Franchise İçin En İyi CRM Yazılımı Nasıl Bulunur?

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:27

Bu yazımızda “CRM nedir?”, “CRM ne işe yarar?”, “Franchise işletmeleri CRM yazılımı seçerken nelere dikkat etmelidir?” gibi en önemli soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Franchise İçin En İyi CRM Yazılımı Nasıl Bulunur?
Enes Öksüz admin

Franchise işletiyorsanız ve müşterilerinizle ilişkilerinizde fark yaratmak istiyorsanız size en uygun CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımları arasından seçim yapmalısınız. Teknoloji odaklı iş yaşamında müşterilerinizin memnuniyetini sağlayıp kârınızı arttırmak için CRM yazılımı kullanmanın faydalarına başvurabilirsiniz.

CRM Nedir?

CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetimi günümüzde en büyük firmalardan küçük ölçekli şirketlere kadar tüm firmaların satış karlılıklarını arttırmaları adına önemli bir role sahiptir. Müşteri ilişkilerinin iyileştirilmesini sağlayan, satış için yeni stratejilerin bulunmasını kolaylaştıran, var olan müşterilerin sadakatini korumanın haricinde iş verimliliğini de arttıran çalışmaların bütünü olarak değerlendirebilen CRM, personel performansını da ölçmeyi mümkün hale getirir.

CRM Ne İşe Yarar?

CRM yazılımları kullanan şirketler müşterilerinden gelen geri bildirimleri ve müşterilerinin satın alma alışkanlıklarına dair edindikleri bilgileri kaydederek topladıkları datalar üzerinden analiz yapabilirler. Böylelikle etkin satış stratejileri oluşturabilir, müşteri memnuniyeti sağlama oranlarını yükseltebilir, müşterilerine markalarına dair sadakat duygusu aşılayabilir ve en nihayetinde kârlılıklarını arttırabilirler.

Standart bir CRM çözümü sayesinde firmalar potansiyel müşterileri ile temas kurdukları ilk andan satış kapanana kadar tüm aşamaları belli bir düzende kaydedebilirler. Satış organizasyonun yönetilmesi, satış performanslarının değerlendirilmesi, satış süreçlerinin iyileştirilmesi, siparişlerin takip edilmesi, geçmiş satışlara dair notlara ulaşılması ve eski bilgilere anında erişim sağlanması gibi fonksiyonlara sahip olan CRM yazılımları şirket içi bilgi akışını da kolaylaştırır. Geçmişe dönük istatistikler çıkarılmasını da sağlayan CRM araçları seçimi sırasında firmaların ihtiyaçlarını önceliklendirmesi gerekir. Her CRM yazılımı aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle “CRM yazılımı nasıl seçilir?” hakkında daha detaylı bilgi aktarmak istiyoruz.

Franchise Sahipleri İçin CRM Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Seçimleriniz Sırasında Kullanım Kolaylığına Dikkat Edin

Franchise zincirlerinden birine dahil olmuş olsanız da küçük bir işletmeye sahip bulunsanız da büyük bir şirketi yönetseniz de günümüzde teknolojiyi iş süreçlerine entegre etmelisiniz. Artık tüm müşteriler kendilerine kaliteli ürün ya da hizmetleri sunan, süreçleri ile fark yaratan ve kendilerini değerli hissettiren firmaları tercih etmektedir. CRM yazılımları da fark yaratan unsurlardan biridir. Bundan 5 sene önce CRM aracı almak isteyenler yüksek miktarları gözden çıkarırken artık CRM yazılım maliyetleri de göz ardı edilemeyecek şekilde düşmüştür. CRM sistemleri alternatiflerinin artması ile de ilişkilendirilen fiyat düşüşü daha çok firmanın CRM yazılımı kullanmasını da sağlamıştır. Çeşit bol olunca seçim yapmak zorlaştığı için franchise işletmeniz için en uygun CRM yazılımı seçerken öncelikle kullanım kolaylığını değerlendirmeniz gerekir. Kolay kurulabilen, fiyat performans dengesi lehinize olan ve kolay kullanabilen yazılımlar emin olun süreçlerinizi yönetmeniz adına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kolay kullanılabilmesinin yanı sıra satış ve pazarlama süreçlerini kapsayan CRM alternatifleri arasından seçim yaparak hem verilere kolay bir şekilde erişebilir hem de personellerinizin CRM yazılımını eksiksiz bir şekilde kullanmasını sağlayabilirsiniz.

2. Zaman Kazandıran CRM Yazılımlarını Tercih Edin

Franchise işletmesi sahibi olarak gün içerisinde onlarca farklı işle uğraşıyor, franchise veren firma ile iletişime geçiyor, onlara rapor sunmak zorunda kalırken aynı zamanda işletmenizin karlılığını da yükseltmeye çalışıyorsunuz. Tam da bu nedenle CRM sistemi alarak zaman kazanacağınızdan emin olmalısınız. Pratik kullanılabilmesinin yanı sıra beklentilerinizi karşılayan ve talep ettiğiniz verileri raporlayabileceğiniz bir CRM sistemi tercih ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

3. Test Edebileceğiniz CRM Yazılımlarına Odaklanın

Yazılımların satış ve pazarlaması yapılırken zaman zaman eksik anlatılan bilgiler ya da hiç değinilmeyen gerçekler olabiliyor. CRM yazılımları almadan önce işverenlerin ve mümkünse firma çalışanlarının CRM yazılımlarına alışıp alışmayacaklarını görmeleri adına yazılımları denemeleri gerekiyor. Siz de CRM yazılımı almadan önce konuştuğunuz yazılım firmasından ücretsiz deneme süresi istemelisiniz. Bu şekilde firmanın size yaklaşımını da değerlendirebilir, ücretsiz deneme süresi verildiğinde ürünün kalitesi ile ilgili pozitif bir izlenime kapılabilirsiniz.

4. CRM Yazılımının Mobil Desteği Var mı?

Satış ekibiniz sahaya çıkıyorsa CRM yazılımı almadan önce mutlaka mobil desteğin sunulup sunulmadığını öğrenmelisiniz. Mobil uyumlu olmayan yazılımlara ancak bilgisayarlardan erişilebildiği için saha satışı yapılan franchise’lar için personellerden anlık veri alınması zorlaşır. Üstelik ofise dönüldüğünde bilgilerin yazılıma girilmesi külfet haline gelebileceği için sürecin verimliliği düşebilir. Siz de işletmenizin karlılığını arttırırken personellerinizin hayatını kolaylaştırmak istiyorsanız mobil cihazlarla erişilebilen yazılımları tercih edebilirsiniz.

5. CRM Yazılımı Özelleştirilebilmeli

CRM yazılımı almayı düşünen franchise sahiplerinin seçim aşamasında CRM yazılımlarının özelleştirilip özelleştirilmeyeceğini öğrenmesi gerekir. Neticede her firmanın bulunduğu sektöre, iş modeline ve hitap ettiği hedef kitleye göre ihtiyaçları değişebilir. CRM yazılımı satın almayı düşünen işletme sahiplerinin mevcut ihtiyaçları kadar gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurması seçim doğruluğunu arttırır. Kolay yönetebilen ve gereksinimler doğrultusunda özelleştirilebilen CRM yazılımları işletmelerin avantajlarını arttırır.

6. CRM Yazılımı Seçerken Çalışanların Görüşlerini Alın

En iyi CRM yazılımı almış olsanız da personelleriniz bu programı benimseyip kullanamazlarsa işletme süreçlerinizdeki verimliliği arttıramazsınız. Çalışanlarınızın kolay kullanabileceği alternatifler arasından eleme yaptıktan sonra karar verme sürecinde onların da fikrine başvurmalısınız. Kendilerinin seçimde etkili olduğunu düşünmeleri onların yazılımı kullanma motivasyonlarını da arttıracaktır.

7. Hangi Raporlama Özellikleri Sunulduğunu Öğrenin

CRM yazılımları sayesinde çeşitli raporlar alabilir, satış stratejilerinizi somut verilere dayandırabilir, işletme karlılığınızı etkileyen unsurları tespit edebilir ve belki de en önemlisi müşterilerinizin satın alma kararlarını etkileyen faktörleri analiz edebilirsiniz. Ancak tercih ettiğiniz CRM yazılımında hangi raporların sunulduğunu öğrenmezseniz CRM yazılımlarının gerçek faydasını yaşayamazsınız. İhtiyaçlarınızı ve taleplerinizi raporlama özelliklerini incelerken de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

8. Birden Fazla Yazılımı İnceleyin

Her CRM yazılımı genel olarak benzer özelliklere sahip olsa da birbirlerinden ayrıştıkları noktaların olduğunu söyleyebiliriz. Satın alma kararı vermeden önce alternatifler arasından eleme yapmanızı öneriyoruz. Tek bir yazılımı inceleyerek hemen karar vermek sağlıklı olmayacağı için aklınıza yatan bir yazılım bulsanız dahi diğerlerine de göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen, beğendiğiniz yazılıma oranla daha efektif çalıştığını fark ettiğiniz seçeneklere açık olursanız seçimlerinizin doğruluğundan emin olabilirsiniz.

9. Eğitim Verilip Verilmediğini Öğrenin

CRM yazılımı ile ilgili son kararı vermeden önce hizmet sağlayıcı firma hakkında da araştırma yapmalısınız. Firmanın kurumsal yapısı, hizmetlerinin sürekliliği ve referansları seçim yapma aşamasında size yol gösterebilir. Firmanın hizmetleri ile ilgili araştırma yaparken destek süreçlerini ve eğitim süreçlerini ayrıca değerlendirmelisiniz. CRM yazılımları genel olarak kolay kullanılabilecek şekilde tasarlansa da herkesin teknoloji ile arası iyi olmak zorunda değildir. Yazılım firmasının vereceği eğitimler yazılımın sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirken firmadan alacağınız anlık destekler iş verimliliğinizi arttırabilir.

Sonuç olarak CRM yazılımları tüm şirketler için artık büyük bir gereksinim haline dönüştü. Rakipleri arasından sıyrılmak, müşteri ilişkilerini iyileştirmek ve alınan geri bildirim doğrultusunda süreçleri yeniden yapılandırmak isteyen firmalar kendilerine en uygun CRM yazılımını seçtiklerinde farkı net bir şekilde hissedebilirler. Seçim yaparken yazımızdaki başlıkları göz önünde bulundurarak siz de seçimlerinizin doğruluğunu arttırabilir, Franchise işletmenizin kârlılığını yükseltebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler