Şimdiye Kadar Aldığınız En İyi Franchise Tavsiyesini Duymak İster misiniz?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:31

İyi bir franchise tavsiyesi pek çok girişimcinin hayır demeyeceği özel bir tavsiyedir. Her girişimci için farklı bir franchise uygun olsa da temel bazı özelliklere dikkat edildiği zaman daha nokta atışı bir girişimde bulunulabilir.

Şimdiye Kadar Aldığınız En İyi Franchise Tavsiyesini Duymak İster misiniz?
Enes Öksüz admin

Herhangi bir franchise sistemi hakkında bilgi veren en değerli bilgi kaynağı, markanın mevcut franchise'larıdır. Markanın franchise’ı olan bu işletmeler size söz konusu markadan franchise almaya karar verdiğiniz takdirde nasıl bir hayatınız olacağı konusunda gerçekçi bir tablo sunabilirler.

İlgilendiğiniz herhangi bir franchise markası ile ilgili olarak yaptığınız araştırma sırasında mevcutta markadan franchise alan işletmeleri de arayın ya da ziyaret edin. Herhangi bir konuda mevcutta franchise alan işletmelerin karşı karşıya kaldığı avantajlar ve dezavantajlar her ne ise aynı markadan franchise sahibi olmaya karar verirseniz aynı şeyleri sizin de yaşamanız muhtemeldir. O nedenle birinci elden alınabilecek bu bilginin önemini göz ardı etmeyin.

Bu konuda en doğru bilgilere ulaşabilmek ve öznel görüşlerden sıyrılabilmek için yeterli sayıda mevcut franchise ile konuştuğunuzdan emin olun. Franchise alanların ezici çoğunluğunun franchise veren marka ile olan ilişkisinin tatmin edici ve destekleyici olduğunu görseniz de (muhtemelen siz de öyle olacaksınız), yaptığınız görüşmeler sırasında en az bir veya iki mutsuz franchise sahibi işletme ile konuşmanız da çok önemlidir.

Mutsuz bir franchise işletmecisi ile konuşma şansı bulduğunuzda sadece şikâyetlerini dinlemekle kalmayın, aynı zamanda bu franchise alan işletmecinin ziyaret ettiğiniz diğer franchise’lardan farklı kılan etkenlerin neler olduğunu gözlemlemeye çalışın.

Franchise almayı düşündüğünüz markanın mevcutta franchise sahibi olan alan kişilerle yaptığınız konuşmalar sırasında ele almanız gereken belli başlı konular şu şekilde sıralanabilir.

Eğitim Programları

Yeni bir franchise işletmesi açmadan önce marka tarafından sunulan eğitim programlarının ve sağlanan desteklerin, işletmeyi eksiksiz bir şekilde açmak ve yürütmek konusunda girişimciye ne ölçüde katkı sağladığını belirleyin. Verilen eğitim programında öne çıkan güçlü ve zayıf yönler hakkındaki örnekler hakkında bilgi aldığınıza emin olun. Ayrıca franchise alan işletmecilerin eğitim sürecini tamamlayıp kendi işletmelerini yönetme zamanı geldiğinde ne gibi durumlarla karşılaştığını, sıra dışı durumların söz konusu olup olmadığını da sorun.

Açılış Destekleri

Franchise veren markanın franchise alan işletmecinin mağazasını açması ve işletmesi süreçlerini ne kadar kolaylaştırdığını öğrenin. Yer seçimi, kira sözleşmesi, inşaat ve tasarım, finansmanın sağlanması, alınması gerekli olan izinler veya bu işi kurmak ve işletmek için zorunlu olan diğer faktörler konusunda yardım sağlanmış mıydı? Ayrıca, destek almaları gereken ancak alamadıkları konular var mı? Ve mutlaka şu soruyu sorun " Eğer tüm süreci baştan yaşasaydın farklı yapacağın ya da farklı olmasını isteyeceğin noktalar var mı?"

Devam Eden Destekler

Franchise veren marka tarafından sunulan devam eden destek hizmetlerinin, franchise alan girişimcilerin işletmelerini yönetirken karşı karşıya kaldıkları sorunlar ile başa çıkmalarında ne kadar etkili olduğunu öğrenin. Bu konu özellikle franchise veren markanın işletmelerinin büyümesine ve uzun vadede başarılı olmalarına yardımcı olmak için ne yaptığı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Pazarlama ve Reklam Çalışmaları

Çoğu franchise markası, franchise alan girişimcilerinden reklam katkı payı olarak alınan pazarlama ve reklam tanıtım bedellerini, markayı tanıtmak için harcanan bir havuza toplar. Franchise alan girişimcilerin bu işlemin yürütülme şeklinden fayda sağlayıp sağlamadığı ise işletmelerin başarısı ve yeni müşterilere ulaşması noktasında önemlidir.

Satın Alma Gücü

Franchise veren markanın sarf malzemesi ve stok indiriminde bulunmak için toplam sistemin kolektif satın alma gücünü kullanıp kullanmadığını öğrenin. Bu faktör, iyi işletilen bir franchise sistemine katılmanın girişimciye sağlayabileceği en büyük avantajlarından biridir ve bu avantaj sayesinde franchise sahibi olmak için yapılan ödemelerin çoğunun dengelemesi sağlanabilmelidir.

Franchise Veren Marka İle Franchise Alan Girişimci İlişkileri

Franchise alan işletmecilerin genel olarak franchise veren marka hakkında neler hissettiğini belirleyin. Franchise veren marka destekleyici, özenli, başarıya odaklanmış, duyarlı, etkili, organize ve güvenilir mi? Görüştüğünüz mevcut franchise sahibi işletmecilerden yaptıkları genel yorumları destekleyebilmek için özel örnekler veya anekdotlar isteyin. Söz konusu markanın değerleri hakkında iyi bir izlenim edindiğinizden ve bunların sizin değerlerinize uygun olduğundan emin olun.

Kazancınızın Ne Kadar Olabileceği Hakkında Bilgi Edinin

Herhangi bir markadan franchise almadan önce markanın ortalama bir franchise işletmesinin kazanç açısından nerede olduğu konusunda fikriniz olması çok önemlidir. Karar vermeden önce bu soruların cevaplarını mutlaka öğrenin: Markanın ortalama bir franchise işletmesi ne kadar para kazanır? Açıldıktan sonra ne kadar sürede para kazanmaya başlar?

Bu kapsamda markanın mevcut bayileri ile yaptığınız görüşmelerde kazanç konusunu en son konu olarak gündeme getirin. Çoğu insan gelirini tanımadıkları insanlar ile paylaşmak konusunda istekli değildir.

Yaptığınız araştırmalardan sonra eğer tatmin edici sonuçlara ulaşamadıysanız ya da hala aklınıza takılan noktalar varsa karar vermek için acele etmeyin.  Franchise veren markaya aklınızdaki sorunun ne olduğunu ve bu cevapları almadan süreci devam ettiremeyeceğinizi belirtin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler