Dizi Konsepti İle Geliştirilmiş Cafeler

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:26

Dizi konseptli cafeler dünyada yeni değil ancak Türkiye’de henüz bir örneği yok! Hedef kitlenizin nabzını tutun ve en çok yankı uyandıracak dizi konseptini uygulayan ilk siz olun!

Dizi Konsepti İle Geliştirilmiş Cafeler
Enes Öksüz admin

Hizmet sektöründe yatırım yapmak istiyorsanız ve cafe açmak büyük çoğunluk gibi sizin de hayalinizse, yeni bir konsept bularak farklı vizyonunuzu yansıtabilir ve böylece kolaylıkla yüksek gelir elde edebilirsiniz.

“Cafe açarken tüm konseptler denendi, evcil hayvanlar bile müşterilerin dikkatini çekip huzurlu vakit geçirmelerini sağlamak için cafeler girdi ve artık yapılacak başka hiçbir yenilik kalmadı” diyorsanız, tekrar derinlemesine düşünmenizi öneriyoruz. 

Cafe bayiliği veren firmalar incelendiğinde kimi zaman bir kısır döngünün içerisine sokulmuş gibi hissedebilirsiniz, bu oldukça normal! Peki ya biraz yurtdışından esinlensek? Türkiye’de olmayanı uygulasak? 

Sizce de güzel olmaz mıydı?

Dizi Konseptli Cafeler Amerika’da Oldukça Meşhur

Uzun yıllardır yayınlanan diziler Amerikalılar tarafından her yönleriyle ticari kazanç aracına dönüştürülüyor. Mesela “Friends” dizisinin çekildiği mekanlar bazı cafe sahiplerine ilham veriyor ve dizi setiyle birebir aynı dizayn edilmiş bu cafeler binlerce kişinin uğrak yeri haline geliyor. 

Örnekler çoğaltılabilir mi? Tabii ki; bu şekilde prim yapan dizilerin konseptleri farklı cafelerde hedef kitle ile buluşturuluyor. 

Bu konseptin ülkemizde tutup tutmayacağı konusunda endişeleriniz olabilir, ancak dizilerin toplumumuz üzerindeki etkisini lütfen görmezden gelmeyin.

Bununla ilgili çok çarpıcı bir olayı sizlere yeniden hatırlatmak istiyoruz. Kurtlar Vadisi dizisini bilmeyeniniz yoktur. Nasıl olabilir ki, yıllardır farklı kanallarda yayınlanmaya devam etse de bu dizi yıllara meydan okuyor ve dizideki karakterler, oyuncuların gerçek kimliklerinin önüne geçmeyi sürdürüyor. 

Dizi daha yeni yayın hayatına girdiğinde “Çakır” karakterinin beklenmedik ölümü ülkemizi yasa boğmuş ve Çakır için düzenlenene temsili cenazeler haber bültenlerine konu olmayı başarmıştı. 

Demek istediğimiz tam da bu aslında; her dizinin değil ama bazı dizilerin toplumumuz üzerinde çok ciddi bir etkisi var. Televizyon izlemek ve dizi takip etmek en büyük sosyal aktivitemiz olduğundan beri, diziler hayatımızdaki kaçış noktalarımız ve sığınacak limanlarımız haline geldi. O karakterler gibi giyinmek, o karakterler gibi yaşamak ve bu yazımızın ana fikri o karakterlerle aynı yerlere gidebilmek hepimiz için önemli hale geldi. 

Türkiye’de Hangi Dizilerin Konseptiyle Açılan Cafeler İş Yapar?

Öncelikle bir dizi konseptinin cafelere aktarılmasının ve iş yapmasının arkasında o dizinin ciddi bir hayran kitlesi olmasının öneminin yadsınmaması gerekiyor. Ne kadar çok kişi tarafından seviliyorsa o dizi, bilin ki kârı da aynı oranda fazla olacaktır. 

Buradan yola çıkarak dizinin popülerliği ile ilgili diğer bir belirleyici de o dizinin ne kadar uzun süre yayınlandığı ve etkisini ne derece yaygınlaştırdığıdır. 

Diğer bir deyişle sevilen, uzun süre yayınlanan, hedef kitlesini genişleten ve izleyiciler üzerinde etkisi olan diziler ilk incelemeniz gerekenler olacaktır. 

Muhteşem Yüzyıl

Yayından kalktı ancak etkisini henüz kaybetmiş değil. Tarihimizin ihtişamlı zamanlarını bize yaşatan ve içimizdeki savaşçıyı ortaya çıkarak bu dizi cafe konsepti olarak geniş bir yaratıcılığa esin kaynağı olabilir. Aklınızda bulunsun…

İkinci Bahar

Şener Şen ve Türkan Şoray’ı bir araya getiren, gelmiş geçmiş en güzel Türk dizileri arasında yer alan İkinci Bahar, bir döneme damga vurmayı başardı. Bizden olması, ekranlardan odalarımıza dolan samimiyet, lezzetli yemekler derken bir dönem için bu dizinin ihtişamı hala daha geçerlidir. 

Asmalı Konak

Evet bu kadar eskiye gidiyoruz, elimizde değil; çünkü bu dizilerin potansiyeli görmezden gelemiyoruz. Bir dönem efsaneler yarattı, devam filmleri çekildi, Nurgül Yeşilçay, Nurgül Yeşilçay oldu ve dizide yansıtılan kültür tüm izleyicileri ekranlara kilitledi. Herkes Ağa, herkes o güzel gelin yerine koydu kendisini. Otantik ortam, geleneklere bağımlılık gibi bir çok duygu bizi bizden aldı. Reklam çalışmaları çok yapıldı, dizinin çekildiği bölge kelimenin tam anlamıyla yerli turistlerin uğrak noktası haline geldi. Tekrar olabilir mi? Neden olmasın!

Bir önceki haberde Türk İnsanının Sevmesi Muhtemel Atıştırmalıklar başlığı ile dünya mutfaklarından damak tadımıza uyabilecek lezzetleri topladık. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler