Dunkin’ Donuts Franchising Hikayesi

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:02

Franchising artık günümüzün temel ticari kavramları arasında yer alsa da franchising üzerinde en kalıcı etkiye Bill Rosenberg’in sahip olduğu kabul edilir. Peki kimdir bu Bill Rosenberg?

Dunkin’ Donuts Franchising Hikayesi
Metehan Avcı user

Bill Rosenberg, 1916'da Dorchester, Massachusetts'te doğdu. Sekizinci sınıfta ailevi sebeplerle okulunu bıraktı, babasının bakkalında çalıştı. Efsaneye göre, henüz küçük bir çocukken New Hampshire yarış pistine bir buz bloğu taşıdı ve her biri 10 kuruş olmak üzere buz satarak tek bir günde 171 dolar kazanmayı başardı. 17 yaşındayken dondurma kamyonu şoförlüğü yapmaya başladı ve girişimcilik becerileri nedeniyle 20 yaşına geldiğinde yönetime terfi etti.

Dunkin's Donuts  Nasıl Doğdu?

Dunkin’s Donuts’ın kökenleri, Bill’in Quincy Tersaneleri’nde çalıştığı ve tersanede çalışan işçilerin öğle yemeği için çok az seçeneğinin olduğunu fark ettiği II. Dünya Savaşı zamanlarına dayanıyor. 1948'deki savaşın ardından bazı kullanılmış telefon şirketi kamyonları satın aldı, onları mobil yemek kantinlerine dönüştürdü ve sandviç, kahve, çörek ve atıştırmalıklarla sanayi sitelerine hizmet vermeye başladı.

Satışlarının yaklaşık yarısı kahveden ve donutlardan gelirken, 1948'de Bill Quincy'de "Open Kettle" adında bir restoran açmaya karar verdi. Dükkan hızlı bir şekilde başarıya ulaştı ancak Bill isminden memnun değildi ve Open Kettle, 1950 yılında "Dunkin’ Donuts" olarak değiştirildi. Kısa sürede yeni "Dunkin’ Donuts" restoranları açıldı. Bill, Howard Johnson'a ve onun franchise dondurma mağazaları zincirine, Dunkin’in Donuts'ını franchise etme fikrini verdi. 1955'te, ilk franchise edilmiş Dunkin’s Donuts, Massachusetts’in Dedham şehrinde açıldı ve yılın her haftasında farklı bir spesiyalite sunan 52 çeşit donut sattı.

1963'te şirket, 100'üncü restoranını açtı ve 1970'lerde 1000'den fazla yerde hizmet vermeye başladı. Bugün 36 ülkede 3.200 uluslararası restoranla dünya çapında faaliyet gösteren 11.300'den fazla lokasyonları var.

Aile Bireyleri Her Zaman Marka İçin Katkıda Bulundu

1963'te Bill'in oğlu Robert, 1999'a kadar sürdürecek olduğu zincirin yönetimini devraldı. Robert'ın liderliğinde şirket değişti, menü seçeneklerini düzenledi, kâğıt ve strafor bardaklara geçildi.

Robert, ulusal bir reklamcılık programı başlattı, mağazaların taburelerini taburelerden masalara geçerek değiştirdi ve geleneksel olmayan yerlerde Dunkin’s Donuts’ı sunmaya başladı. Ayrıca, çok birimli operatörlere franchise satmaya başladı, uydu lokasyonlarını ve daha sonra bir komisyon sistemini sundu; bunların her biri, donut üretimi için yeterince büyük binalara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak girişimcilerin de hızla büyümesine yardımcı oldu.

Franchising Mentoru Olarak Bill Rosenberg

Bill Rosenberg yıllar boyunca etrafındaki herkese etkili bir franchise işletmesinin nasıl olması gerektiğini öğretti. Mükemmelliğin peşinden koşan bu adam her zaman tartışmalardan ve yeni fikirlere meydan okumaktan keyif aldı.

Uluslararası Franchise Derneği’nin Kuruluşu

Rosenberg'in en büyük ticari başarısı açıkça Dunkin’ Donuts’tur. Ancak, en büyük etkisinin hala Uluslararası Franchise Birliği'nin kurulması ve şekillendirilmesi konusundaki çalışmaları olduğu kabul edilir. Bugün Uluslararası Franchise Birliği’nde var olan kültürü oluşturmaya ek olarak, Bill, franchise modelinin franchise verenler ve franchise deneyimleriyle gelişeceği inancının da yerleşmesinde katkı sağladı.

Bu amaca ulaşmak için 1980'lerde Uluslararası Franchise Birliği’nin Eğitim Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etti. Üyeleri için geliştirilen kurslara ek olarak, vakıf bugün tamamlandığı zaman,  Sertifikalı Franchise Yönetici sertifikası veren ve global olarak franchising için araştırma ve eğitimin devam etmesinin temel kaynağı olan bir kursa da sahiptir.

Büyük organizasyonlar kurucularının kültürü üzerine kuruludur. Uluslararası Franchise Birliği'ni tecrübe etmek Bill Rosenberg ile tanışmak gibidir. 1959'da, Chicago'daki bir mutfakta bir sehpa üzerinde toplanan yaklaşık bir düzine franchisor ile birlikte Bill, Uluslararası Franchise Birliği’ni 1960 yılında kurdu.

Yasa koyucularla birlikte çalışarak IFA, hem franchise alanlara hem de franchise alanlara yarar sağlayan yasaların hazırlanmasında yardımcı oldu ve bu çabalarla, franchising ve franchising konusundaki sorunlar giderilmeye çalışılarak sistemin bugünkü halinin temelleri atıldı.

Bugün franchising 120'den fazla sektörde kullanılmaktadır ve IFA hem franchise hem de franchise alanların franchising performansını arttırma çabalarına devam etmektedir.

Rosenberg'in Sonraki Yılları

Daha sonraki yaşamında, Bill Rosenberg koşum yarışlarına katıldı ve 1980 yılında New Hampshire Üniversitesi'ne bağışladığı New Hampshire'daki Wilrose Farm'ı açtı. 1994 yılında üniversite Wilrose Farm'ı sattı ve üniversite dünyasında bu tür ilk fakülte konumunda olan Franchising ve Girişimcilik William Rosenberg Kürsüsü'nü kazandı. Bill Rosenberg, 20 Eylül 2002'de, 86 yaşında, mesane kanserinden öldü.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler