model koltuğa kadar bu cafeye ait her bir detay müşteri sadakatini arttırıyor.

5. Cafe Ki

Japonya’nın Tokyo şehrinde bulunan Cafe Ki minimal tasarımın en uç örnekleri arasında yer alıyor. Ağaç dallarına gönderme yapan unsurlar siyah renkte seçilirken mekanın genelinde beyaz hakimiyeti bariz bir şekilde hissediliyor. Konforlu cafe tasarımları için meydan okuyan niteliklere sahip olan Cafe Ki, en ilginç ve sofistike dekorasyona sahip cafeler arasında ilk sıralarda gösteriliyor.

6. Ammo Restaurant

Hong Kong mekanları giderek şekil değiştiriyor ve tasarımları ile büyülüyor diyebiliriz. Endüstriyel tasarımın lüksle buluştuğu Ammo Restaurant dünyanın en iyi tasarıma sahip mekanları arasında gösteriliyor. Muhteşem yemekleri ile de adını duyuran restoran ışıltı seven ve lüks algısını sonuna dek hissetmek isteyenlerin favorisi olmayı sürdürüyor.

7. Le Pain Frances Restaurant 

Mavi, beyaz, turkuaz ve gold renklerinin muhteşem birlikteliğini barındıran Le Pain Frances tasarımı ile dikkat çeken restoranlar arasında yer alıyor. Lüks tutkunlarının dahi ağzını açık bırakan bu restoran dekorasyonunda kullanılan her bir detay üzerine incelikle düşünüldüğü ilk bakışta fark ediliyor. Duvarlardaki kabartmalardan şık aydınlatma unsurlarına kadar göz kamaştıran mekan en şık cafe tasarım

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler