Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:17

Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film
Enes Öksüz admin

Girişimciler cesaretli kişilerdir, kimi zaman riske girer ve tüm hayatlarını baştan sonra değiştirecek kararlar alırlar. İşleri zordur; amaçlarına ulaşmak için türlü engelleri aşmaları gerekir. Sıkılırlar, bunalırlar ama bir çıkış yolu bulup mücadelelerine kaldıkları yerden devam ederler. Böyle durumlarda en ufak bir motivasyon bile, savaşçı ruhlarını harekete geçirir. Girişimcileri harekete geçiren farklı motivasyon kaynakları olabilir, kimileri için saygı duydukları birinin cesaret verici konuşması  etkili olurken, kimileri için izledikleri bir film hayatlarını değiştirecek güce sahip olabilir. Bu yazımızda her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken filmleri bir araya getirdik. Girişimcilerin başarı hikayelerini anlatan aynı zamanda girişimcilik serüvenini çarpıcı bir şekilde ifade eden bu filmlerden alınacak çok ders var…

1.    Sosyal Ağ; 

Mark Zuckerberg’i tanımayanınız yoktur; Facebook’un kurucusu ve şu an milyar dolarlık bir servetin sahibidir kendisi. Harvard Üniversitesi’nde okurken “ilkokul arkadaşlarınızı bulun” mottosuyla piyasaya sürdüğü Facebook, bugün dünya çapında en yaygın kullanılan sosyal ağ olma unvanına sahiptir. Bu filmi izleyerek girişimcilik motivasyonunuzu arttırabilir, girişimcilerin esnek davranmasının elde ettikleri başarılardaki rolünü anlayabilirsiniz. 

2.    Amerikalılar;

İş dünyasındaki zorlukları ve acımasızlıkları açıkça ortaya koyan bu film, girişimcilere karşılaşabilecekleri zorluklar karşısında yılmamaları gerektiğini çarpıcı bir şekilde ifade ediyor. David Mamet'in Pulitzer Ödülü kazanan oyununa dayanan bu film, Chicago gayrimenkul sektöründeki yalanları ve ihanetleri gözler önüne seriyor. 

3.    Silikon Vadisi Korsanları;

Bir tarafta Steve Jobs, diğer tarafta Bill Gates… Dünyanın en büyük markalarının yaratıcılarını ve hikayelerini konu alan bu film, girişimcilerinin kararlılıklarının ve fikirlerine duyduklarının güvenin ne denli önemli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor. İlham almak isteyenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film; aklınızda bulunsun. 

4.    Yurttaş Kane;

Girişimcilere amaçlarını sorgulatacak, hayattaki önceliklerini hatırlatıp kendilerine gelmelerini sağlayacak bir film… Servet ve güç arayışı için verilen mücadeleler ve mücadeleler sonucunda elde edilen kazanımların anlatıldığı Yurttaş Kane, sadece girişimcilerin değil; herkesin ders alabileceği baş yapıtlar arasında yer alıyor. 

5.    Umudunu Kaybetme;

Orijinal adı “The Pursuit of Happiness” olan Umudunu Kaybetme, girişimcilerin her daim tutkulu ve azimli olmalarını duygusal bir şekilde anlatan bir film olarak dikkatleri çekiyor. Filmin baş kahramanı türlü zorluklarla karşılaşsa bile hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmiyor. Elde edilen sonuç ise her girişimcinin hayalini süslüyor. 

6.    Kazanma Sanatı;

Başrolünde Brad Pitt’in olduğu Kazanma Sanatı gerçek bir hikayeye dayanıyor. Film; kısıtlı bir bütçesi olmasına rağmen kararlılığından vazgeçmeyen ve bildiği yoldan şaşmayan bir beysbol takımının başındaki ismi konu alıyor. Sıra dışı yöntemlerle başarı kazanabileceğini ancak kararlılığın en büyük gereksinim olduğunu vurgulan film girişimcilere ilham veren yapıtlar arasında yer alıyor. 

7.    Rocky;

Rocky serisini izlemeyen neredeyse yoktur. İlk bakışta azimli bir boksörün hayatından kesitler sunan bir film izlenimi verse de bu seriden girişimcilerin alabileceği birçok ders vardır. Rocky, kazanma ihtimali olmadığı söylense de amaçlarından vazgeçmeyenlerin, kararlılığını koruyan ve her daim çok çabalayanların başarısını anlatan klasikler arasında yer alır. 

8.    Wall Street; 

Oliver Stone’un yönetmenliğini yaptığı ve kültler arasında yer alan film, girişimciliğin salt para kazanmak olmadığını vurguluyor. Özünde Yurttaş Kane ile aynı mesajı verse de konunun işlenişi tamamen farklı ve kesinlikle izlenilmeye değer…

9.    Yeni Bir Başlangıç – Jerry Maguire;

Her şeyinizin olduğunu düşünün; istediklerinize ulaşmak için çaba harcamak zorunda olmadığınızı, muhteşem bir hayatınızın olduğunu aklınızdan geçirin. Sonra bir anda her şeyden vazgeçip sıfırdan başlamanız gerektiğini hayal edin. Çok zor değil mi? Ama imkansız değil… Sıfırdan başlamak için cesaretleri olmayanların mutlaka izlemesi gereken bir film, fırsatınız olduğunda siz de bu filmi izleyip içinizdeki savaşçıyı ortaya çıkarabilirsiniz.  

10.    Ofis Çılgınlığı

Orijinal adı “Office Space” olan film; tekdüze hayatından bunalan bir kişinin iş hayatında yaşadıklarına tahammül edemeyişini konu almaktadır. Başkasının işinde çalışmaktan duyulan rahatsızlığın ve hep aynı sorumluluklarla boğuşup hiçbir zaman hak ettiğini alamamanın yarattığı sıkıntılar eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır. Girişimcilerin temel motivasyonlarına gönderme yapan filmden şüphesiz çok keyif alacaksınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler