En Kıymetli Türk Markaları

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:21

Ülkemizin en değerli markaları

En Kıymetli Türk Markaları
Enes Öksüz admin

21. yüzyıl itibari ile şirketlerin değerleri artık sahip oldukları markalardan kaynaklanmaktadır. Çeşitli uzman kuruluşlar dünyadaki en önemli markaların mali değerlerini hesapladıkları çalışmalar yapmaktadır. Dünyanın en değerli şirketleri incelendiğinde, marka değerlerinin borsada sermayedarlara sağlanan toplam piyasa değerinin yarısından fazlasını oluşturduğu görülmektedir.

Marka Değeri Nasıl Hesaplanır?

Marka değeri, markanın bir şirketin mali değerine yaptığı katkı olarak kabul edilmektedir. Ancak şirketlerin en değerli varlıkları olan markaların değeri tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle marka değerinin hesaplanmasında genellikle iki ana yaklaşım kullanılmaktadır. Bunlar araştırma tabanlı yöntemler ve finansal yöntemlerdir.

Araştırma tabanlı yöntemlerde, marka kullanıcıları ile yapılan anketlerin sonuçları değerlendirilmektedir. Sonuçlara göre marka algısı müşteri davranışları baz alınarak ölçülmeye çalışılmaktadır. Örneğin, aynı tip ürünler arasında tüketicinin sadık kaldığı ve daha fazla ödemeyi kabul ettiği markanın, diğer markalara göre daha değerli olduğu kabul edilmektedir.

Finansal yöntemlerde ise; maliyet tabanlı, karşılaştırma tabanlı, primli fiyat ve ekonomik kullanım yöntemleri bulunmaktadır. Günümüzde finansal yöntemlerde sıklıkla tercih edilen yaklaşım; şirket gelirlerinin ne kadarının marka adı altında kazanıldığına, markaya bağlı gelirlerini ne kadarının müşteri ile kurulan yakın bağdan kaynaklandığına ve marka kaynaklı gelirlerin geleceğe yönelik büyüme potansiyelinin ne olduğuna dayanmaktadır. Bazı uzmanlar bir markanın gerçek değerini hesaplamanın çok zor olduğunu ve bir markanın parasal değerinin ancak o markanın satışı ya da iflası durumunda anlaşılabileceğini savunmaktadır.

Türkiye’nin Marka Değeri Yükseldi!

Marka değeri araştırmaları yapan ve raporlar hazırlayan şirketler yılın belli dönemlerinde bu listeleri açıklamaktadırlar. Bu kuruluşlardan biri olan uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye 2 basamak yükselerek, en değerli ülke markaları sıralamasında 24. sırada yer almıştır. Yine Brand Finance’ın açıkladığı Türkiye’nin en değerli markaları listesinde ilk sırada, geçen yılki listenin üçüncü sırasında bulunan Türk Hava Yolları yer almaktadır. Türk Hava Yolları’nın marka değeri 2 milyar 42 milyon dolar olarak belirtilmektedir. Geçen yıl aynı listede ilk sırada yer alan Türk Telekom bu yıl 907 milyon dolarlık marka değeri ile ikinci sırada bulunmaktadır. İlk on sırayı Türk Hava Yolları ve Türk Telekom ile birlikte; Turkcell, Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, Arçelik, Yapı Kredi Bankası ve Ford Otosan paylaşmaktadır. Listenin son sırasında 8 milyon dolarlık marka değeri ile sağlık sektöründe faaliyet gösteren Lokman Hekim bulunmaktadır.

Yapılan incelemeler sonucu Türkiye’nin en değerli yüz markasının toplam değerinin 27,5 milyar dolar olduğu belirtilmektedir. En büyük pay %34 ile bankacılık sektörüne ait bulunmaktadır. Ayrıca açıklanan listede yer alan şirketler incelendiğinde, marka değeri açısından bankacılık, telekomünikasyon, perakende gibi iş kollarını kapsayan hizmet sektörünün diğer sektörler ile kıyaslandığında daha yüksek marka değeri oluşturduğu açıkça görülebilmektedir. Farklı iş kollarından 6 yeni markanın dahil olduğu bu yılki listede Karsan Otomotiv %53 oran ile en yüksek düşüşü yaşayan marka olarak yer almaktadır.

En Değerli Türk Futbol Kulübü Beşiktaş!

Türk futbol kulüpleri içerisinde de Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka değeri ile ilk sırada bulunmaktadır. Bununla birlikte hiçbir Türk kulübü dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesinde yer almayı başaramamıştır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler