Franchise Yatırımı Yapmak Sıfırdan Bir Şirket Kurmaktan Daha mı İyidir?

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:11

Franchise yatırımı yapmak ya da yoksa sıfırdan bir şirket mi kurmak arasında kaldıysanız seçiminizde size yol gösterecek yazımızı mutlaka dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

Franchise Yatırımı Yapmak Sıfırdan Bir Şirket Kurmaktan Daha mı İyidir?
Metehan Avcı user

Bir franchise almak, kar elde etmek şansının yüksek olması mantığı ile yeni bir işletme kurmanın en doğru yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Sonuç olarak tüm franchise markaları zaten belli başlı bir kullanıcı kitlesine sahiptir ve bazı durumlarda binlerce franchise sahibi bu yöntem ile para kazanmaktadır. Birçok yönden franchise sahibi olmak yeni bir işletme kurmaktan daha risksizdir ancak bağımsız bir şekilde para kazanabilme şansını gerçekten sunabilmekte midir?

Basitçe Franchise

İlk olarak franchise sisteminin nasıl işlediğini anlamak önemlidir. Her marka bunu biraz farklı bir şekilde yapmaktadır ancak özünde hepsi aynıdır. Ana işletme ile aynı isim altında aynı hizmet ve ürünleri satmaya yönelik yeni bir işletme açma hakkını almak için ödeme yapmak gerekir. Birçok marka lokasyon, ücret, eleman alımı gibi birçok alanda takip edilmesi gereken politikalara sahiptir. Franchise açıldığında ise franchise sahibinin yönetim ve karar alma konusunda bazı rolleri bulunmaktadır ve bu işletmeden elde edilen karların bir kısmı ya da tamamından sorumludur.

Uzun Vadeli Kazanma Potansiyeli

Franchise sahiplerinin başarı hikayeleri, franchise ile kazanç elde etmeyi olduğundan daha mümkün göstermektedir. Günümüzde birçok kişi franchise ile kazandığı paralar ile oldukça rahat bir emeklilik yaşama şansı elde etmektedir. Ancak gerçek karlılık rakamları bazı dönütleri tersine çevirmektedir ve bu işletmeler oldukça komplike işletmelerdir. Franchise Business Review tarafından yayınlanan bazı verilere göre vergi kesilmeden önce elde edilen gelir franchise işletmesinin bağlı olduğu alana göre büyük ölçüde değişmektedir. Yapılan araştırmada en sonda yer alan alanlar seyahat ve rekreasyon sektörleri. Listenin en üstünde ise otomotiv sektörü yer alıyor.

Ancak bazı yatırım seviyelerinde ve çeşitli endüstrilerde alışılagelmiş olanın dışına taşmalar olabilmektedir. Aynı araştırmada 1 milyon dolar ve üzeri sermayeye sahip bazı şirketlerin kar elde etmekte zorlandığı ya da para kaybettiği bilgisi yer alıyor. Diğer taraftan bazı işletmeler yılda sadece 100.000 dolar değerinde satış yapsa bile %50’den fazla kar elde edebiliyor.

Herkes büyük miktarda karlar ile olumlu yöndeki uç değerleri hedeflemektedir. Ancak özellikle franchise sistemine yeni adım atan kişiler ortalama bir gelire sahip olmaktadır. Doğru bir sektörde yılda 100.000 dolar civarında gelir elde etmek çok kötü değildir ancak bunu zaman içerisinde geliştirmek gerekmektedir. Bu noktada daha fazla franchising açmak mantıklı olmaktadır ancak diğer taraftan işletme sahipleri gelirlerini daha geleneksel yatırım araçlarında da değerlendirebilmektedir.

Başlangıçtaki Zorluklar

Her ne kadar bir zenginlik elde etmek için bu model en ideal yöntemlerden bir tanesi olsa da franchise modeline giriş aşamasında bazı zorluklar bulunmaktadır.

Franchise Ücreti: Bir franchise almak için öncelikle giriş ücretini ödemek gerekmektedir. Ayrıca iş yerinin kurulması ve çalışanların işe alınması da ek bir ücret gerektirmektedir. Bunların yanı sıra markaya aylık franchise ödemeleri ya da sadakat ücretleri ödemesi de bulunmaktadır. Franchise ücretleri bazı markalarda 20.000 TL civarındayken bazı markalarda 200.000 TL’yi bulabilmektedir. Giriş ücretlerine diğer ücretler de eklendiğinde maliyetler inanılmaz rakamlara yükselebiliyor. Diğer bir deyişle bazen bir franchise açmak için bile büyük bir kaynağa sahip olmak gerekebiliyor.

Düşük Kar Marjı: Birçok franchise düşük kar marjına sahip. Büyük çoğunluğunun hedefi görünürlük ve müşteri talebi yaratarak mal ve hizmetleri düşük fiyatlara satmak. Ana markanın kurallarına ve kısıtlamalarına bağlı olarak bu fiyatları arttırmak mümkün olmayabilmektedir. Bazı markalar masraflar franchise tarafından karşılansa dahi buna izin vermemektedir. Bu da sürekli bir karlılığı elde etme konusunda zorluklara neden olmaktadır.

Girişim Tecrübesi: Başarılı bir franchise sahibi olabilmek için sektörün sahip olduğu standartları ve esasları bilmek gerekmektedir. Her ne kadar marka mevcut durumda belirli bir müşteri kitlesine ve kar potansiyeline sahip olsa bile doğru lokasyonu seçmek, doğru çalışanı almak, kuralları sıkı sıkıya uygulama ve kurum içi eğitimi sağlamak franchise sahiplerinin görevidir. Daha önce hiç işletme sahibi olmamış kişiler için başarısızlık oranı bu konularda daha yüksektir.

Sonuç

Sonuç olarak franchise sistemi önemli bir gelir yaratabilir ancak bu durum garanti değildir. Doğru sektörde doğru markayı bulmak ve mevcut deneyim ile sermayeyi bu işe yatırmak yardımcı olabilir ancak yine de gelir getirecek potansiyel bazı kısıtlamalara sahip olabilir.

Kaynak Link: https://www.inc.com/larry-alton/can-a-franchise-make-you-independently-wealthy.html

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler