Franchise Firmanızda Büyümeye Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:12

Franchise firmalar için zamanla büyümek her girişimcinin hedefidir. Bu süreçte dikkatli ilerlemek ve doğru adımları atmak ise büyümenin ilk şartıdır.

Franchise Firmanızda Büyümeye Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Metehan Avcı user

Firmanızı büyütme kararı verirken konuya gerçekten ciddi anlamda strateji geliştirerek yaklaşmanız gerekir. Başarılı olmak için kapasitenize uygun seçimler yapmanız ve en elverişli pazarda büyüme kararı vermeniz önemlidir. Öncelikle, nitel ve nicel ölçütlere göre hedef pazar veya pazarlar seçilir. Daha sonra birden fazla hedef pazar seçilmesi halinde bu pazarlar uygunluklarına göre sıralanır.

Doğru Planlama

Kritik bir karar verirken olası riskleri azaltmak için planlı hareket etmek önemlidir. Planlama yaparak firmanız için verimsiz olacak ya da firma kapasitesini aşacak pazar bölgelerini eleyebilirsiniz. Bu sayede finansal kaynakların ve insan gücünün gereksiz kullanımı gibi riskler azalır.

Şartlara Uyum Sağlama

Büyüme sürecinde firmanızdaki bayilerin koşullarını koruyarak ilerlemeniz gerekir. Firmaya yeni bayiler eklerken, mevcut olanların karlılığını etkilemeyecek adımlar atılmalıdır. Bu süreçte mevcut bayilerin ihtiyaçlarını ön planda tutmak, onları desteklemeye devam etmek çok önemlidir. Bu sayede bayiler de faaliyetlerini güvenle sürdürürler.

Örneğin Franchise firmalarına danışmanlık yapan dünyaca ünlü şirket MSA, büyüme kararı veren bir firma için plan oluştururken birçok noktaya önem verdi. Önce mevcut bayilerin ihtiyaçlarını belirledi. Daha sonra, şirketin ekonomik ve beşerî gücünü ortaya koydu. Ve firma kapasitesinin hem mevcut hem de potansiyel bayileri birlikte destekleyecek gücü olup olmadığını inceledi. Ve bu yönde bir plan tasarlayarak başarılı oldular.

Potansiyel bayileriniz, istedikleri zaman mevcut bayilerinize firmanın durumuyla ilgili danışabilir. Firmanızla ilgili olumlu kanaat sunulması size avantaj sağlayacaktır. Bu sayede firmanıza katılmak isteyen kuruluşların sayısı artar ve büyüme kararlarınızı olumlu yönde etkiler.

Franchise Firmaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Aşağıda bir franchise firmasının büyüme sürecinde göz önünde bulundurması gereken noktalar özet olarak verilmiştir:

  • Bayileri piyasaya sürmek için gerekli finans gücüne sahip olmak
  • Tedarik zinciri yönetimi
  • Firmanın ve bayiliğin performansı
  • Marka standartlarının etkili şekilde uygulanması
  • Firmanın amaçları, kültürü, vizyonu ve misyonu
  • Sahip olunan kaynaklar
  • Kontrolsüz Büyümeye Dikkat

Büyüme kararı verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, optimal büyüme ölçütünün belirlenmesidir. Bunu hesaplarken (Müşteri talepleri, coğrafi uygunluk, insan ve iş yeri sayısı gibi) birçok faktör göz önünde bulundurulur. Belirlenen optimal büyüme ölçütü sayesinde, birim başı dağıtım maliyetleri daha iyi yönetilir ve yerel pazar fırsatlarından en iyi şekilde yararlanılır.

Örneğin, yapılan bir hesaplama ile birincil hedef pazar olarak belirlenen şehir merkezinde büyüme kararı verip, uzak coğrafi alanlarda büyümeye gitmeme kararı verilebilir. Ya da kaç tane yeni bayi kurmanın uygun olacağına karar verilebilir.

İPUCU: Firmaya bağlı işletmelerin geniş çapta yayılması firmanın kaynaklarını tüketebilir. Eğer bu şekilde firmaya bağlı birçok yere yayılmış ve firmanızı zorlayan işletmeleriniz varsa, bunları bayilere satıp satmamak konusunda iyi bir karar vermelisiniz. Bu işletmelerin satışından doğan kazançlarınızı başka yerdeki birimlerinizde, borçlarınızda ya da yeni bayilerin pazarlanmasında ve desteklenmesinde kullanabilirsiniz.

Özetle, Franchise firmanızda büyümeye giderken, özgün ve kapasitenize uygun bir pazar stratejisi sayesinde, proaktif davranarak başarılı olabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler