Dondurma Bayilikleri Almadan Önce Sorulması Gerekenler

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:06

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma , bayilik yönündende yatırımcılara oldukça kar bırakmaktadır.

Dondurma Bayilikleri Almadan Önce Sorulması Gerekenler
Fatih Bozoğlu user

Yaz aylarının en gözde iş fikirleri arasında yer alan dondurma bayilikleri; yazlık yerlerde de şehirler merkezlerinde de en çok kazandıran bayilikler arasında yer alıyor. Farklı konseptlerle tüketicilerle buluşan bayilik veren firmalar girişimciler tarafından seçilen olmak için kıyasıya bir rekabet yürütüyor. Lezzetli, serinletici ve yaz sıcaklarında iç ferahlatıcı etkisi olan dondurma; bayilik almak isteyenler kadar bayilik veren firmalar için de önemli bir iş birlikteliği odağına dönüşüyor.

Söz konusu dondurma bayilikleri olduğunda; birçok konsept olduğu için girişimcilerin son kararı vermeden önce irdelemesi gereken önemli bilgiler bulunuyor. Hangi bayilik konseptinin tercih edileceği; açık mı kapalı mı dondurma satışı yapılacağı, yeni dondurma bayilikleri fikirlerinin mi hayata geçirileceği gibi önemli sorular zihinlerde dolanıyor. Bu sorulara marka seçimi, bayilik veren firmalar tarafından sunulan destekler ve dondurma bayiliği alırken lokasyon seçiminin önemi eklenince dondurma bayilikleri almaya karar vermek ciddi bir meseleye dönüşüyor.

Marka Seçimi

Tüm dondurmalar lezzetlidir bu nedenle marka seçimi çok sorun olmaz diye düşünülmemesi gerekir. Bunun temel sebebi dondurmanın da diğer tüm gıda bayiliklerinde olduğu gibi tüketicilerin güvenini kazanması gerektiğidir. Gıda ürünlerinin sağlıklı olması ve kaliteli malzemelerden üretilmesi tüketicilerin ilgisini çekmeyi kolaylaştırır. Üstelik dondurma üretimi yapan markaların bilinirliği de tüketicilerin satın alma kararları üzerinde oldukça etkilidir.

Firmanın ne kadar köklü olduğu, marka imajının ne denli iyi olduğu ve elbette uyguladığı reklam politikası neticesinde ne kadar marka bilinirliği kazandığı tüketicilerin ilgisini çekmesi adına önemli değişkenlerdir. Marka bilinirliği yüksek firmalarla bayilik sözleşmesi yapan girişimciler sattıkları ürünlerin kalitesini ispatlama gibi bir yükümlülükten sıyrılırlar. Markanın hali hazırda tercih edilmesi girişimcilerin satış yapma kaygısını azaltır. Bu nedenle dondurma bayilikleri almayı düşünenlerin maliyet hesaplamalarını yaparak marka bilinirliği yüksek firmaları tercih etmesi kazançlarını arttırır.

Dondurma Bayilik Destekleri

Bayilik veren firmalar hem bilinirlikleri hem de bayilerine sundukları destekler kapsamında değerlendirilmelidir. Reklam, eğitim, pazarlama, yer seçimi ve bölge koruması gibi destekler bayilik konseptinin başarısını arttırır. Girişimciler hangi desteklerden yararlanabileceklerini öğrendikleri takdirde ticari faaliyetlerinde onları bekleyen engellerin ne kadarını tek başlarına aşmaları gerektiğini bilebilirler. Onların bu yeni girişimlerinden yalnız kalmaması bayilik veren firmaların yükümlülükleri arasında yer alır.

Bayilerine destek sunan ve onların başarısını marka başarısıyla bir tutan markalar; girişimcilerin soru işaretlerini çözerek tercih edilen olabilirler. Bayilik alarak ticari faaliyete başlamanın en önemli artılarından birinin bayilik veren firmalar tarafından sunulan farklı destekler olduğu unutulmamalıdır. Bayilik bedeli almak ve ürünlerin satış hakkını vermek markaların tek sorumluluğu değildir; markalar değişen piyasa koşullarına hazırlıklı olmalı ve kendilerine yatırım yapan girişimcilerin her zaman yanında olduklarını hissettirmelidir.

Dondurma Bayiliği Alırken Lokasyon Seçimi

Marka bilinirliği yüksek firmalarla anlaşma yapılmasının, ürün kalitesinden emin olunmasının, birçok destekle çevrilip başarı kazanmanın mümkün olabilmesi için dondurma bayiliği alırken lokasyon seçiminin özenle yapılması gerekir. Hedef kitlenin yoğun olarak bulunduğu konumların belirlenmesi, çevredeki rakiplerin değerlendirilmesi ve merkezi konumlarda ticari faaliyetlerin başlatılması girişimcilerin nakit akışında sıkıntı yaşamamasına yol açar.

Doğru bir konumda açılmayan dondurma bayilikleri diğer tüm iş fikirlerinde olduğu gibi maalesef amacına hizmet edemez. Yatırımcılar maliyetlerini çıkarmakta zorlanabilirler ve verdikleri emekler takdir görecek ölçüde keşfedilmeyebilir. Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak girişimcilerin lokasyon seçimine dikkat etmesi gerekir. Yazlık yerlerde, çarşılarda, işlek caddelerde ya da rekabet oranının düşük olduğu konumlarda açılan dondurma bayilikleri ile beklentileri aşan gelirler elde edilebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler