Dünyanın En Büyük Franchise Firmaları

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:54

Dünyanın en büyük franchise firmaları hangileri diye hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda dünyanın hemen hemen her bölgesinde varlığını sürdüren dev franchise markalarını bulabilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Franchise Firmaları
Metehan Avcı user

Franchise sistemi sayesinde yerel firmalar küresel ölçekte büyüyebiliyor. Marka bilinirliği yüksek firmalar franchise vererek hem daha çok kazanç elde ediyor hem de açıldıkları pazarların ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sunuyor. Franchise sistemi sayesinde büyüyen firmaların cirolarına gelirsek, emin olun aklı baştan alacak rakamlara ulaşıyor. İş modelinin sunduğu esneklik, kazanç potansiyeli ve faydası modelin dikkatle kurgulanması gerektiği ile ilgili de önemli ipuçları veriyor. Neticede franchise veren firmaların hepsi bu listeye girmeye hak kazanamıyor, nedenleri ise tüketicilerin tercihlerinden markaların stratejilerine kadar uzanıyor.

1. McDonald’s

Dünya genelinde 33 binden fazla franchise şubesi bulunan McDonald’s markasını duymayan yok desek abartmış olmayız. 1954 yılından bu yana faaliyet göstermeye devam eden marka franchise ağı sayesinde dünya genelinde 89 milyar dolarlık bir hacme ulaşmayı başarıyor. Fast food markaları arasında rekabet günden güne ve ek olarak pazardan pazara artsa da McDonald’s şu an için zirvedeki yerini bırakmıyor. En büyük rakipleri arasında KFC, Subway ve Burger King yer alıyor ancak şimdilik bu üç markanın McDonald’s isminin yanına bile yaklaşmakta zorlandıkları biliniyor. Dünyanın en büyük franchise zinciri olmayı başaran McDonald’s franchise vereceği girişimcileri kılı kırk yararak seçmeyi sürdürüyor.

2. 7-Eleven

1927 yılından bu yana ticari faaliyetlerini sürdüren 7-Eleven dünyanın en büyük ikinci franchise zincirine sahip markası olarak başarılarını devam ettiriyor. Dünya çapında 55 binden fazla franchise şubesi olan markanın küresel ölçekteki satış hacminin 84 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın en büyük ikinci franchise zinciri olmasının yanı sıra dünyanın en çok mağazasına sahip olma unvanını da elinde bulunduran market zinciri özellikle ABD, Japonya, Kanada, Tayvan, Malezya ve Filipinler gibi ülkelerde Pazar payının yüksekliği ile dikkat çekiyor.

3. KFC

1930 yılında küçük bir işletme olarak hedef kitlesi ile buluşan KFC, günümüzde dünyanın en büyük üçüncü franchise ağına sahip markası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. KFC’nin muhteşem tavukları dünyanın 115 ülkesinde günlük 12 milyondan fazla müşteriye servis ediliyor. KFC markasının başarısının sırrı ile ilgili ilginç bir istatistik de bulunuyor. Tutulan istatistikler doğrultusunda dünya genelindeki 185 milyon kişinin haftada en az 1 kere KFC reklamları ile buluştuğunu ortaya koyuyor. Ekonomik olarak belirsizlik yaşanan dönemlerde dahi reklam kampanyalarını sürdüren KFC, etkili reklamın yaratacağı muhteşem sonuçların somut göstergesi olarak kabul ediliyor.

4. Subway

Dünya çapında 42 binden fazla satış noktası ile lezzetli sandviçlerini hedef kitlesi ile buluşturan Subway dünyanın en büyük dördüncü franchise ağına sahip markası olma unvanı taşıyor. 1965 yılında Fred DeLuca tarafından kurulan markanın ilginç bir hikayesi de bulunuyor. Tıp okumak için para biriktirmesi gereken ve arkadaşının önerisiyle küçük bir dükkanda sandviç yapmaya başlayan DeLuca farkında olmadan hayatını değiştirecek bir markanın kurucusu olmayı başarıyor. Birbirinden lezzetli yiyecekleri ve kişiselleştirilebilen sandviçleri ile ülkemizde de yaygın olarak tercih edilen Subway markasından franchise almanın bedeli de markanın bilinirliği ile doğru orantılı olarak artıyor.

5. Burger King

Dünya genelinde 13 binden fazla satış noktasına sahip olan Burger King ülkemizde de marka bilinirliği en yüksek firmalardan biri. Şube sayısı giderek artan marka bugün dünyanın en büyük beşinci franchise zinciri olma özelliği taşıyor. Ülkemizde TAB Gıda’nın master franchiselığını üstlendiği Burger King’den franchise almak isteyenlerin TAB Gıda ile iletişime geçmesi ve istenen şartların yanı sıra bir hayli yüksek olan sermaye gereksinimini de karşılaması gerekiyor.

6. Hertz

Araç kiralama şirketi olan HERTZ’in kuruluşu neredeyse otomobilin icadı kadar eskidir. Dünya genelinde 14 milyar dolarlık hacme ulaşan marka 147 ülkede 9000’den araçla hizmet vermeyi sürdürmektedir. Araç kiralamada güvenilirlik arayışında olanların tercihi olan Hertz ülkemizde de franchiseları aracılığı ile hizmet vermektedir.

7. Ace Hardware

Dünya genelinde 11 bin 500’den fazla satış noktasına ve dünyanın en büyük franchise zincirlerinden biri olma unvanına sahip olan Ace Hardware ABD menşeili bir perakende firmasıdır. Yapı malzemeleri satan firmanın merkezi Illinois eyaletinde bulunmaktadır.

8. Circle K

Benzinlik ve market zinciri olarak yıldan yıla cirosunu arttıran Circle K, 1951 yılında faaliyetlerine başlamıştır. 1990 yılında iflas eden ancak sonraki dönemde kendisini hızla toparlamayı başaran şirketin global satışları günümüzde 12 milyar doları bulmaktadır.

9. Pizza Hut

1958 yılında kurulan ve bugün dünya genelinde 14 binden fazla satış noktasına sahip olan Pizza Hut, ülkemizde de en çok tercih edilen fast food zincirlerinin başında yer almaktadır. Dönemsel olarak düzenlediği kampanyalarla her bütçeye hitap etmeyi başaran marka lezzetli pizzaları ile nam salmıştır. Bugün dünya genelinde 120’den fazla ülkede faaliyet göstermekte ve dünyanın en büyük franchise zincirlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

10. Wendy’s

ABD merkezli bir fast food markası olan Wendy’s 1969 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Dünya genelinde 9 milyar dolarlık satış hacmine sahip olan marka, en büyük franchise zincirlerinden birine sahiptir. Başarısında kendine özgü kare sandviç ekmeğinin büyük bir rolü olduğu kabul edilen marka inovatif hamleleri ile varlığını güçlendirerek sürdürmeye devam etmektedir.

 

Kaynak Link: https://whichfranchise.co.za/the-top-10-biggest-franchises-in-the-world/

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler