Franchise Veren Firmalar

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:59

Franchise veren firmalar ile dilediğiniz sektörde yatırım yaparak kendi işinize sahip olabilirsiniz.

Franchise Veren Firmalar
Enes Öksüz admin

Girişimcilik kariyerine başlamak isteyenlerin sıfırdan bir iş kurmak veya franchise veren firmalar tarafından sunulan fırsatları değerlendirmek arasında seçim yapmaları gerekir. Her ne kadar Franchisee olmak ile marka sahibi olmak arasında birçok farklılık bulunsa da Franchising girişimciler tarafından yüksek oranda daha güvenilir bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Rüştünü ispat eden bir markanın imtiyazlarını kiralamak birçok avantajı da beraberinde getirir.

Franchise almayı düşünenlerin Franchise veren firmalar arasından seçim yaparken birçok unsuru değerlendirmeleri gerekir. Franchise bedelinin oranlanmasından, hedef kitle analizinin yapılmasına; hedef kitleye sunulacak ürün veya hizmetlerin kalitesinin tespitinden potansiyel müşteri hacminin hesaplanmasına kadar farklı konularda karar vermeleri başarıları üzerinde doğrudan rol oynayacaktır.

Franchise Veren Firmalar ve Fiyatları

Franchise veren firmalar arasında seçim yapılırken elde edilecek destekler öğrenilmeli, tarafların karşılıklı yükümlülükleri net bir şekilde belirlenmelidir. Franchisor’lar tarafından sunulan olanakların öğrenilmesinin  haricinde, iş yerinin açılacağı lokasyondan erişilebilecek hedef kitlenin ihtiyaçlarının analiz edilme süreci de es geçilmemelidir.

Girişimcilerin franchise almadan önce hangi sektörde faaliyet göstermek istediklerini belirlemeleri seçimlerini daraltacaktır. Neredeyse her sektörde Franchise veren firmalar tarafından sunulan tekliflerle karşılaşabilirler. Sektör kararı vermeden Franchisor’lar ile iletişime geçilmesi ticari faaliyetlere başlama sürecini uzatacaktır.

Franchise veren firmalar arasında seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da franchise bedelleridir. Sermaye birikimi doğrultusunda karar veren girişimciler orta ve uzun vadede izleyecekleri yol haritasını net bir şekilde belirleyebilirler. Marka bilinirliğine ve franchise’larının kâr oranlarına göre Franchisor’lar farklı rakamlarda franchise bedeli talep edebilirler. Bazı firmalar hiçbir bedel talep etmezken dünya genelinde tanınan markaların franchise bedelleri milyon dolarlık rakamlara ulaşabilir…

Franchise Veren Firmalar Tarafından Sağlanan İmkanlar

Franchisor’lar tarafından Franchisee’lere sunulan imkanlar şüphesiz girişimciler için seçim yapma sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Franchise veren firmalar ne kadar farklı destek kalemleri ile girişimcilerin yanında olurlarsa girişimcilerin başarılı olma ihtimallerinin artacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Franchise veren firmalar tarafından franchisee’lere verilen destekler şu şekilde sıralanabilir;

Reklam ve Pazarlama Desteği: Marka bilinirliği yüksek olan firmaların franchising zinciri oluşturma ihtimalleri her zaman daha yüksektir. Dijital pazarlama stratejilerinin imkanlarını kullanan; imtiyazlarını kiraladıkları Franchisee’lere kendilerini tanıtmaları için destek sunan markalar girişimciler için hep bir adım öndedir. Mevcut müşterilerin korunması ve potansiyel müşterilerin satın alma tercihlerini etkilenmesi adına reklam ve pazarlama desteğinin önemli bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır.

Lokasyon Seçimi: Franchise alan kişileri başarıya ulaştırabilecek en önemli unsurlardan biri doğru lokasyon seçimidir. Lokasyon seçimi doğru yapılamazsa hedef kitleye erişim zorlaşır; akabinde ise satışlar beklenen düzeye yükselemez. Lokasyon seçimi yapılırken Franchise veren firmalar tarafından Franchisee’lere destek sunulması tüm franchising ağının başarısını arttıracaktır.

Eğitim Desteği: Franchise alan girişimcilerin marka değerlerini öğrenmeleri, sistemin işleyişini kavramaları, ürünleri ya da hizmetleri tanımaları ve sonucunda ise temsil ettikleri markanın imajını korumaları gerekir. Marka ve hizmet politikaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan Franchisee’lerin hem kendileri hem de Franchise veren firmalar için faydalı olmalarını beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Bölge Koruması: Franchisor’ların Franchise ağlarını genişletirken imtiyazlarını kiraladıkları tüm girişimcileri düşünmeleri gerekir. Aynı lokasyonda birden fazla girişimciye imtiyazlarını kiraladıkları takdirde tek kişinin kazanması gereken gelirin azalmasına yol açarlar. Kendi Franchisee’lerinin haklarını korumayan firmalar kısa sürede gözden düşerler.

Personel Desteği: Franchise alan girişimcilerin ve personellerinin eğitilmesi için periyodik aralıklarla düzenlenen eğitimler her zaman gereken etkiyi yaratmayabilir. Bu durumda Franchise veren firmalar kendi bünyelerinde çalışan personelleri dönemsel ya da kalıcı olarak Franchisee’lerine gönderirler. Bu destek özellikle yeni açılan Franchise’ların başarısı için oldukça önemlidir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler