Ekonomik Krizlerden Etkilenmeyen Sektörler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:12

Ekonomik krizler ile meşhut olan ülkemizde yatırımcılar için güvenli liman sayılabilecek, krizden etkilenmeyen sektörler.

Ekonomik Krizlerden Etkilenmeyen Sektörler
Enes Öksüz admin

Dönem dönem yaşanan ekonomik krizlerin artık hem yerel hem de global ölçüde hayatımızın gerçeklerinden biri olduğu biliniyor. Kriz süreçleri insanların işlerini kaybettiği, ekonomik açıdan zorluklar yaşadığı, iş yerlerinin kapandığı ve ciddi sektörel sıkıntıların yaşanabildiği süreçler haline gelebiliyor. Hemen hemen her sektör ekonomik krizlerin olumsuz etkilerini hissetse de bazı sektörlerin etkilenme oranı diğer sektörlere göre çok daha düşük olabiliyor. Genel olarak değerlendirildiğinde ekonomik kriz dönemlerinde tüketiciler öncelikle giyim, tatil ve eğlence harcamalarında kısıtlamalara gidiyorlar. Ardından kişisel bakım ve dayanıklı tüketim malları kategorileri geliyor. Lüks ürünler, sağlık ürünleri ve gıda ürünleri krizden en az etkilenen sektörlerin başında geliyor. 

Gıda Sektörü Krizden En Az Etkilenen Sektörlerin Başında Geliyor

Piyasalarda yaşanan daralmalar ve kriz ortamı gıda sektörünü etkilemediği gibi, tüketim trendi de aynı seviyede kalmaya devam ediyor. Zorunlu tüketim ürünleri arasında ilk sırada bulunan gıda ürünleri tüketicilerin harcamalarında en az kesintiye gidebilecekleri sektör olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte kriz dönemlerinde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ithal gıda mallarına olan talebin azalmasına neden olabiliyor. Buna bağlı olarak da yerli üretim gıda ürünleri tüketiciler için daha fazla tercih edilir hale gelebiliyor. Ekonomik krizlerden önce raflarda da bolca yer alan ithal ürünlerin daha yüksek fiyatlara mal olması nedeni ile tüketim de yerli gıda ürünlerine kaymış oluyor.

Hem ülkemizde hem de global pazarda ekonomik sektörlerden etkilenmeyen bir diğer sektörün de lüks ürünler olduğu tüm otoriteler tarafından kabul ediliyor. Ürünlerin varlığından çok bu ürünlere sahip olmanın kişilerde uyandırdığı his nedeni ile birinci sınıf kaliteye sahip lüks ürünlere gösterilen talep üzerinde ekonomik krizler etkili olmuyor. Özellikle belirli bir gelir grubunda olan kişilerin tercih ettiği lüks ürünler bu kişilerin harcamalarında çok ciddi kısıtlamalara gitmemeleri gittikleri takdirde de bunu kendilerine prestij katacağını düşündükleri ürünler üzerinden yapmamaları nedeni ile kriz zamanlarında bile popülaritelerini koruyor.

Ekonomik Kriz Dönemlerinde Sağlık Sektöründe Büyüme Görülebiliyor

Kriz dönemlerinde insanların psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmek için kendilerine daha fazla özem göstermesi sonucu kozmetik sektörü de ekonomik krizlerden en az etkilenen sektörler arasındaki yerini alıyor. Ayrıca her gün yeni oyuncuların kozmetik piyasasına girmesi, kozmetik sektöründe pazar çeşitlenmesini ve her ekonomik statüye uygun ürünlerin tüketicilere sunulmasını sağladığından sektörün ekonomik krizlerden daha az etkilenmesine ve kozmetik sektörü ölmez diyenleri haklı çıkarıyor. ‘Krize direnen sektör’ olarak da tanımlanan kozmetik sektörü her ekonomik kriz döneminde ortalama % 10 civarında büyüme gerçekleştirerek krizlerin fırsata dönüştürebileceğinin en büyük kanıtlarından biri haline geliyor.

Ekonomik krizlerden etkilenmeyen diğer bir sektör ise ilaç ve sağlık sektörü olarak görülüyor. İnsanların erteleyemeyeceği bir harcama kalemi olması nedeni ile bu sektörler kriz dönemlerinde bir küçülme yaşamıyorlar. Hatta aksine ekonomik krizler döneminde toplumun büyük oranda yoksullaşması ve işsizlik oranlarının artması sonucu bireylerin sağlık düzeylerinden olumsuz etkilenmeler oluşabiliyor. Gerek fiziksel gerek psikolojik bazı rahatsızlıkların ortaya çıkması sonucunda aslında ekonomik krizler bir bakıma sağlık ve ilaç sektörünün büyümesinde rol oynar hale bile gelebiliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler