Google, En İyi Ekipleri Oluşturmanın Sırrını Buldu!

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:29

Rüya takım kurmak için ne yapmanız gerekir? Konusunda uzman olan en iyi personelleri bir araya getirmek yeterli mi? Google için yeterli gelmemiş ve Google rüya takımı oluşturmanın sırrını bulmuş. Detaylar yazımızın devamında…

Google, En İyi Ekipleri Oluşturmanın Sırrını Buldu!
Enes Öksüz admin

Google; çalışanlarını daha iyi anlamak ve ekiplerin verimliliğini arttırmak üzere sayısız araştırma yapıp çok miktarda veri elde etti. Çalışanlarını tanımaya ve onların temel motivasyonlarını kavramaya yönelik bu araştırmaların sonucunda, ekip verimliliği hakkında çok değerli bilgiler edindi. “Neden bazı ekipler başarılı oluyorken diğerleri başarısızlığa sürükleniyor?” sorusunun yanıtlanması Google’ın öncelikli hedefleri arasında girdi.

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

Bu araştırmalara başlamadan, diğer organizasyonlar gibi Google yöneticileri de en iyi ekipleri oluşturmanın tek yolunun en iyi ekip üyelerini bir araya getirmek olduğu görüşündeydi. Aslına bakılırsa bu strateji oldukça mantıklıydı… Konusunda en iyi uzmanlardan oluşan bir ekibin başarısız olup verimsiz sonuçlar elde etmesi ihtimali çok da olasılık dahilinde değildi. Fakat işler planlandığı gibi gitmemeye başladı ve şirketlerin organizasyon süreçlerinde radikal değişimler yaratacak tespitler yapılmaya başlandı.

En iyilerden oluşan ekipler her zaman başarılı olmuyordu!

Varılan bu sonuç üzerine Google Aristo Projesi’ni başlattı. 2 yıl boyunca 180 ekip üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda mükemmel bir ekibin nasıl oluşturulacağına dair önemli çıkarımlar elde edildi.

İyi Bir Ekip Oluşturmak İçin Yetenekten Daha Fazlası Gerekir

Aristo Projesi kapsamında gerçekleştirilen röportajlar, istatistikler ve oryantasyon çalışmaları sonucunda rüya takımın oluşmasını etkileyen normlar keşfedildi. Açıkça tanımlanamayan ancak insan davranışlarını etkileyen kültür ve gelenek gibi faktörlerin rüya takım için düşünüldüğünden çok daha önemli olduğu ortaya çıkarıldı. Proje sonuçlarından elde edilen fikirler, pratikler ve görüşler neticesinde rüya takımın 5 özelliği ortaya çıkarıldı.

Güvenilirlik – Bağlılık

Ekibe dahil olan üyeler güvenilir olurlarsa; işlerini zamanında bitirirler, beklentileri karşılarlar ve işlerin kusursuz bir şekilde yürümesini mümkün hale getirirler.

Yapı ve Saydamlık

Yüksek verimlilikle çalışan ekipler sonuç odaklıdır, daha önceden açıkça belirlenmiş hedefler doğrultusunda organize bir şekilde çalışırlar. Görev tanımları dahilinde sorumluluklarını yerine getirerek ekip başarısını yükseltirler.

Amaç

Rüya ekibin her bir üyesi ekip için maksimum verimlilikle çalışır; ekibin başarısını kendi başarıları olarak görür ve ön plana çıkıp sivrilmek adına ekip huzurunu bozacak davranışlardan uzak durur.

Etki

Rüya ekibin tüm üyeleri daha büyü bir amaca hizmet edip şirketin çıkarına katkıda bulunduğunun bilincindedir.

Psikolojik Güvenlik

Ekiplerin başarılı olmasının ardındaki önemli sebeplerden birisi de çalışanların kendilerini güvende hissetmeleridir. Hatalarının mikroskop altında incelenmediği ve sürekli olarak yargılanma ihtimallerinin olmadığı bir ortamda verimlilik artmaktadır. Yalnızca herkesin fikirlerini açıkça; yargılanma korkusu duymadan beyan ettiği bir ortamda psikolojik güvenlikten bahsedilebilir.

Rüya takımı oluşturmak için daha somut veriler sunulması beklenebilir. Ancak her zaman ölçümlenebilir veriler sorunları çözemiyor. Organizasyon süreçlerinin mükemmelleştirilmesi için psikolojik etmenlerin önemini belirleyen Aristo Projesi sonrasında iş dünyasında bugüne dek doğru bilinen yanlışlar olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Sizin de bir şirketiniz varsa ve şirketinizin başarısını arttıracak rüya takımı kurmak istiyorsanız Google’ın çizdiği yoldan ilerleyebilirsiniz. Ortak amaçlar doğrultusunda birleşen bir ekibin gücünü hafife almadan onları motive ederek hayalini kurduğunuz başarıların altına imza atabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bakış açınızı genişletmek.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler